Znamy już efekty wprowadzenia nocnej prohibicji w Piotrkowie

Strefa FM Środa, 12 września 201887
Przedstawiciele Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, policjanci oraz strażnicy miejscy w środę zorganizowali briefing, podczas którego podsumowali pierwszy kwartał od wprowadzenia ograniczenia sprzedaży alkoholu w Piotrkowie. Od czerwca alkoholu nie kupimy po godz. 23.00 w sklepach i na stacjach benzynowych. - Zmniejszyły się nocne interwencje dotyczące zakłócania porządku publicznego - informował dziś przedstawiciel komendy policji w Piotrkowie.

Ładuję galerię...

Uchwała dotycząca ograniczenia sprzedaży alkoholu w porze nocnej w Piotrkowie zaczęła obowiązywać 31 maja 2018 r. - Jeśli chodzi o liczbę interwencji w ciągu ostatnich 3 miesięcy, to największy spadek odnotowaliśmy w czerwcu. Porównując to do analogicznego okresu roku poprzedniego, wezwań było o 20% mniej. W lipcu 2018 r. interwencje spadły o 6%, zaś w sierpniu o 7%. Wiadomo, że okres wakacyjny jest dosyć specyficzny, pojawia się dużo więcej imprez zorganizowanych, przez co wezwań funkcjonariuszy jest więcej. Natomiast na pewno możemy stwierdzić, że w miejscach publicznych, gdzie kiedyś nocą był sprzedawany alkohol, dziś liczba interwencji spadła - powiedział  podinsp. Artur Wnuk, naczelnik Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego KMP w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Zmiany po wprowadzeniu nocnej prohibicji zauważyli także strażnicy miejscy. - Statystyka oczywiście jest bardzo ważnym wskaźnikiem, natomiast my dysponujemy całodobowym monitoringiem miejskim, w zasięgu którego są m.in. całodobowe sklepy. Obiektywnie musimy stwierdzić, że zachowanie osób, szczególnie tych wracających z imprez, jest zupełnie inne. Nie ma zachowań ryzykownych, przejawów wandalizmu, przez co nie ma powodów do częstych kontaktów ze służbami dyżurnymi - dodaje Jacek Hoffman, komendant Straży Miejskiej.

 

W Piotrkowie istniało 20 punktów sprzedaży detalicznej, w których można było kupić alkohol po godzinie 23.00 - 10 sklepów i 10 stacji paliw. - Naszym zdaniem wprowadzenie tej uchwały było bardzo dobrą decyzją. Biorąc pod uwagę, że w naszym mieście funkcjonują tylko 2 całodobowe apteki, a nocnych punktów z alkoholem aż 20, uważam, że powinno dać nam to do myślenia. Sprzedawcy stosują się do tego ograniczenia. Ze zmiany zadowoleni są również mieszkańcy, przede wszystkim otrzymujemy takie informacje od osób starszych, współuzależnionych od alkoholu czy rodzin mających małe dzieci. Ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych jest jednym z zadań polityki rozwiązywania problemów alkoholowych, którą także realizujemy w Piotrkowie. Warto zauważyć, że coraz więcej miast w Polsce zaczyna wprowadzać nocną prohibicje, obowiązuje już ona m.in. w Katowicach, Mysłowicach czy w Tarnowie - powiedziała Gabriela Burzyńska, przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Nasi czytelnicy sugerują, że śmierć dwóch mężczyzn, których zwłoki znaleziono we wtorek w Piotrkowie, mogła mieć związek ze spożyciem skażonego alkoholu i że gdyby można było kupić trunki w nocy, to do takich tragedii by nie dochodziło. - 

Takie informacje do nas nie wpłynęły. Kiedyś też istniała nielegalna sprzedaż alkoholu niewiadomego pochodzenia. My jako komisja możemy tylko motywować do zmiany zachowań, prosić, tłumaczyć, podejmować działania profilaktyczne. Nie na wszystkich ludzi mamy wpływ - dodała Burzyńska.

 


Zainteresował temat?

