Zelów: Skażona woda w miejskim wodociągu

Strefa FM Sobota, 21 sierpnia 201030
10 tysięcy mieszkańców gminy Zelów nie otrzymuje wody z miejsko - gminnych wodociągów. Sanepid wykrył bowiem w ujęciu groźne bakterie paciorkowca i coli. Woda dowożona jest w beczkowozach.
Fot.A.WolskiFot.A.Wolski

Skąd zarazki wzięły się w wodociągu? Na razie nie wiadomo. Mieszkańcy martwią się, że mogli pić skażoną wodą przez wiele dni a nawet tygodni. Na szczęście do tej pory nikt nie zgłosił się do zelowskich przychodni lekarskich z objawami zatrucia.

 

- W czasie rutynowych badań pobrano trzy próbki wody z wodociągu w Zelowie, w dwóch z nich stwierdzono zanieczyszczenie mikrobiologiczne, bardzo minimalne. Jednakże polskie prawo nie dopuszcza żadnego zanieczyszczenia w związku z tym Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bełchatowie stwierdził nieprzydatność wody do spożycia - wyjaśnił w rozmowie ze Strefą FM burmistrz Zelowa Sławomir Malinowski.

 

Mieszkańcy gminy zaopatrzeni zostali już w ponad 50 tysięcy litrów wody w butelkach. W centrum Zelowa rozstawione są dwa beczkowozy. Trzeci beczkowóz zaopatruje w wodę mieszkańców okolicznych wsi. O dostawach informowani są oni wcześniej przez megafony. Zakaz spożywania wody na terenie gminy obowiązuje do odwołania.

- Czekamy na wyniki badań, które sanepid poda w niedzielę. Do tego czasu nie wolno używać wody z zelowskiego wodociągu do celów spożywczych - dodaje burmistrz Zelowa.   

 

Mieszkańcy mogą wodę wykorzystywać natomiast do celów higienicznych.

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

zigg ~zigg (Gość)22.08.2010 15:42

"Piotr-Wlostowic" napisał(a):
Piotr Włostowicranga


jemu chodzi o te kółka,jak najwięcej postów,dajcie mu 7 i może będzie spokój na forum.

00


Piotr Włostowic ~Piotr Włostowic (Gość)22.08.2010 14:29

[cytat="Ania"]Trzeba przyznać Piotrek, że masz zapał i zacięcie godne podziwu. Myślę, że sprawa jest bardziej skomplikowana z tym pisaniem dzisiaj. Rok Anno Domini 2010, 22 dzień sierpnia. W redakcjach portali internetowych pracują młodzi, rzutcy ludzie, których uczono na studiach o uzusach językowych. Spod ich klawiatur wychodzą steki...
____________________________
Przeczytałem Twą polemikę z zainteresowaniem.
Z niektórymi jej fragmentami, tymi odnoszącymi się do lat już dość odległych - zgadzam się. Tak było.
Natomiast zupełnie nie zgadzam się z przedstawioną przez Ciebie linią obrony, próbą tłumaczenia, usprawiedliwiania, wybielania, mniejsza o terminy, dotyczącą popełniania obecnie błędów w mediach.
To jakiś absurd, nie wiem, skąd Ci to wszystko przyszło do głowy. Przecież to w ogóle nie jest do zaakceptowania i rzetelne tytuły prasowe zwalczają takie zjawiska u siebie w redakcjach w zarodku.
Aniu, kto nie zna języka ojczystego, a w takim języku wydawana jest gazeta, dla której pisze, nie ma czego szukać w życiu jako dziennikarz. To nie podlega dyskusji.
Kończąc: w rzetelnym wydawnictwie nie przejdzie napisanie coli z literą "k".
To jest tak oczywiste, jak i to, że po niedzieli następuje poniedziałek.
PS Liczę, że owe steki mi wybaczysz... Choć ślinka cieknie!

Komentarz był edytowany przez autora: 22.08.2010 14:30

00


Krzysiek Plackowski Krzysiek Plackowskiranga22.08.2010 13:05

"Piotrkowianin" napisał(a):
kris: A blokadę "podszywaczy" już zrobiłeś?


już dawno jest zrobiona, wyloguj się i przetestuj :)

00


97-300 97-300ranga22.08.2010 13:03

A tutaj ani słowa o 30 ur.S.

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga22.08.2010 12:58

kris: A blokadę "podszywaczy" już zrobiłeś?

00


Krzysiek Plackowski Krzysiek Plackowskiranga22.08.2010 12:16

Związku, że wątek odbiega od tematu artykułu postanowiłem przeprawić "koli" na "coli" dla świętego spokoju.

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga22.08.2010 11:52

"xfg" napisał(a):
To jest dopuszczalna forma

Masz jakiś dowód? Bo według Słownika Języka Polskiego PWN nie jest:
http://www.pwn.pl/?module=multisearch&search=coli&submit2=szukaj
A to że Ty i Twoi koledzy piszecie na murach nazwę męskiego narządu płciowego przez "h" nie stanowi o prawidłowości zapisu tego słowa, które poprawnie piszemy przez "ch". Poza tym - mów za siebie. Kilkunastu osobników nie rozumiejących słowa pisanego, to nie połowa Piotrkowa Trybunalskiego. Połowa to byłoby 39 tys. ludzi.

Komentarz był edytowany przez autora: 22.08.2010 11:59

00


Ania ~Ania (Gość)22.08.2010 11:33

Trzeba przyznać Piotrek, że masz zapał i zacięcie godne podziwu. Myślę, że sprawa jest bardziej skomplikowana z tym pisaniem dzisiaj. Rok Anno Domini 2010, 22 dzień sierpnia. W redakcjach portali internetowych pracują młodzi, rzutcy ludzie, których uczono na studiach o uzusach językowych. Spod ich klawiatur wychodzą steki informacji każdego dnia (Nawet nie z dziennikarskiego obowiązku szybkiego informowania czytelnika, ale żeby być pierwszym. Na czym i tak tenże korzysta, bo ma później wybór w czytaniu tej informacji z "koli", czy "coli") Na portalach radiowych w całych kraju często słowo "koli" pisane jest fonetycznie, bo ten sam tekst czytany jest na antenie przez serwisantów. Zastanów się Piotrze, czy rzeczywiście wielką krzywdę zrobiono wczoraj narodowi polskiemu pisząc słowo koli przez "k" ? Ci wspomniani młodzi ludzie nie mają czasu na popis erudycji zakończony kropką po 15 przecinkach, bo tego zdania pies z kulawą nogą nie przeczyta. Nie piszą przecież "ktury", "rzubr". Rzeczywiście, jeszcze 25 lat temu trudno byłoby "wyłapać" jakiekolwiek błędy podczas emisji Dziennika Telewizyjnego, czy w "Głosie Robotniczym", ale wtedy na przekaz informacji było więcej czasu, a nad jednym słowem zastanawiało się 20 zatrudnionych do tego pracowników. I bynajmniej nie dlatego, żeby jakiś błąd językowy przypadkiem nie poraził zwykłych widzów, czy czytelników, ale żeby nie wkurzył panów o smutnych wyglądach i o takich samych oddechach. Ćwierć wieku temu w PL, to owiane już legendą słowo, padłoby w kontekście amerykańskiej rodziny, która napiła się zapyziałej Coca Coli z brudnej butelki i zatruła się bakteriami c(k)oli. To może skrajny przykład, ale wyobrażasz sobie, żeby na antenie TVN 24 padnie kiedykolwiek zdanie - agregaty uprawowe i uprawowo- siewne, kultywatory podorywkowe? Padnie może kiedyś, 1 kwietnia. Informacja musi być dynamiczna, i napisana najprościej jak się tylko da. Konkluzja tego wywodu jest ponura. W roku Anno Domini 2010, 22 dnia sierpnia, dziennikarze prasowi, radiowi czy telewizyjni, tworząc informacje, posługują się uzusami słownymi, które dopuszczalne są w mowie potocznej, bo kierowane są do milionów ludzi, którzy na co dzień tak samo mówią i piszą. Sprzedawca (wydawca, dziennikarz) dostosował swój produkt (materiał telewizyjny, radiowy, tekst prasowy) do klienta (czytelnika, widza, słuchacza). Zatem stanie na straży "poprawności" językowej w mediach dziś, jest bezcelowe, bo ten styl jeszcze bardziej będzie się zmieniał i będzie szedł w stronę slangu. To tak jakbyś próbował "zacerować" dziurę ozonową. Może należy zapytać profesora Bralczyka, o to jak zmienia się język wypowiedzi dziennikarskiej?
P. S. Zastanów się ile osób dobrnęło do końca tego tekstu?

00


xfg ~xfg (Gość)22.08.2010 10:45

Piotr od kiedy masz dyplom filologa? To jest dopuszczalna forma i przestań się wymądrzać. Mało Ci, że jesteś pośmiewiskiem połowy Piotrkowa? Napisz do Bralczyka:) To jest spolszczenie. Owszem lepiej piać coli, ale to nie jest rażący błąd.

00


Piotr Włostowic ~Piotr Włostowic (Gość)22.08.2010 00:19

"panek" napisał(a):
ALE WALĄ BŁĘDY, PIOTR MUSISZ ICH PODSUMOWAĆ
1. Po pierwsze onet pl - http://tematy.onet.pl/bakterie_koli
2. Po drugie biomedical. pl - http://www.biomedical.pl/szukaj/bakterie+koli/
3. Kardiolo. pl też - http://www.kardiolo.pl/bakterie_koli.htm
4. No i chyba znane Ci wiadomosci24.pl - http://www.wiadomosci24.pl/artykul/slask_bakterie_koli_w_wodzie_112828.html
5. medycyna.pl też żenada - http://medycyna24.pl/kategoria/bakteria-koli
6. Panorama Leszczyńska - http://panorama.media.pl/content/view/335857/
7. Portal w Świnoujściu - www.iswinoujscie.pl/artykuly/14705/?page=0&sort=DESC...
Itp itd. Dziś, gdy polski język i pisownia są bardzo żywe trudno ocenić co jest błędem. Szczególnie jeśli chodzi o wyrazy obcojęzyczne. W wielu wypadkach spolszczamy wyrazy pisząc zamiast c - k.


Sekundująca Ci w lot Ania nie ma racji, bo "panek" - niestety - źle to rozegrał, choć myślał, że dobrze, a Ania w to nawet uwierzyła. I "panek" ów "mały pstryczek" sam sobie wymierzył w nos.
Odpowiem Ci, "panek", bo jednak zadałeś sobie trud, więc nie wypada Cię zlekceważyć. Odpisuję zgodnie z numeracją.
1. Twe onetowe przykłady "koli" pochodzą z błędnie zapisanych wypowiedzi internautów na forum. Więc psu na budę. Dlaczego nie znalazłeś na tym forum zdań forowiczów, którzy napisali poprawnie - coli... Równie dobrze mógłbyś przekonywać do pisowni "rzóbr", bo tak znalazłeś u użytkowników for internetowych.
2. Na tej przytoczonej przez Ciebie stronie widzę jednak nie żadne "koli", lecz właśnie "Escherichia coli, powszechnie nazywane E. coli." O co więc kaman?
http://www.biomedical.pl/aktualnosci/bakteria-przyczyna-raka-jelita-908.html
3. Na Kardiolo.pl przecież to jest też "koli" z forum dyskusyjnego, wypowiedź jakiegoś człowieka.
4. W serwisie Wiadomosci24.pl co wyciągnąłeś?
W tytule autor tej krótkiej notki zapisał "koli", ale kiedy już wpisywał słowa kluczowe, zmienił zdanie i napisał "coli". Za chwilę w tzw. główce artykułu konsekwentnie użył "coli". Więc na co to ma być dowód? Na niezdecydowanie autora?
W tym serwisie piszą dziennikarze obywatelscy, niektórzy wybitni, lepsi od tych uznanych autorytetów gazetowych, ale udzielają się także całkowici amatorzy. Dziennie przychodzą tam tysiące tekstów. Redaktorzy-moderatorzy nie są w stanie zapanować nad pojawianiem się takich kwiatków, ale bywa, że gorszych jeszcze (róra).
5. Na portalu Medycyna24 cóż pokazujesz? Że znowu raz "koli, a poniżej "coli"? Portali medycznych, sądzę, jest grubo ponad sto. Zdecydowana większość nie zatrudnia polonistów ani korektorów. Portalom medycznym do końca wierzyć nie można. Nie tylko ze względu na pisownię, bo od tego się nie umiera, ale z uwagi na wiele bałamutnych informacji, na których pacjenci nie mogą się opierać w trosce o zdrowie.
6. Dziennik Internetowy PANORAMA.MEDIA.PL, którego wydawcą jest Panorama, Spółka z o.o. w Lesznie, przepuścił byka i tyle. Dziennikarze takiego medium nie są widocznie orłami. Co tam jakieś Leszno! Popatrzmy na nasze lokalne media, w tym na wszelkiego rodzaju błędy językowe, z najgorszymi ortograficznymi włącznie, jakie co rusz znajdujemy w Dzienniku Łódzkim (wydanie piotrkowskie), który jest przecież częścią czegoś takiego prestiżowego, jak Polska The Times!
7. Link dotyczący Świnoujścia się nie otwiera, ale to w niczym nie zmienia stanu rzeczy.
Kończę podsumowanie - jak to ująłeś - i idę spać, życząc i Tobie wypoczynku! :)
Może mi się przyśni e.koli, bo na jawie jeszczem tego nie widział, a widział żem niejedno.
http://www.poradniajezykowa.us.edu.pl/baza_archiwum.php
http://pl.wikipedia.org/wiki/Escherichia_coli_O157:H7
http://www.sjp.pl/coli
http://www.poradnikmedyczny.pl/mod/archiwum/6994_ecoli_pa%C5%82eczka_kilku.html
http://www.edziecko.pl/zdrowie_dziecka/1,79370,3215233.html
http://www.e-grzybica.eu/pokaz/22.html

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat