- Nasza gmina pełni funkcję rolniczą, rekreacyjną i gospodarczą i szczególny nacisk kładziemy na ostatnią.Posiadamy trzy pełne węzły trasy S8, mamy blisko do Warszawy i do Łodzi. Dzięki temu jesteśmy bardzo atrakcyjni dla inwestorów, ale chcemy sprawić, by przyciągnąć ich jeszcze więcej. Magazyny logistyczne to kolejne miejsca pracy. Musimy inwestować w infrastrukturę. Drogi są dla nas bardzo ważnym elementem. W 2015 roku 5 kilometrów dróg, 2016 6, w przyszłym zaś – minimum 8. Staramy się w tym celu pozyskiwać środki zewnętrzne. Chcemy też podnieść o kolejne 20% kanalizację naszej gminy (w tej chwili jest skanalizowana w 60%) - wymieniał burmistrz Wolborza, Andrzej Jaros.
- Odwiedzając Wolbórz warto zobaczyć Kolegiatę Wolborską z XV w. pw. świętego Mikołaja Biskupa, Pałac Biskupów Kujawskich z XVIII wieku, należący do najświetniejszych magnackich rezydencji w Polsce z okresu późnego baroku – wyliczała Barbara Duda, inspektor do spraw promocji w gminie Wolbórz. Wspomniała ponadto o wolborskim muzeum – Pożarniczym Centrum Historyczno-Edukacyjnym. - Znajdują się tam zbiory sprzętu strażackiego, sikawki, wozy strażackie, mundury, odznaczenia.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Wolborzu Bogdan Szulc poświęcił uwagę gminie Jabłonka (powiat nowotarski), z którą - jak podkreślił – Wolbórz ściśle współpracuje. - To współpraca efektywna i efektowna, oparta na kulturze, oświacie, ale także na turystyce. W tym roku byliśmy gośćmi samorządu z okazji 450-lecia lokacji miejscowości. Nasze gimnazjum w Wolborzu prowadzi wymianę uczniowską z tamtejszym gimnazjum w Zubrzycy. Choć problemem jest odległość (około 300 kilometrów), to różnice kulturowe nas dzielące sprawiają, że jesteśmy dla siebie bardzo atrakcyjni turystycznie.
W audycji było też coś dla miłośników dwóch kółek. Tych ekologicznych... I tych zmotoryzowanych. - Naszą pasją stały się wyprawy rowerowe z pożytkiem nie tylko dla naszego zdrowia, ale i promocji Wolborza. Stworzyliśmy 70-osobową rodzinę turystyczną. Jazda na rowerze jest dobra na stres, na samotność, na tęsknotę, wyzwala siły i uczy wytrwałości! - podkreśla prezes Wolborskiego Towarzystwa Kultury i Turystyki, Jadwiga Banaszkiewicz. Z kolei Grzegorz Adamczyk, wiceprezes grupy motocyklowej Wolbórz oraz Zbigniew Walaszkiewicz opowiedzieli o swojej działalności.
- Na początku było nas niewiele – na pierwszym spotkaniu było około 9 motocyklistów. W tej chwili jest nas około 40. Spotykamy się co roku na wspólnych wyjazdach i układamy harmonogram. Powstaliśmy po to, by budować w naszym społeczeństwie pozytywny wizerunek motocyklistów – mówił Adamczyk. - Udzielamy się charytatywnie, od lat uczestniczymy w Wojewódzkiej Olimpiadzie Specjalnej w Łodzi, w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy czy w "Szlachetnej paczce" – dodał Walaszkiewicz.
Głos zabrała także Edyta Szymanowska z pracowni Orange w Goleszach. - To świetlica multimedialna z dostępem do technologii cyfrowych. Jej działalność sprowadza się do działań integrujących społeczność – imprezy wielopokoleniowe, warsztaty kulinarne, wieczornice historyczne, turniej wiedzy o regionie... Organizujemy spotkania autorskie z pisarzami z naszego regionu, by promować czytelnictwo. Moim marzeniem było wyszukanie perełek – ludzi z pasją, którzy chcą się swoim hobby dzielić – mówiła. Samo powstanie pracowni było wieloetapowe. - Najpierw złożyliśmy wniosek, potem było głosowanie, które dzięki zaangażowaniu mieszkańców wygraliśmy, a następnie przygotowanie sali. Także remont pomieszczenia do pracowni udał się w głównej mierze dzięki społeczności lokalnej.
Dodajmy, że już w najbliższy czwartek Strefa FM odwiedzi Rozprzę.