4

14


Zobacz również

Komentarze (87)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)12.09.2018 17:15

Jeeeejjjjj jeszcze kolejny pomysł...moja sąsiadka chodzi po schodach w butach na obcasach i tupie jak jeż, samej sąsiadki zakazać się nie da, bo to choroba blok jest ale już zakaz noszenia obuwia na obcasie byłby wskazany tyle pomysłów...chyba zacznę listy pisać do przezydenta i jego paziów i podsypać im te pomysły genialne chociaż no sami tez są genialni nie można im tego odmówić, prawdziwi szachiści...tylko kurczę ta Glowacka mnie martwi, co to będzie jak wygra - otwarty prezydent i brak zakazów i nakazów (pomijając te w granicach norm) no aż się boje...jak to tak żyć będzie człowiek bez tej obroży z kolcami...chłop będzie żarł, sasiad palił, sąsiadka będzie tupać, auta będą jeździć hmmmm ta wolność to rzecz okrutna, a już możliwość wyboru to samo zło

52


gość ~gość (Gość)12.09.2018 17:02

Aaaa i prośba taka o interwencje, bo wuj uzależniony od picia jest no i teraz to biega po 23 na stacje benzynowa hakuje życie i wykupuje praliny z alko wiec nooo ewidentnie łamana jest ta prohibicja wuja wsadzić i stacje tez zamknąć...a coooo jak szaleć to szaleć! Dobrze, ze straż miejska jest przyzwoita instytucja i pracuje do 22 chociaż osobiście uważam, ze to już pozna godzina i powinni kończyć dużo wcześniej najlepiej po 16 od razu popołudniowa msza i do domciu na kolacje oczywiście jedzonko tylko koszerne

61


gość ~gość (Gość)12.09.2018 16:57

Chciałam jeszcze dodać, ze ptaki w parku bardzo paskudza, wiec proszę o wydanie dekretu, by chociaż w godzinach nocnych tego nie czyniły...apropo z uwagi, iż w nocy pojedyncze jednostki śmią jeździć autami co wiąże się z hałasem proszę o zakaz poruszania się nocą po mieście - jak wiadomo w nocy się śpi, mam również nadzieje, ze Mediateka będzie otwarta w przyzwoitych godzinach proponuje 8-16 przed ósma skocze tylko na poranna mszę później będę chłonąc wiedzę w mediatece no, a po 16 będę już szykować i siebie i rodzine do wieczerzy i snu, bo telewizje wyłączamy o 23, gdyż chłop zakaz wprowadził oglądania tv po 23, bo są sceny walk i aktów miłosnych często wśród par nie posiadających sakramentu małżeństwa i zgłaszał mi swoje zaniepokojenie...podjęliśmy zatem uchwale rodzinna, aby niniejszy wynalazek zła czyli tv za pomocą odpowiednich narzędzi tj dłoni odłączać na noc...żyje nam się dużo spokojniej i w ogóle jest pięknie

72


gość ~gość (Gość)12.09.2018 15:51

I bardzo dobrze!
Jak ktoś planuje imprezę to może za wczasy kupić odpowiednią ilość alkoholu. Lepiej wziąć butelkę więcej niż później siać lament, że "normalni nie mogą się napić". Normalni myślą i kupują wcześniej!
Jeżeli zgony są po jakimś lewym alkoholu to spoko, to się nazywa selekcją naturalną.
Ludzie lamentujący o braku możliwości zakupu alko po 23 mają problem z głową i przede wszystkim z samym alkoholem.
Dodatkowo... Jakby w PL była tak zwana kultura picia, to sklepy z trunkami mogły by być potwarte 24h na dobę i nic by złego się nie działo.

35


madeINpoland ~madeINpoland (Gość)12.09.2018 16:42

efekt był wczoraj jak znaleźli dwóch

41


gość ~gość (Gość)12.09.2018 16:15

Pytamie. Czy ci dwaj faceci żyli by gdyby nie prohibicja?

52


gość ~gość (Gość)12.09.2018 15:47

Jadę do Poniatowa i kupuję. Prohibicja uderza w sklepikarzy z Piotrkowa. Zamiast wydać pieniądz na miejscu, wydaję w sąsiedniej gminie. Głupia głupota.

82


gość ~gość (Gość)12.09.2018 15:45

I tak trzymać

15


gość ~gość (Gość)12.09.2018 15:31

Więc

21


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat