Działania grup dywersyjnych działające na terenie centralnej Polski doprowadziły do uszkodzenia cysterny, z której wyciekł amoniak. Doszło do skażenia terenu w gminie Wolbórz. Burmistrz poinformowała o dużej ilości zatruć uczniów Szkoły Podstawowej w Komornikach. Później wpłynęła informacja, że są przypadki zatruć również wśród mieszkańców gminy. Starosta podjął decyzję o utworzeniu dla zatrutych i chorych zastępczych miejsc szpitalnych na terenie Zespołu Szkół w Wolborzu - tak rozpoczęły się gminno-powiatowe ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Wolbórz 2014”.
Kierownikiem dwudniowych (16/17 września) ćwiczeń jest starosta naszego powiatu, który wydał rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia działań we współdziałaniu z powiatowymi służbami, inspekcjami, strażami, Powiatowym Zespołem Opieki Zdrowotnej i jednostkami samorządu terytorialnego.
Kierownictwo ćwiczeń zapewniało, że działania te nie mają nic wspólnego z obecną sytuacją geopolityczną. - Są to typowe ćwiczenia wynikające z harmonogramu zatwierdzonego przez wojewodę łódzkiego. Celem ich jest osiągnięcie wyższych stanów gotowości obronnych oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gminy w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Celem jest też doskonalenie przepływu informacji związanych z realizacją zadań operacyjnych, praktycznego sprawdzenie rozwinięcia łóżek szpitalnych w miejscu zastępczym w Wolborzu – mówił Ryszard Musiałowicz, kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego powiatu piotrkowskiego.
O godz. 9.00 w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu zebrał się Zespół Doradczy Starosty i uczestnicy ćwiczeń, a wraz z nimi obserwatorzy – wójtowie, burmistrzowie, pracownicy ds. obronnych miast i gmin powiatu piotrkowskiego. O godz. 10.00 zgodnie z planem starosta wydał decyzję o uruchomieniu tzw. Zastępczych Miejsc Szpitalnych w sali gimnastycznej wolborskiej szkoły. Zabezpieczenie porządkowe zapewniła policja, o zabezpieczenie przeciwpożarowe zadbali strażacy. Ok. 11.00 przyjechali poszkodowani, czyli uczniowie z podstawówki w Komornikach, u których występowały objawy zatrucia amoniakiem.
- Musimy być przygotowani. Teoria teorią, ale właśnie w praktyce można wychwycić wiele nieprzewidzianych sytuacji, można zgrać działania wszystkich służb. To są ćwiczenia dwudniowe. Dzisiaj ćwiczymy na terenie gminy Wolbórz. Scenariusz tych działań wymyślił Wydział Zarządzania Kryzysowego powiatu piotrkowskiego. Takie ćwiczenia odbywamy średnio co 2 lata - mówił Grzegorz Adamczyk, wicestarosta powiatu piotrkowskiego.