1. EKUZ
2. Złóż wniosek
3. Pomyśl o dodatkowym ubezpieczeniu
EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego https://ekuz.com.pl/ to podstawowy dokument, jakiego możemy potrzebować za granicą. Choć nie jest to element obowiązkowy, warto jednak zadbać o to, by mieć charakterystyczną kartę przy sobie w czasie każdego wyjazdu. Przede wszystkim EKUZ potwierdza nasze prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu w danym kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Z założenia dotyczy to przede wszystkim czynności ratujących życie i podstawowych usług medycznych, które podlegają refundacji przez NFZ.
Złóż wniosek
Kartę EKUZ można wyrobić w stacjonarnych placówkach NFZ odpowiednich do miejsca zamieszkania. Można również zrobić to przez Internet, skanując wniosek i wysyłając go do NFZ oddziału wojewódzkiego mailem, faksem lub też korzystając z Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Taki dokument możemy nadać również pocztą. Co istotne, przygotowaną kartę odbieramy w siedzibie NFZ lub też czekamy na przesyłkę listową, o ile zaznaczyliśmy odpowiednie pole we wniosku. EKUZ może zostać również odebrana przez osoby trzecie na podstawie upoważnienia. Warto pamiętać, że jest to karta, którą otrzymujemy bezpłatnie na określony czas.
Pomyśl o dodatkowym ubezpieczeniu
Karta EKUZ daje możliwość do skorzystania z opieki medycznej na tych samych zasadach, jakie obowiązują ubezpieczonych mieszkańców danego kraju. Z zasady więc NFZ będzie refundować tylko takie zabiegi, które są darmowe w konkretnym państwie. W praktyce może więc się okazać, że poradę specjalisty czy też pobyt w szpitalu będziemy musieli częściowo sami zapłacić. Te ograniczenia EKUZ warto znać, ponieważ w zależności od tego, gdzie jedziemy, może się opłacać na przykład wykupienie dodatkowego ubezpieczenia takiego, które na przykład będzie pokrywało koszty akcji ratunkowych. Szczegółowe warunki opieki medycznej w danym kraju dostępne są w każdym oddziale NFZ.