Tekst reklamowy
Myślisz, że panele fotowoltaiczne może montować tylko wyspecjalizowana firma? Niekoniecznie! Wystarczą uprawnienia, dobre chęci, trochę sprzętu i wiedza, jak się za to profesjonalnie zabrać. Sprawdź, jak prawidłowo zamontować fotowoltaikę na swoim dachu!
Zdecydowanie tak! Rachunki za energię elektryczną potrafią przyprawić o zawroty głowy – tym bardziej że stale wzrastają. Poza tym montaż fotowoltaiki to działanie ekologiczne – w końcu energia jest czerpana z promieni słonecznych. Martwisz się o wysoki wkład w inwestycję paneli? Koszty szybko się zwracają, a dodatkowo możesz otrzymać dofinansowanie w kwocie 5000 zł.
Kiedy można pokusić się o samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych? Osoba, podejmująca się tego zadania powinna być przeszkolona do pracy na wysokościach oraz posiadać odpowiedni sprzęt (kask, liny, szelki…). Przed rozpoczęciem montażu, projekt powinien zostać omówiony z inżynierem budowlanym, który oceni możliwości dodatkowego obciążenia Twojego dachu. Instalacja fotowoltaiczna zazwyczaj obciąża dach w granicy 14 kg / m2.
Musisz zdawać sobie sprawę, że prawidłowo wykonany montaż ma bardzo duży wpływ na wydajność całej instalacji. Oto co należy wziąć pod uwagę przed jej wykonaniem:
– zacienienia, zależne od pory roku oraz pory dnia,
– kąt nachylenia oraz położenie dachu względem słońca,
– drzewa rosnące nieopodal domu oraz inne przeszkody, które mogą mieć wpływ na działanie fotowoltaiki.
Aby samodzielnie zamontować panele fotowoltaiczne, możesz zakupić specjalny system montażowy, dobrany do powierzchni dachu, jego pokrycia, i indywidualnych potrzeb. Takie rozwiązanie ma same plusy, a największym jest oczywiście duża oszczędność. Satysfakcja i powód do chwalenia się kolegom są już wliczone w cenę.
Co zawiera taki zestaw? Sprzęt do samodzielnego montażu z podzespołami najwyższej jakości. Będzie tam wszystko, co niezbędne. Poza tym znajdziesz w środku szczegółową instrukcję, co do wykonania. Otrzymasz również wsparcie sprzedawcy, na każdym etapie montażu. Pozostaje jeszcze kwestia prawna. Zestaw powinien zawierać niezbędne certyfikaty, zgłoszenie do zakładu energetycznego, a także dokumenty potrzebne do dofinansowania.