W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie odbyła się prezentacja przedstawiająca założenia programu "Otwórz się na pomoc". Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to utworzenie gazety kierowanej do opiekunów oraz rodziców. Drugą częścią tego projektu to stworzenie czterech interaktywnych gier. Każda dotyczy innej tematyki: alkohol, przemoc, zdrowie psychiczne, uzależnienia behawioralne. W zależności od aktualnych problemów gra będzie poszerzana o kolejne treści.
Trzeba rozmawiać z młodzieżą na te tematy za pomocą narzędzi, które oni znają i lubią. Mam nadzieję, że te gry edukacyjne, podczas których mogą wcielać się w różnego rodzaju postaci, będą dla nich przydatne i przyczynią się do ich lepszego stanu psychicznego - mówi Bogusław Łukaszewski, dyrektor szkoły ZSP nr w Piotrkowie.
Gra polega na tym, że gracz wciela się w rolę ucznia. Przedstawione są tam różne sytuacje, jakie mogą napotkać go w środowisku szkolnym oraz poza nim. Na pewnych etapach gry grający musi podjąć decyzję, co zrobiłby w sytuacji danego bohatera.
Jest to program, który odwołuje się do aktualnych potrzeb. Musimy wyposażyć pedagogów, nauczycieli w odpowiednie zasoby, dzięki którym będą mogli przeciwdziałać niepożądanym czynnikom jak przemoc rówieśnicza, wszelkiego rodzaju uzależnienia, słabości psychiczne. To wszystkie elementy mogą prowadzić do depresji - mówi Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. - Jest to program pilotażowy, którego obecnie grupą docelową są nauczyciele pracujący w szkołach powiatu piotrkowskiego - dodaje wicemarszałek.
Na potrzeby tego programu wytypowani zostali nauczyciele oraz pedagodzy ze szkół z Piotrkowa Trybunalskiego oraz dwóch gmin: Moszczenicy i Woli Krzysztoporskiej. Podczas środowej prezentacji programu obecnych było blisko 60 nauczycieli.
Dzieci najczęściej szukają pomocy u kogoś w szkole. To właśnie tutaj spędzają połowę swojego życia, czasem więcej niż połowę dnia. Ciężej im się rozmawia z rodzicami niż z nami. Często dla nich ktoś obcy jest bezpieczniejszy. Dlatego taki program, który pokazuje nam, jak tym dzieciom najlepiej pomóc, jest niezwykle potrzebny - mówi Hanna Hanna Bieniek-Goska z ZSP nr 6 w Piotrkowie. - Taka gra interaktywna to dobra forma, aby przekazywać tę wiedzę młodzieży. Dzisiaj świat dziecka to głównie internet. Warto, aby korzystać z tych gier wspólnie, pod opieką osoby dorosłej, która pokaże dziecku, że mogą być różne wyjścia z danej sytuacji - dodaje nauczycielka.
Regionalne Centrum Pomocy Społecznej w Łodzi przypomina o regionalnym interwencyjnym telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży.
Wsparcie można uzyskać pod numerem 726 611 611 w godz. od 15:00 do 18:00. Z kolei od godz. 18:00 do 21:00 specjaliści dyżurują na Snapchacie i Messengerze.