artykuł sponsorowany

Zmiany podatkowe a rozliczenia roczne - jak Polski Ład wpłynął na zarządzanie podatkami

Poniedziałek, 13 lutego 2023
Rozliczenia podatkowe od wielu lat stanowiły dla podatników znaczne wyzwanie. Większość z nich starała się oddelegować zadanie prowadzenia rozliczania podatków specjalistom z biur rachunkowych i księgowym. Od jakiegoś czasu dokonać tego może każdy podatnik we własnym zakresie, bez wychodzenia z domu. Pewne wątpliwości i problemy zaczął jednak wzbudzać Polski Ład. Jak prowadzić rozliczenia za rok, w którym obowiązywał?
Zmiany podatkowe a rozliczenia roczne - jak Polski Ład wpłynął na zarządzanie podatkami

 

Polski Ład skutecznie namieszał w polskich przedsiębiorstwach i domach. Warto przyjrzeć się bliżej temu, jak obecnie wygląda sposób rozliczania z urzędem. 

 

Najważniejsze zmiany wprowadzone przy okazji Polskiego Ładu

 

Zanim przyjrzymy się temu, jak zmieniała się jedna z bardziej kontrowersyjnych ustaw poprzedniego roku, warto najpierw przyjrzeć się temu, na czym polegało jej wprowadzenie. Polski Ład — co to takiego i kogo obowiązywał? Przede wszystkim Polski Ład miał na celu odbudowanie polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. To program odbudowy, który nie znalazł jednak zwolenników ani w podatnikach, formach, ani w osobach na co dzień zajmujących się rozliczeniami rachunkowymi. O jego niepowodzeniu najlepiej świadczą reformy, które miały na celu modyfikowanie wprowadzanych rozwiązań. Polski Ład, program, który miał obejmować podatki, emerytury, współprace B2B, zmiany dla pracowników, okazał się mało skuteczny.

Główne założenia Polskiego Ładu związane były ze zmianą kwoty wolnej od podatku oraz progu podatkowego. Widoczne zmiany pojawiły się w rozliczeniach przedsiębiorców i korzystających z ubezpieczeń podatników. Jak rozstrzygnięty został problem na linii Polski Ład a składka zdrowotna? Przedsiębiorcy nie mogli już odliczyć składki od wysokości swoich podatków, co znacznie podniosło koszty. Przedsiębiorcy musieli również liczyć się z tym, że zmieniły się zasady obliczania składki zdrowotnej.  

Polski Ład obniżył również ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wszystkie zmiany dały o sobie znać zarówno samozatrudnionym, jak i pracownikom oraz przedsiębiorcom prowadzącym spółki.

 

Zmiany w Polskim Ładzie


W nowym, 2023 roku wszyscy ponownie zaczęli zastanawiać się, kto straci, jak zmieniona ustawa wpłynie na polskie gospodarstwa i przedsiębiorstwa? Nowy Polski Ład to konieczność przystosowania się do kolejnych zmian podatkowych. Na czym tym razem będą one polegać?

Polski Ład — zmiany i nowe zarządzenia

Jedną z nowości jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To świadczenie oferowane rodzicom dzieci od 12. miesiąca do 35. miesiąca życia, które w sumie może wynieść 12 000 zł na drugie i każde kolejne dziecko. Ten rodzaj wsparcia należy się rodzinom bez względu na uzyskiwany dochód. 

Wiele wątpliwości i kontrowersji w 2022 roku wzbudziła ulga dla klasy średniej. Ten rodzaj koniecznej regulacji został jednak zniesiony jeszcze w tym samym roku, chociaż podatnicy i tak są zobowiązani do wniesienia odpowiednich korekt. Jak nowy ład wpłynął na rozliczenia emerytów? 

Tabela emerytur bez podatku 2023 pokazuje, którzy emeryci, dzięki wprowadzeniu Polskiego Ładu będą zwolnieni z podatku w nowym roku. Wysoka waloryzacja emerytur sprawiła jednak, że nie wszyscy emeryci będą zwolnieni z podatku w tym roku. Kalkulator dla emerytów pozwoli z kolei obliczyć przyszłym emerytom, kto, jakie świadczenie otrzyma w przyszłości. 

Polski Ład a umowy pracownicze — co zmienia nowa ustawa?

Przesłanki pojawiające się jeszcze przed wprowadzeniem polskiego ładu w życie mówiły o tym, że nowa ustawa ureguluje w końcu sprawy umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie. Takie regulacje nie zostały jednak wprowadzone, co mogło wywołać kolejne rozczarowanie wśród podatników i pracowników domagających się lepszych warunków związanych z podejmowanymi pracami. W tej kwestii nie zmieniły się również zasady związane z odprowadzanie składek z pensji zleceniobiorców. 

Polski Ład sporo namieszał w rozliczeniach z urzędem. Nie tylko zwykli podatnicy, ale również i księgowi oraz specjaliści z biur rachunkowych zaczęli mieć wątpliwości co do prawidłowego odprowadzania należności. Kalkulator wynagrodzeń — Polski Ład zaczął cieszyć się coraz większą popularnością. Kalkulator pozwala obliczyć wysokość wypłaty w kwocie netto, zaliczki na podatek dochodowy, a także składki należne na ubezpieczenia społeczne. 

Nowy Ład wprowadził szereg zmian związanych ze składanymi ulgami dla podatników, zmian rozliczeniowych dla dzieci, całych rodzin, emerytów czy rencistów. Oferowane normy zwróciły jednak uwagę podatników i specjalistów od rozliczeń, którzy zaczęli zgłaszać nieprawidłowości. To z kolei poskutkowało wprowadzeniem koniecznych poprawek, które zmieniły nieco po raz kolejny system rozliczeniowy.

Sprawdź, jak wygląda proces rozliczania podatków po wprowadzeniu zmian związanych z Polskim Ładem. Zobacz, jak bardzo zmienia się program rozliczeń i w jaki sposób zmiany dotyczyć będą Twojego gospodarstwa domowego lub prowadzonego przez Ciebie przedsiębiorstwa. Skorzystaj z kalkulatorów dostępnych online lub z profesjonalnej pomocy świadczonej przez specjalistów i księgowych. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat