Z wizytą w Wolborzu

Piątek, 19 sierpnia 201628
W tym tygodniu reporterzy radia Strefa FM zawitali do Wolborza. Jakie są najbliższe plany inwestycyjne gminy, co ciekawego można tu robić i dlaczego w ogóle warto odwiedzić Wolbórz?

Ładuję galerię...

- Nasza gmina pełni funkcję rolniczą, rekreacyjną i gospodarczą i szczególny nacisk kładziemy na ostatnią.Posiadamy trzy pełne węzły trasy S8, mamy blisko do Warszawy i do Łodzi. Dzięki temu jesteśmy bardzo atrakcyjni dla inwestorów, ale chcemy sprawić, by przyciągnąć ich jeszcze więcej. Magazyny logistyczne to kolejne miejsca pracy. Musimy inwestować w infrastrukturę. Drogi są dla nas bardzo ważnym elementem. W 2015 roku 5 kilometrów dróg, 2016 6, w przyszłym zaś – minimum 8. Staramy się w tym celu pozyskiwać środki zewnętrzne. Chcemy też podnieść o kolejne 20% kanalizację naszej gminy (w tej chwili jest skanalizowana w 60%) - wymieniał burmistrz Wolborza, Andrzej Jaros.

 

- Odwiedzając Wolbórz warto zobaczyć Kolegiatę Wolborską z XV w. pw. świętego Mikołaja Biskupa, Pałac Biskupów Kujawskich z XVIII wieku, należący do najświetniejszych magnackich rezydencji w Polsce z okresu późnego baroku – wyliczała Barbara Duda, inspektor do spraw promocji w gminie Wolbórz. Wspomniała ponadto o wolborskim muzeum – Pożarniczym Centrum Historyczno-Edukacyjnym. - Znajdują się tam zbiory sprzętu strażackiego, sikawki, wozy strażackie, mundury, odznaczenia.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Wolborzu Bogdan Szulc poświęcił uwagę gminie Jabłonka (powiat nowotarski), z którą - jak podkreślił – Wolbórz ściśle współpracuje. - To współpraca efektywna i efektowna, oparta na kulturze, oświacie, ale także na turystyce. W tym roku byliśmy gośćmi samorządu z okazji 450-lecia lokacji miejscowości. Nasze gimnazjum w Wolborzu prowadzi wymianę uczniowską z tamtejszym gimnazjum w Zubrzycy. Choć problemem jest odległość (około 300 kilometrów), to różnice kulturowe nas dzielące sprawiają, że jesteśmy dla siebie bardzo atrakcyjni turystycznie.

 

W audycji było też coś dla miłośników dwóch kółek. Tych ekologicznych... I tych zmotoryzowanych. - Naszą pasją stały się wyprawy rowerowe z pożytkiem nie tylko dla naszego zdrowia, ale i promocji Wolborza. Stworzyliśmy 70-osobową rodzinę turystyczną. Jazda na rowerze jest dobra na stres, na samotność, na tęsknotę, wyzwala siły i uczy wytrwałości! - podkreśla prezes Wolborskiego Towarzystwa Kultury i Turystyki, Jadwiga Banaszkiewicz. Z kolei Grzegorz Adamczyk, wiceprezes grupy motocyklowej Wolbórz oraz Zbigniew Walaszkiewicz opowiedzieli o swojej działalności.

 

- Na początku było nas niewiele – na pierwszym spotkaniu było około 9 motocyklistów. W tej chwili jest nas około 40. Spotykamy się co roku na wspólnych wyjazdach i układamy harmonogram. Powstaliśmy po to, by budować w naszym społeczeństwie pozytywny wizerunek motocyklistów – mówił Adamczyk. - Udzielamy się charytatywnie, od lat uczestniczymy w Wojewódzkiej Olimpiadzie Specjalnej w Łodzi, w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy czy w "Szlachetnej paczce" – dodał Walaszkiewicz.

 

Głos zabrała także Edyta Szymanowska z pracowni Orange w Goleszach. - To świetlica multimedialna z dostępem do technologii cyfrowych. Jej działalność sprowadza się do działań integrujących społeczność – imprezy wielopokoleniowe, warsztaty kulinarne, wieczornice historyczne, turniej wiedzy o regionie... Organizujemy spotkania autorskie z pisarzami z naszego regionu, by promować czytelnictwo. Moim marzeniem było wyszukanie perełek – ludzi z pasją, którzy chcą się swoim hobby dzielić – mówiła. Samo powstanie pracowni było wieloetapowe. - Najpierw złożyliśmy wniosek, potem było głosowanie, które dzięki zaangażowaniu mieszkańców wygraliśmy, a następnie przygotowanie sali. Także remont pomieszczenia do pracowni udał się w głównej mierze dzięki społeczności lokalnej.

 

Dodajmy, że już w najbliższy czwartek Strefa FM odwiedzi Rozprzę.


Zainteresował temat?

3

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (28)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

sklave sklaveranga20.08.2016 14:04

Co to się narobiło w tym Wolborzu? Chciałem kolegom będącym na wygnaniu dostarczyć zapas chrzanu wolborskiego bo o taki mnie prosili. Jeszcze w tamtym roku można go było bez problemu wykopać. W tym roku zjechałam wzdłuż i wszerz tę mieścinę i nie znalazłem chrzanu wolborskiego. Rośnie jakiś przybłęda ale gdzie mu tam do tego wolborskiego chrzanu. No a jak zapytałem się takiego gospodarza na przedmieściach o chrzan to dobrze że nie gasiłem samochodu.Szybka ewakuacje mnie uratowała. No a koledzy nalegają. Panie burmistrzu ratuj pan wygnańców i zorganizuj chociaż 50 kg chrzanu wolborskiego świeżo kopanego z liśćmi. Bo te kładzione na noc pod poduszkę cuda wyczyniają.
Foto: Jarosiki tarcie chrzanu na http://sklave.manifo.com/foto-szopka.

32


Witek ~Witek (Gość)20.08.2016 09:29

Czym się Wolbórz może pochwalić tym ,ze jest wiochą był i będzie i tu sie nic nie zmieni jak pamiętam od lat 80 ciągle te same gęby przy korycie chyba ,że którego śmieć odsunie od niego .Tu jest swoista grupa trzymająca władzę i z poza tej grupy nie dopuszczą nikogo.Przykład inwestorów sami swoi gdzie tu jest jaki obcy dlatego żadnego rozwoju tej miejscowości nie będzie.Wolbórz został tylko miastem dlatego ,ze dopuszczono się poświadczenia nieprawdy..Wolbórz do dzis nie spełnia kryteriów miasta z uwagi na to ,ze tu sami rolnicy na czele z Panem Burmistrzem i żeby ta więś spełniała kryterium mieściny fikcyjnie przesunieto grunty rolnicze na sąsiednie wsie.jest to wprowadzenie MSW w błąd celowo by osiągnąć swoje założenie bo takie ambicje miało kilku mieszkańców Wolborza. Następny temat dlaczego w sąsiednich gminach woda i ścieki mogą być tańsze a tu odwrotnie i ci co temat znają wiedzą co mam na myśli

34


czajo ~czajo (Gość)20.08.2016 11:14

Dużo jecie w tym radiu a poziom coraz niższy co słychać w takich relacjach.

31


cynik ~cynik (Gość)20.08.2016 09:00

Bardzo dobrze. Jeszcze 129 lat i Wolbórz dogoni Łódź. Ale w Łodzi będzie mieszkało tyle mieszkańców ile dzisiaj w Wolborzu. A więc wolborzaki gońcie Łódź. Nie pominicie Piotrkowa....

21


WO ~WO (Gość)19.08.2016 23:22

Czy ta reporterka to siostra Kraka? Czy może jego żona?

31


kuroń ~kuroń (Gość)19.08.2016 20:33

Dobrze karmią w tym radiu.

31


gimbaza ~gimbaza (Gość)19.08.2016 18:04

"Hitler" był?

21


maniek ~maniek (Gość)19.08.2016 15:20

a jakie drogi będą budowane i remontowane w najbliższym czasie? ktoś podpowie?

02


goość ~goość (Gość)19.08.2016 14:58

Przynajmniej nie tańczą na wyjazdach służbowych w samych rajtuzach, kabaretkach, stanikach-jak w jednej znanej gminie;)

21


Kościelna ~Kościelna (Gość)19.08.2016 13:39

A gdzie wzmianka o Mariya Fnookievichz?

33


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat