Artykuł sponsorowany
Praca za granicą – dokąd wyjeżdżają Polacy? Przede wszystkim do Niemiec, ale częstym wyborem są także kraje skandynawskie. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się oferty pracy w Austrii, Szwajcarii czy Francji. Na dalszym miejscu jest praca w Wielkiej Brytanii, która po brexicie wiąże się z większą liczbą formalności do załatwienia.
Odpowiedź wydaje się oczywista – chodzi tu przede wszystkim o odległość od miejsca zamieszkania. Im bliżej Polskim, tym oferta pracy jest bardziej atrakcyjna. Zatrudnienie w Niemczech pozwala na częste zjazdy do Polski (np. na weekend), część rodaków, mieszkająca przy niemieckiej granicy może sobie pozwolić na codzienne dojazdy do pracy.
Wszystko zależy od oferty pracy. W większości ogłoszeń jest zawarta informacja, czy znajomość języka niemieckiego jest konieczna do podjęcia zatrudnienia. Najczęściej kandydat nie musi komunikować się w języku niemieckim, ale taka umiejętność jest dodatkowym atutem. Bardzo często znajomość niemieckiego jest dodatkowo premiowana przez pracodawców premią finansową.
Od lat najwięcej ofert pracy w Niemczech dotyczy zatrudnienia w magazynach, na produkcji czy jako opiekun osób starszych. Poza tymi branżami pracę mogą znaleźć również spawacze, budowlańcy czy pracownicy hoteli i lokali gastronomicznych. Wymogiem jest przede wszystkim doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku do oferowanego, atutem jest znajomość języka niemieckiego i posiadanie własnego samochodu potrzebnego do dojazdu do pracy.
Na oferty pracy w Niemczech nie mogą narzekać także spawacze. Pracownicy z certyfikatami spawalniczymi są poszukiwani głównie przez pracodawców z branży automotive. Spawane są np. elementy nadwozi samochodowych, a także naczepy, przyczepy do samochodów ciężarowych oraz sprzęt rolniczy. Pracodawcy oczekują od kandydatów aktualnych certyfikatów spawalniczych i doświadczenia w pracy spawacza.
Najwięcej ogłoszeń o pracę można znaleźć na czołowych portalach pracy – OLX, infopraca.pl, pracuj.pl czy europa.jobs. Zatrudnienie oferują zarówno niemieccy pracodawcy, jak i agencje pracy, które często oferują bezpłatne zakwaterowanie, pracę w polskiej ekipie oraz opiekę polskiego koordynatora. O sprawdzonych pracodawców warto również dopytać znajomych, którzy wcześniej wyjechali do pracy za granicę.
Przed wyjazdem do pracy za granicę warto dopytać przyszłego pracodawcę o warunki zakwaterowania i zatrudnienia. Jeśli są jakieś wątpliwości – warto ustalić wszystko przed rozpoczęciem pracy, żeby uniknąć nieporozumień i niepotrzebnego stresu.