Z Rozprzy na Wołyń śladami legionów

Wtorek, 14 czerwca 20169
Stowarzyszenie Euroaktywni z Rozprzy zorganizowało wyjazd „Śladami walk legionów Rozprza-Kostiuchnówka”. Wszystko z okazji 100-lecia największej bitwy legionów pod Kostiuchnówką na Wołyniu, gdzie od 1 października 1915 r. do 6 lipca 1916 r. walczyły wszystkie trzy brygady legionów.

Ładuję galerię...

Uczestnikami wyjazdu (9 - 12 czerwca) byli młodzi mieszkańcy powiatu piotrkowskiego. Patronat nad wyjazdem objął wójt Rozprzy Janusz Jędrzejczyk.

 

Nim grupa wyruszyła na Wołyń, historię legionów przybliżył uczestnikom prof. UJK dr hab. Marek Dutkiewicz z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim. - Szacunek do historii i tych, którzy ją tworzyli, to świadectwo naszej postawy wobec ojczyzny. Legiony są częścią naszej historii, które wniosły ważny wkład w odzyskanie niepodległości. Warto więc poznać i zrozumieć, jaką drogę przeszli ci, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę - mówi Michał Tokarski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Euroaktywni. - Dlatego grupa wyruszyła śladami legionistów z Rozprzy, miejsca formowania się oddziałów 4. i 6. pułku piechoty legionów, do Kostiuchnówki.

 

Zakwaterowanie uczestnicy znaleźli w Centrum Dialogu Kostiuchnówka mieszczącym się w dawnej szkole wybudowanej ze składek legionistów, a wyremontowanej przy wsparciu Senatu RP.

W celu zapoznania się z miejscami pamięci o legionach pierwszego dnia grupa odbyła rajd pieszy szlakiem walk legionów. Uczestnicy odwiedzili miejsca, które do dziś noszą nazwy stosowane przez legionistów 100 lat temu tj. Polski Mostek, Polski Lasek, Lasek Saperski, Reduta Piłsudskiego, Polska Góra. Uzupełnieniem rajdu było zwiedzanie Sali Tradycji Legionów, w której znajdują się eksponaty wydobyte z miejsc walk. Przewodnikiem po tych niezwykłych miejscach był harcmistrz Jarosław Górecki, dyrektor Centrum Dialogu Kostiuchnówka.

 

Najbardziej oczekiwanym i zapamiętanym przez grupę momentem wyjazdu było porządkowanie mogił legionowych.

 

W czasie pobytu na Wołyniu uczestnicy zwiedzili Rówieńską Elektrownię Atomową oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem mieszkańców wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka, zamordowanych w czasie rzezi wołyńskiej w 1943 r.

 

Jak mówi wójt Janusz Jędrzejczyk, na lokalnej historii opiera się tożsamość regionu, dlatego w najbliższym czasie gmina planuje wydać publikację na temat 4. i 6. pułku legionów sformowanych w Rozprzy. Publikacja zostanie przygotowana we współpracy z Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych UJK w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Projekt "Śladami walk legionów" współfinansowany był przez Fundację Banku Zachodniego WBK w ramach programu grantowego "Bank Ambitnej Młodzieży".


Zainteresował temat?

4

4


Zobacz również

reklama

Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

obywatel T P ~obywatel T P (Gość)25.07.2016 07:56

Euroaktywni pokazali w sobotę 23.07.2016 na spływie w Łęgu. Ledwo się nie potopili
pupilki super wójta.bilans włazidupów noga złamana pewnie parę +500 dorobionych i taryfy po gości czyli sołtysów i radnych. Czemu zwykli obywatele ni wiedzą o takich atrakcjach.to jest tylko dla wybrańców.szczególnie jeden sołtysowieśniak tam bryluje że swoją jagną.

32


luzik luzikranga14.06.2016 19:32

Śmiać się, czy płakać?

014


igaR ~igaR (Gość)14.06.2016 21:31

Nie miałam czasu jechać ale bardzo fajna inicjatywa społeczna. Pozdrawiam organizatorów

101


esz ~esz (Gość)14.06.2016 18:10

Za hajs gminy baluj.

114


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat