Zmodernizują miejskie ciepłownie

Wtorek, 01 lutego 202274
- Dla miejskiego ciepłownictwa nie ma lepszej alternatywy – to zdanie kilkukrotnie było powtarzane w poniedziałek w siedzibie Elektrociepłowni Piotrków. Podpisano tam umowę na modernizację miejskich ciepłowni. Zamiast węgla będą one teraz zasilane gazem.

Ładuję galerię...

Chcąc dostosować się do norm unijnych, Piotrków Trybunalski musi zmodernizować swój system ciepłowniczy. Kilkanaście miesięcy temu władze podjęły decyzję o zmianie paliwa, z węgla na gaz.

 

W poniedziałek w siedzibie Elektrociepłowni Piotrków prezes spółki Marek Krawczyński podpisał umowę na przebudowę ciepłowni.

Inwestujemy w nowoczesne rozwiązania, dużo bardziej ekologiczne. Praktycznie nie będzie pyłów. Dwutlenek węgla obniżymy o jakieś 55 procent. 3-krotnie obniżymy także siarkę i tlenki azotu. W ogóle nie będzie metali ciężkich - wyliczał Marek Krawczyński, prezes Elektrociepłowni Piotrków. 

Nowe ciepłownie będą zasilane wyłącznie gazem. Jak zdradził prezes Krawczyński, w maksymalnym układzie Elektorciepłownia będzie zużywać ponad 12 tysięcy metrów sześciennych gazu na godzinę.  Wycofanie się z opalania węglem pozwoli uniknąć konieczność kupowania drożejących ciągle uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie ETS. Jak to wpłynie na przyszłą cenę ogrzewania, jeszcze nie wiadomo.

Za wcześnie o tym mówić. Ceny ciepła są regulowane i ustalane na 12 miesięcy. Co roku procedujemy ją od nowa. W zależności od sytuacji ta cena się zmienia - mówił Marek Krawczyński. 

Na uroczystym podpisaniu umowy obecny był także prezydent Krzysztof Chojniak, który podkreślał, jak ważna jest to inwestycja dla wszystkich mieszkańców. 

Jesteśmy do tego zobligowani przez przepisy, ale nie tylko to jest powodem tej inwestycji. Zależy nam na tym, abyśmy mieszkali w czystym i ekologicznym w mieście – mówił prezydent Krzysztof Chojniak podkreślając, że będzie to kosztowana inwestycja. - Mamy do czynienia z rynkiem wykonawcy i ceny są coraz wyższe. Jako miasto musieliśmy dokapitalizować spółkę, aby ta miała odpowiednią zdolność kredytową, aby tę inwestycję zrealizować. Nie mam jednak wątpliwości, że jest to inwestycja konieczna i istotna i nam jako mieszkańcom na pewno na niej zależy – wskazywał prezydent.

Andrzej Jadziak z firmy Termotech, która zaprojektowała miejskie ciepłownie, przekonywał, że dla miejskiego ciepłownictwa nie ma innej drogi niż paliwo gazowe. Jak podkreślał, biomasa jest droga, a pozostanie przy węglu i instalowanie systemów odsiarczania kosztowałoby setki milionów złotych, a koszty ciepła i tak byłyby bardzo wysokie. 

Przy miejskich ciepłowniach nie ma odstępstwa od gazu, ponieważ jest to najbardziej ekologiczne paliwo. Projektując kotłownie w Piotrkowie, zastosowaliśmy najnowocześniejsze techniki, jakie stosowane są w Europie przy tego typu inwestycjach. Podnieśliśmy sprawność kotłowni ze spotykany w normlanych rozwiązaniach około 90 procent do 97 procent. Zrobiliśmy to poprzez zastosowanie technik kondensacyjnych. Coś takiego wykorzystywane jest w domkach jednorodzinnych, a my to przełożyliśmy na tak dużą kotłownię. Dzięki temu mamy bardzo wysoką sprawność, a to przełoży się na mniejsze zużycie gazu. A to nie tylko ekologia, ale także mniejsze opłaty - wyjaśniał Andrzej Jadziak, wskazując, że mało jest miast, które opierają swoje ciepło wyłącznie na gazie. - Taka jest przyszłość. Nie ma drogi odwrotu - mówił. 

Ciepło do miasta będą dostarczać - tak jak do tej pory - dwie ciepłownie. Jako pierwsza modernizację przejdzie ta przy ul. Rolniczej. Prace mają się tutaj zakończyć jesienią tego roku. Z kolei przy ul. Orlej roboty rozpoczną się nieco później, a zakończą w lipcu 2023 roku. 

W przyszłym tygodniu zaczniemy organizować plac budowy na ciepłowni przy ul. Rolniczej. Zaplanowane roboty są inżyniersko bardzo złożone, a zastosowane technologie bardzo nowoczesne. Wszystko będzie działało w automacie, czyli praktycznie bezobsługowo. To pozwoli m.in. na pełną kontrolę wszystkich procesów - mówił Zenon Rosół, prezes Konsorcjum Projektowo-Wykonawczego "EKOBUDOWA", które jest wykonawcą inwestycji.

Koszt przebudowy ciepłowni to blisko 56 milionów złotych. Na ul. Rolniczej mają się znaleźć trzy kotły, a na Orlej dwa, ale ciepłownie mają mieć podobną moc. Budynki, w których znajdą się kotły, będą wykonane w technologii lekkiej, a część socjalno-biurowa w części murowanej. Nowa ciepłownia na ul. Rolniczej stanie na placu przed obecnym budynkiem.

Dodatkowo na ciepłowni przy ul. Orlej, w ramach osobnej inwestycji, wykonany zostanie także system kogeneracyjny, dzięki czemu ciepłownia będzie również produkować prąd.  

 


Zainteresował temat?

3

9


Zobacz również

Komentarze (74)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

jest źle ~jest źle (Gość)01.02.2022 13:48

Chcemy prezydenta, który będzie prawdziwym gospodarzem, aby żyło nam się lepiej ,a nie człowieka , który pełni tylko funkcję reprezentacyjną .

80


Baska ~Baska (Gość)01.02.2022 13:31

Będzie taniej auto też mam na gaz i jest taniej.

08


Takitam ~Takitam (Gość)01.02.2022 13:24

Proponuję lekturę ustawy Dz.U. z 2022 r. poz. 202, którą prezydent podpisał 28.01.2022. Wg zapisu ustawy wszystkie ciepłownie,które dostarczają ciepło do bloków spółdzielni mieszkanuowych,nie są objęci tarczą!!! Co to znaczy??? Że gaz kupują po cenach rynkowych!!! Dalej ktoś nie rozumie?? Każdy mieszkaniec takiej spółdzielni dostanie rachunek wyższy o 400%!!! Módlcie się o spadki na rynkach i o zażegnanie kryzysu Rosji z Ukrainą zanim ciepłownia w Piotrkowie zacznie działać na gaz! Nie muszę chyba dodawać,że za wadliwą ustawę odpowiadają tylko i wyłącznie rządzący!!!

83


eko-ściema ~eko-ściema (Gość)01.02.2022 13:15

Niemcy wymyśliły sobie tą całą ekologie (a właściwie Niemcy opłacani przez Putina) żeby później zarabiać na sprzedaży gazu. Z ekologią ma to niewiele wspólnego, tu chodzi wyłącznie o pieniądze. Niemiecka gospodarka straciła przewagę innowacyjności więc musieli coś wykombinować żeby utrzymać przewagę nad resztą europy. Poza tym europa emituje tylko 8% światowego CO2.

72


Kazik ~Kazik (Gość)01.02.2022 13:01

Wybrali odpowiednią porę na modernizację. Polska miała propozycje od Rosji budowy dwóch gazociągów przez nasz kraj była by kasa za tranzyt ale się nie zgodzili bo Ukrainę ominą rury no to teraz mamy za swoją głupotę bo takie rządy wybieramy sobie co nam tylko szkodzą. Gdzie ten tani jankeski gaz co tak Premier zachwalał?.
Tanio to juz było a UE przyjdzie na kolanach do Rosji na czele z Polska

111


Kil ~Kil (Gość)01.02.2022 09:14

I bardzo dobrze! Nie starczy wam nawet na rachunki. Takie władze wybraliście to macie. Bardzo bardzo się cieszę. Mnie stać.

125


EP97300 ~EP97300 (Gość)01.02.2022 11:08

"wyliczał Marek Krawczyński, prezes Elektrociepłowni Piotrków."
A on się na emeryturę nie wybiera?

102


? ~? (Gość)01.02.2022 09:29

Pytanie retoryczne... Co Chojniak może w takiej sytuacji zrobić?

92


Anka ~Anka (Gość)01.02.2022 12:07

Nie stać was na to? To nie ogrzewać proste

41


PoP ~PoP (Gość)01.02.2022 10:33

Ciekawe czy będą obniżki opłat za ogrzewanie dla mieszkańców. Podobno podwyżki w tamtym roku o kilkadziesiąt procent były m.in. spowodowane wysokimi opłatami za emisję CO2 ze względu na opalanie węglem. W tym tygodniu Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa poinformowała mieszkańców, że cena za ogrzewanie przesyłane przez Elektrociepłownię wzrosła o 2,5%.

60


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat