Zbigniew Józef Skrzek urodził się 23.09.1950 r. w miejscowości Niedźwiedź. Od 1974 roku pracuje jako lekarz weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim na stanowisku ordynatora, starszego ordynatora i kierownika Wojewódzkiej Lecznicy Specjalistycznej dla Zwierząt. Po reorganizacji służby weterynaryjnej przeszedł do prywatnej praktyki. Jest znanym specjalistą z zakresu chorób bydła, drobiu i ptaków ozdobnych oraz weterynaryjnej inspekcji sanitarnej.
W uzasadnieniu do uchwały czytamy ponadto:
Poza pracą zawodową bardzo dużo czasu poświęca pracy społecznej. To z jego inicjatywy został reaktywowany piotrkowski oddział Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, w którym pełnił funkcje: wiceprzewodniczącego zarządu (4 kadencje), przewodniczącego zarządu (2 kadencje), skarbnika (2 kadencje). Dzięki jego zaangażowaniu oddział PTNW w Piotrkowie Trybunalskiego organizował w ciągu roku kilkadziesiąt konferencji naukowych z dziedziny medycyny weterynaryjnej, których wykładowcami byli wybitni naukowcy z kraju i zagranicy. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych wysoko oceniał piotrkowski oddział PTNW — zajmował I lub II miejsce w kraju.
Zbigniew Skrzek był pomysłodawcą i organizatorem Mistrzostw Polski Służby Weterynaryjnej w Strzelectwie Myśliwskim, które w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się 6 razy. Dzięki jego staraniom w Piotrkowie organizowane są imprezy kynologiczne - Krajowe i Międzynarodowe Konkursy Pracy Psów Myśliwskich oraz wystawy psów rangi krajowej.
Od 2001 roku czynnie uczestniczy w życiu Klasztoru Bernardynów. Z jego inicjatywy organizowana jest m.in. żywa szopka bożonarodzeniowa, uroczysta msza Hubertowska oraz ołtarz myśliwski w dniu Bożego Ciała. Jest pomysłodawcą wystaw o tematyce łowiecko-przyrodniczej, koncertów muzyki myśliwskiej, a także konkursu na najładniejszą choinkę, w którym bierze udział młodzież z piotrkowskich szkół.
Zbigniew Skrzek, poza pracą zawodową i społeczną, zajmował się prowadzeniem badań naukowych, wynikiem czego było uzyskanie tytułu doktora nauk weterynaryjnych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji z medycyny weterynaryjnej oraz współautorem książki „Kynologia Łowiecka".
Na szczególną uwagę zasługuje jego zaangażowanie w wychowanie oraz przekazywanie własnej wiedzy z zakresu medycyny weterynaryjnej studentom wydziałów weterynaryjnych, którzy licznie odbywają praktyki studenckie w jego przychodni weterynaryjnej „ZET-WET" w Piotrowie Trybunalskim.
Rada Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie w 2015 roku przyznała dr n. wet. Zbigniewowi Skrzekowi tytuł „Zasłużony dla Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie". Jest to pierwsze takie wyróżnienie dla lekarza weterynarii z ziemi piotrkowskiej.
Dr n. wet. Zbigniew Skrzek swoją działalnością zawodową i społeczną w sposób szczególny przyczynia się do promocji Piotrkowa Trybunalskiego. Za swoją działalność został wyróżniony: Brązowym Krzyżem Zasługi (1986 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (2002 r.), Brązowym medalem „Za zasługi dla miasta Piotrkowa Trybunalskiego (2002 r.), Złotym medalem „Za zasługi dla miasta Piotrkowa Trybunalskiego" (2006r.), Medalem „20 lat województwa piotrkowskiego" (1995 r.), Odznaką Honorową „Meritus" (2003 r.) oraz tytułem Zasłużony dla Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie (2015 r.).
Zgodnie z uchwałą z 28 listopada 2012 roku w sprawie ustanowienia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, wniosek został rozpatrzony przez Kapitułę na posiedzeniu 23 października 2019 r. Kapituła stosunkiem głosów 6 za, bez głosów przeciwnych i wstrzymujących, zaopiniowała wniosek pozytywnie.