Advertisement
artykuł partnerski

Zaparowane okna w domu. Poradnik eksperta

Środa, 10 listopada 2021
Problem zaparowanych okien najczęściej pojawia się jesienią i zimą, gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa od tej w domu. Takie warunki pozwalają na kondensację pary wodnej na szybach.

Czy jest to wina nieszczelnych okien? Niekoniecznie! Musisz zwrócić uwagę na wilgotność w Twoim mieszkaniu.
Zaparowane okna w domu. Poradnik eksperta

Zaparowane szyby – co to znaczy?

 

Zaparowane okna od czasu do czasu to nie problem. Wilgoć naturalnie występuje w powietrzu dookoła nas.

 


Warto podkreślić, że fizyczne właściwości ciepłego powietrza pozwalają na gromadzenie większej ilości wody. Ochłodzenie powietrza np. przy kontakcie z zimną powierzchnią sprawia, że „przestrzeń” na magazynowanie wody kurczy się, a przez to wilgoć się skrapla.

 


Dzieje się tak, na przykład wtedy, kiedy bierzesz ciepły prysznic lub kąpiel. Po kilku chwilach w zamkniętej łazience gorąca para wodna w kontakcie z chłodniejszym lustrem ulega kondensacji. Powierzchnia lustra staje się mglista i pojawiają się na niej kropelki wody.

 


To zupełnie normalne. Co innego, kiedy okna w domu parują nieustannie lub zaparowanie utrzymuje się przez dłuższy czas. A dotyczy to wielu gospodarstw domowych.

 


Ciekawostka:
zaparowane szyby od zewnątrz to efekt kondensacji wstecznej.
Występuje ona wtedy, gdy na zewnątrz jest gorąco i parno,
a w pomieszczeniach temperatura jest mniejsza
(np. wtedy, kiedy działa klimatyzacja).

 

 

 

Wilgoć na oknach. To NIE musi być problem z uszczelkami

 

 

 


Dlaczego Twoje okna są zaparowane? Są dwie główne przyczyny zaparowanych okien.

 

Po pierwsze mogą to być stare lub rozszczelnione okna.

 


Dotyczy to zwłaszcza starych, drewnianych okien, które z biegiem lat stają się nieszczelne lub powstają na nich drobne pęknięcia. Winne parowania szyb mogą być również uszczelki okienne, które z czasem tracą swoje właściwości izolacyjne (często w wyniku przetarć i uszkodzeń mechanicznych).

 


Dobry stan uszczelek jest istotny szczególnie w oknach dwuszybowych. Pojawienie się nieszczelności między dwiema szybami powoduje, że z łatwością w tej przestrzeni kondensuje się woda (ulega skropleniu).

 


Do uszkodzeń uszczelek przyczynia się:

 • woda;
 • wysoka temperatura;
 • upływ czasu.

 


Zaparowane okna w domu to niekoniecznie wynik wybrakowanej izolacji i starych rozszczelnionych okien. Częściej jest to efekt zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu.

 

 

 

Wilgoć w domu – skąd się bierze? Przyczyna to niesprawna wentylacja

 

Wilgoć na oknach może być przykrym następstwem ich nieszczelności. O wiele częściej jednak zaparowane okna oznaczają coś innego. Mianowicie nadmierną wilgotność powietrza.

 


Serwis Ranking Oczyszczaczy przeprowadził ankietę, w której 450 osób zwróciło uwagę na różne problemy z nadmierną wilgotnością w domu. Trzy główne kwestie, które chcieliby rozwiązać użytkownicy to: 1) utrzymująca się wysoka wilgotność w mieszkaniu, 2) pleśń, 3) zaparowane okna.

 


Poziom wilgotności względnej możesz sprawdzić za pomocą higrometru. Ten niewielki i niedrogi przyrząd (koszt najtańszego to około 20 zł) jest dokładny oraz prosty w obsłudze. Popularne są także domowe „stacje pogodowe”.

Prawidłowa wilgotność względna wynosi od 40 do 60%. Kiedy wilgotność często i długo utrzymuje się na wyższym poziomie to znak, że występuje problem.

 


Woda może dostawać się do domu z zewnątrz:

 • przeciekający dach;
 • nieszczelne okna;
 • zalanie.

 


W szeregu przypadków jednak gromadząca się w mieszkaniu wilgoć wynika z niesprawnej wentylacji oraz z nadmiernej szczelności i braku wietrzenia.

 

 


Skąd wilgoć w domu? Warto wiedzieć, że w ciągu jednego dnia w dwuosobowym gospodarstwie domowym może powstać nawet 12 litrów pary wodnej. Najwięcej pary wodnej generują takie czynności jak:

 • suszenie ubrań;
 • gotowanie (szczególnie na kuchence gazowej);
 • kąpiele;
 • oddychanie.

 


Stąd na przykład zaparowane okna po nocy w sypialni.

 


Dodatkowo poza wodą, życie codzienne w domu lub mieszkaniu wiąże się z powstawaniem dwutlenku węgla.

 


Dlatego warunkiem koniecznym dla zachowania odpowiedniego i zdrowego komfortu mieszkania jest doprowadzenie świeżego powietrza w ilości, która wystarczy do odprowadzenia tego zużytego, bogatego w wodę, CO2 oraz inne zanieczyszczenia.

 

Wentylacja w domu – po co? Dla Twojego komfortu i zdrowia!

 

Naturalna wentylacja, zwana też grawitacyjną, jest podstawą we wszystkich domach i mieszkaniach. Wymiana powietrza zachodzi dzięki różnicom gęstości zimnego powietrza na zewnątrz i ciepłego wewnątrz pomieszczeń.

 


Ciepłe powietrze poprzez kanały wentylacyjne odpływa na zewnątrz w miarę napływu świeżego powietrza, które do domu dostaje się wszelkimi nieszczelnościami.

 


Z tego też powodu tak ważne jest wietrzenie pomieszczeń. Szczelne zamykanie okien, szczególnie w okresie grzewczym (dla zmniejszenia kosztów ogrzewania), sprzyja gromadzeniu się wilgoci. W zimniejszych porach roku wystarczy ograniczyć wietrzenie do trzech razy dziennie po 5-10 minut. Warto również korzystać z funkcji mikrowentylacji okien.

 


Pamiętaj: niesprawna wentylacja powoduje gromadzenie się zanieczyszczeń, nieprzyjemnych zapachów oraz wilgoci. Działająca wentylacja zapewnia Tobie i Twojej rodzinie lepsze zdrowie i dobre samopoczucie.

 

 

Sposoby na zaparowane okna. Co zrobić, kiedy szyby parują? Obniż wilgotność!

 

Zanim zajmiesz się problemem wilgoci na oknach, musisz określić, z czego ona wynika.

 


Wariant 1. Jeśli zaparowanie pojawia się pomiędzy dwiema szybami, to problemem zapewne jest nieszczelność uszczelki lub nieprawidłowy montaż okna.

 


Rozwiązaniem będzie uszczelnienie okna lub jego naprawa. Oczywiście stare i rozszczelnione okna najlepiej wymienić na nowe. W obu przypadkach najlepiej skontaktować się z producentem lub specjalistyczną firmą.

 

 

 

Wariant 2. Natomiast jeśli w Twoim domu zaparowanych okien jest więcej winna temu będzie nadmierna wilgotność.

 


Żeby się upewnić, wykonaj prosty test: przejedź palcem po zaparowanej szybie. Mokry palec oraz ślad na oknie będą potwierdzeniem tego, że problemem jest zbyt duży poziom wilgotności w pomieszczeniu.

 


W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie obniżenie wilgotności w domu lub mieszkaniu. Kluczową rolę odgrywają w tym: sprawna wentylacja oraz wietrzenie mieszkania.

 


Wilgotność można szybko i skutecznie obniżyć. Wiele osób wykorzystuje do tego osuszacze powietrza. Więcej o tym urządzeniu przeczytasz poniżej.

 

Osuszacz powietrza – jaki wybrać? Przedstawiamy najważniejsze cechy

 

 

 

Domowy osuszacz powietrza Warmtec ODT-35 ze zbiornikiem na skropliny

 


Kondensacyjny osuszacz ma 3 główne cechy:

 • do działania potrzebuje stałego podłączenia do prądu;
 • pozwala obniżyć (ale nie podwyższyć) poziom wilgotności w pomieszczeniu;
 • w procesie osuszania skrapla wodę z powietrza, którą magazynuje w zbiorniku lub odprowadza rurką na zewnątrz.

 


Osuszacz powietrza to proste w obsłudze urządzenie. Kłopotliwe może być wybranie odpowiedniego modelu do konkretnych potrzeb. Do użytku domowego polecamy zakup kondensacyjnego osuszacza powietrza. To optymalne rozwiązanie ze względu na cenę i możliwości.

 


Innym typem urządzenia jest adsorpcyjny osuszacz powietrza, który dobrze sprawdzi się np. w piwnicy. O różnicach i podobieństwach między tymi dwoma typami osuszaczy dowiesz się z artykułu Kondensacyjny czy adsorpcyjny? Porównujemy osuszacze powietrza, który jest dostępny tutaj: https://nachlodno.pl/poradnik/kondensacyjny-adsorpcyjny-osuszacz/

 

 

 

Jak wybrać dobry osuszacz powietrza? Odpowiada ekspert z NaChlodno.pl

 

Trzeba zwrócić uwagę na dwa czynniki, są nimi: wydajność osuszacza oraz powierzchnia pomieszczenia, w którym chcemy osuszać powietrze.” Dla typowych warunków mieszkaniowych przyjmuje się, że na każde 10 m² potrzebne jest 5 l/24 h wydajności osuszania” - radzi Dawid Kaźmierczak

 


W związku z tym standardowy osuszacz z wydajnością osuszania 10 litrów na dobę to rekomendowany wybór do pomieszczenia o powierzchni do 20 metrów kwadratowych. Za takie urządzenie trzeba zapłacić około 400 złotych. Do dwa razy większej powierzchni należy wybrać dwa razy bardziej wydajny osuszacz (tj. 20 l/24 h), za który trzeba też zapłacić dwa razy więcej.

 


Na cenę osuszacza powietrza wpływają także jego funkcje. Najlepszym wyborem będzie osuszacz powietrza, który:

 • ma higrometr oraz higrostat (kontrola osuszania);
 • posiada dodatkowy filtr, np. HEPA (skuteczne oczyszczanie powietrza np. z zarodników pleśni);
 • cicho działa (hałas w granicy 50-55 dB);
 • wyposażony jest w lampę UV lub jonizator powietrza (większa skuteczność oczyszczania).

 


---

Źródła:

Kontrola kondensacji i pleśni w domu, broszura informacyjna Rady Okręgu Cambridgeshire

Barometr zdrowych domów V edycja, firma VELUX

Przyczyny zawilgocenia mieszkań, Wojciech Gorzelski

Praktyczne informacje o osuszaczach powietrza, firma TROTEC

 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat