WHO i partnerzy promują Światowy Dzień bez Tytoniu, podkreślając negatywny wpływ dymu tytoniowego i nikotyny na zdrowie oraz opowiadając się za skuteczną polityką ograniczającą konsumpcję tytoniu. Celem kampanii jest: podkreślenie powiązania między stosowaniem wyrobów tytoniowych a chorobami serca i naczyń obwodowych; zwiększenie świadomości ogółu społeczeństwa na temat wpływu palenia tytoniu i ekspozycji na bierne palenie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego; zachęcenie do podejmowania inicjatyw, których celem jest zmniejszenie liczby osób palących, a tym samym zmniejszenie liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia.
- Używanie tytoniu jest ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i chorób naczyń obwodowych – informują z kolei pracownicy piotrkowskiego sanepidu, którzy jak co roku włączają się w obchody Światowego Dnia bez Tytoniu. - Pomimo znanych szkodliwości używania tytoniu dla zdrowia serca, niewielka jest wiedza na ten temat wśród dużej części społeczeństwa.
Choroby sercowo-naczyniowe zabijają więcej osób niż jakakolwiek inna przyczyna śmierci na całym świecie, a palenie tytoniu i bierne narażenie na dym tytoniowy przyczynia się do około 12% wszystkich zgonów z powodu chorób serca. Używanie tytoniu jest drugą główną przyczyną chorób sercowo-naczyniowych po nadciśnieniu.
Światowa epidemia tytoniu zabija każdego roku ponad 7 milionów ludzi, z czego blisko 900 tysięcy to osoby niepalące umierające z powodu biernego palenia. Prawie 80% z ponad 1 miliarda palaczy na całym świecie żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie ciężar chorób i zgonów związanych z paleniem tytoniu jest najcięższy.
W związku z obchodami Światowego Dnia bez Tytoniu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piotrkowie Trybunalskim organizuje 25 maja Punkt Konsultacyjno-Informacyjny dla osób palących w NZOZ „Hipokrates” przy ul. Rzemieślniczej 33, a 30 maja spotkanie informacyjno-edukacyjne z młodzieżą ZSP nr 6 w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Krakowskie Przedmieście 26.