artykuł sponsorowany

Zrównoważony Transport Dostawczy: Elektryczne Samochody na Naszych Lokalnych Drogach

Piątek, 22 grudnia 2023
Transport dostawczy jest nieodłącznym elementem funkcjonowania wielu firm i instytucji, które muszą przewozić towary, materiały lub osoby na różne odległości. Jednak tradycyjne samochody dostawcze z silnikami spalinowymi generują duże ilości dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, które szkodzą środowisku i zdrowiu ludzi. Dlatego coraz większe znaczenie ma poszukiwanie zrównoważonych alternatyw, które będą mniej obciążać klimat i zasoby naturalne. Jedną z takich opcji są elektryczne samochody dostawcze, które zasilane są energią elektryczną zamiast paliwa. W tym artykule przyjrzymy się trendom w dziedzinie samochodów dostawczych, zwłaszcza elektrycznych, i ich wpływowi na zrównoważony rozwój transportu lokalnego.
Zrównoważony Transport Dostawczy: Elektryczne Samochody na Naszych Lokalnych Drogach

Trendy w Elektrycznych Samochodach Dostawczych

Elektryczne samochody dostawcze to pojazdy, które wykorzystują silniki elektryczne i baterie do napędu. Nie emitują one spalin, co redukuje emisję gazów cieplarnianych i poprawia jakość powietrza. Ponadto są cichsze i łatwiejsze w obsłudze niż samochody z silnikami spalinowymi. Elektryczne samochody dostawcze mogą być ładowane z sieci elektrycznej lub z własnych źródeł odnawialnych, takich jak panele słoneczne czy wiatraki. Ich główną wadą jest jednak ograniczony zasięg i czas ładowania, co może utrudniać planowanie tras i dostaw.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli elektrycznych samochodów dostawczych, które różnią się wielkością, pojemnością, mocą i ceną. Niektóre z nich to:

  • Mercedes eSprinter - obszerny samochód dostawczy z ładownością 956 kg i zasięgiem maksymalnym 168 km. Wyposażony jest w baterię 35 kWh i silnik 85 kW. W zależności od roku produkcji cena wynosi od około 80 tys. do 260 tys. zł. Reprezentuje największy i najsilniejszy wariant w gamie Mercedesa, idealny do przewożenia dużych ładunków na umiarkowane odległości.
  • Mercedes eVito - średnich rozmiarów samochód dostawczy, który może zabrać 1073 kg i ma zasięg do 150 km. Posiada akumulator 41 kWh i silnik 84 kW, a jego cena to około 200 tys. zł. Za nowy egzemplarz. Ceny używanych modeli możemy znaleźć już od 70 tys. Zł. Model ten jest wszechstronny i ekonomiczny, nadaje się do rozmaitych zastosowań.
  • Nissan E-NV200 - kompaktowy samochód dostawczy o ładowności 705 kg i zasięgu do 200 km. Wyposażony w baterię 40 kWh i silnik 80 kW, produkowany już od kilku lat. Cena używanego egzemplarza w dobrym stanie to koszt około 55-65 tys. zł. To najtańszy i najbardziej zwarty model, doskonały do transportu miejskiego i na krótsze dystanse.
  • Fiat eDucato - duży samochód dostawczy z możliwością załadunku do 1950 kg i zasięgiem do 370 km. Dostępny z baterią od 47 do 79 kWh i mocą od 90 do 122 kW, nowy model kosztuje od 180 do 250 tys. zł. Jest to najbardziej wszechstronny i zaawansowany model oferujący różne opcje konfiguracji, personalizacji oraz najdłuższy zasięg w swojej klasie. Używane modele tego producenta znajdziemy za ok. 120 tys. zł.
  • VW ID Buzz - mniejszy samochód dostawczy o ładowności do 800 kg i zasięgu do 474 km. Posiada akumulator od 85 kWh i moc od 150kW, a jego cena waha się od 150 do 200 tys. zł. Reprezentuje najnowocześniejsze rozwiązania, łącząc retro design z innowacjami jak autonomiczna jazda i zaawansowany system informacyjno-rozrywkowy.

Więcej informacji o opisywanych modelach elektrycznych samochodów dostawczych znajdziesz na Truck1.

Korzyści Ekologiczne i Ekonomiczne

Elektryczne samochody dostawcze mają wiele korzyści dla środowiska i gospodarki. Po pierwsze, zmniejszają emisję dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia i smogu. Według raportu Transport & Environment, elektryczne samochody dostawcze emitują o 80% mniej CO2 niż samochody z silnikami spalinowymi, jeśli są zasilane energią z odnawialnych źródeł. Po drugie, obniżają koszty eksploatacji i utrzymania, ponieważ energia elektryczna jest tańsza i bardziej stabilna cenowo niż paliwo, a silniki elektryczne są prostsze i mniej awaryjne niż silniki spalinowe. Według badań firmy LeasePlan, elektryczne samochody dostawcze są o 9% tańsze w użytkowaniu niż samochody z silnikami spalinowymi, jeśli uwzględni się koszty paliwa, ubezpieczenia, podatków, serwisu i amortyzacji. Po trzecie, wspierają rozwój lokalnej gospodarki i społeczeństwa, ponieważ tworzą nowe miejsca pracy, zwiększają konkurencyjność i innowacyjność firm, poprawiają dostępność i jakość usług transportowych, a także podnoszą świadomość i zaangażowanie w ochronę środowiska.

Przeszkody i Wyzwania

Elektryczne samochody dostawcze napotykają jednak na wiele przeszkód i wyzwań, które hamują ich rozpowszechnienie i wykorzystanie. Po pierwsze, są droższe w zakupie niż samochody z silnikami spalinowymi, co ogranicza ich dostępność i opłacalność dla wielu potencjalnych użytkowników. Po drugie, mają mniejszy zasięg i dłuższy czas ładowania niż samochody z silnikami spalinowymi, co wymaga lepszego planowania tras i dostaw, a także większej liczby i dostępności stacji ładowania. Po trzecie, brakuje im odpowiedniego wsparcia i regulacji ze strony władz i instytucji, takich jak ulgi podatkowe, dopłaty, preferencyjne strefy parkowania, normy emisji, standardy techniczne, edukacja i promocja.

Podsumowanie

Elektryczne samochody dostawcze to pojazdy, które mogą przyczynić się do zrównoważonego transportu dostawczego, który będzie mniej szkodził środowisku i ludziom, a także wspierał rozwój lokalnej gospodarki i społeczeństwa. Jednak aby w pełni wykorzystać ich potencjał, należy pokonać wiele przeszkód i wyzwań, takich jak wysokie koszty, ograniczony zasięg, niska dostępność stacji ładowania, brak wsparcia i regulacji. Dlatego potrzebna jest współpraca i zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron, takich jak producenci, użytkownicy, władze, instytucje, organizacje i media, aby promować i ułatwiać przejście na elektryczne samochody dostawcze.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat