Zadbają o dzieci poprzez interaktywne gry

Czwartek, 07 września 202325
Regionalne Centrum Pomocy Społecznej w Łodzi przedstawiło interaktywny projekt 'Otwórz się na pomoc' podczas konferencji zorganizowanej w ZSP nr 1 w Piotrkowie. Program składa się z interaktywnych gier online dotyczących tematyki zdrowia psychicznego, przemocy oraz uzależnień.

Ładuję galerię...

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie odbyła się prezentacja przedstawiająca założenia programu "Otwórz się na pomoc"Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to utworzenie gazety kierowanej do opiekunów oraz rodziców. Drugą częścią tego projektu to stworzenie czterech interaktywnych gier. Każda dotyczy innej tematyki: alkohol, przemoc, zdrowie psychiczne, uzależnienia behawioralne. W zależności od aktualnych problemów gra będzie poszerzana o kolejne treści.

Trzeba rozmawiać z młodzieżą na te tematy za pomocą narzędzi, które oni znają i lubią. Mam nadzieję, że te gry edukacyjne, podczas których mogą wcielać się w różnego rodzaju postaci, będą dla nich przydatne i przyczynią się do ich lepszego stanu psychicznego - mówi Bogusław Łukaszewski, dyrektor szkoły ZSP nr w Piotrkowie.  

Gra polega na tym, że gracz wciela się w rolę ucznia. Przedstawione są tam różne sytuacje, jakie mogą napotkać go w środowisku szkolnym oraz poza nim. Na pewnych etapach gry grający musi podjąć decyzję, co zrobiłby w sytuacji danego bohatera

Jest to program, który odwołuje się do aktualnych potrzeb. Musimy wyposażyć pedagogów, nauczycieli w odpowiednie zasoby, dzięki którym będą mogli przeciwdziałać niepożądanym czynnikom jak przemoc rówieśnicza, wszelkiego rodzaju uzależnienia, słabości psychiczne. To wszystkie elementy mogą prowadzić do depresji - mówi Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. - Jest to program pilotażowy, którego obecnie grupą docelową są nauczyciele pracujący w szkołach powiatu piotrkowskiego - dodaje wicemarszałek.

Na potrzeby tego programu wytypowani zostali nauczyciele oraz pedagodzy ze szkół z Piotrkowa Trybunalskiego oraz dwóch gmin: Moszczenicy i Woli Krzysztoporskiej. Podczas środowej prezentacji programu obecnych było blisko 60 nauczycieli. 

Dzieci najczęściej szukają pomocy u kogoś w szkole. To właśnie tutaj spędzają połowę swojego życia, czasem więcej niż połowę dnia. Ciężej im się rozmawia z rodzicami niż z nami. Często dla nich ktoś obcy jest bezpieczniejszy. Dlatego taki program, który pokazuje nam, jak tym dzieciom najlepiej pomóc, jest niezwykle potrzebny - mówi Hanna Hanna Bieniek-Goska z ZSP nr 6 w Piotrkowie. - Taka gra interaktywna to dobra forma, aby przekazywać tę wiedzę młodzieży. Dzisiaj świat dziecka to głównie internet. Warto, aby korzystać z tych gier wspólnie, pod opieką osoby dorosłej, która pokaże dziecku, że mogą być różne wyjścia z danej sytuacji - dodaje nauczycielka. 

Regionalne Centrum Pomocy Społecznej w Łodzi przypomina o regionalnym interwencyjnym telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży. 

Wsparcie można uzyskać pod numerem 726 611 611 w godz. od 15:00 do 18:00. Z kolei od godz. 18:00 do 21:00 specjaliści dyżurują na Snapchacie i Messengerze.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Qba ~Qba (Gość)08.09.2023 17:17

Na tym zdjęciu jest przyszła pani prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

43


Felicja ~Felicja (Gość)09.09.2023 17:17

Z taką Prezydent, to Piotrków miałby szansę odżyć

30


go?ć_piotr ~go?ć_piotr (Gość)08.09.2023 17:20

Ale czy aby w szkole można organiozwac takie spotkania? Chyba nie

21


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)08.09.2023 21:41

W parku niech im zamontuję te interaktywne gry , bo tragedia jest to co się dzieje między lekcjami przy ZSP 1

30


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)07.09.2023 18:34

Cytuję:
Gra polega na tym, że gracz wciela się w rolę ucznia. Przedstawione są tam różne sytuacje, jakie mogą napotkać go w środowisku szkolnym oraz poza nim. Na pewnych etapach gry grający musi podjąć decyzję, co zrobiłby w sytuacji danego bohatera.


Czyli uczeń będzie grał w grę, gdzie będzie mógł wcielić się w rolę ucznia? Zaiste, fascynująca perspektywa! Cieszę się, że chodziłem do szkoły w czasach, gdzie każdy uczeń był uczniem "w realu" i miał świadomość, że "życie to nie je bajka", i jakoś musiał się w tej rzeczywistości odnaleźć i radzić sobie na bieżąco z codziennymi problemami.
A dziś, w czasach gdy problemem jest nadmierne uzależnienie uczniów od gier komputerowych, nauczyciele doszli do wniosku, że trzeba stworzyć kolejne gry, aby tym uczniom "pomóc".

Cytuję:
Każda dotyczy innej tematyki: alkohol, przemoc, zdrowie psychiczne, uzależnienia behawioralne.


No cóż, w tych "dawnych" (a w rzeczywistości nie tak odległych czasach), też występowały w szkole wszystkie te problemy, bo uczniowie byli różni i pochodzili z różnych środowisk. Byli uczniowie, co popalali i popijali, i tacy co wąchali klej. Niektórym odkleiła się klepka, inni obgryzali paznokcie albo dłubali w nosie (takie "uzależnienia behawioralne"). A przemoc była nie tylko między uczniami (ktoś kogoś opluł, zwyzywał, ktoś komuś przywalił, a za szkołą odbywały się po lekcjach tzw. "solówki"), ale i nauczyciele stosowali przemoc w stosunku do uczniów (bicie linijką po łapach, walenie wskaźnikiem, ciągnięcie za ucho, a czasem nauczyciel z liścia uczniowi w łeb przywalił). Ale nikt nie wpadł wtedy na pomysł, żeby zrobić o tym grę (planszową...). Ale tamte sytuacje były realne, namacalne, i każdy musiał się nauczyć, jak się w tym odnaleźć. A dziś odnoszę wrażenie, że coraz bardziej przenosimy się do wirtualnego świata, a coraz mniej żyjemy w tym realnym. A potem zdziwienie, że młodzież sobie w tym realnym nie radzi, gdy pojawiają się jakiekolwiek, nawet błahe z pozoru, problemy.
A może by tak z młodzieżą po prostu zwyczajnie pogadać? Nie, bo po co? Lepiej niech sobie pograją, prawda?

63


kokos ~kokos (Gość)08.09.2023 11:05

Przeciwnicy szukaja zawsze dziury w całym. Brawo. Dobrze, że coś się dzieje.

45


Oj ~Oj (Gość)07.09.2023 22:15

A czy ktoś to przetestował na młodzieży ? Czy to jakaś firma "wie lepiej" co młodym ludziom się podoba i przyda.

41


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)07.09.2023 21:59

Tego typu programy spokojnie może wdrożyć każdy dyrektor i nauczyciel, chyba, że ktoś z tej grupy przyjezdnych to kandydat / "spadochr.niarz"/ na stanowisko dyrektora po przegranych wyb.rach.

50


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)07.09.2023 21:54

Ziemba daj już se spokój z tymi wszystkimi eventami bo do Sejmu i tak już cię nie wezmą.

81


Figa$ ~Figa$ (Gość)07.09.2023 19:58

To aż, z Łodzi muszą przyjeżdżać, piotrkowskie jednostki pomocy społecznej już nic nie mają do zaoferowania?

61


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat