Advertisement

XI Turniej boccia w Piotrkowie

ePiotrkow Piątek, 06 listopada 201547490
W czwartek, 5 listopada w hali Relax odbył się XI Drużynowy Integracyjny Turniej w boccię. W zawodach wzięło udział ponad 80 osób z naszego regionu.

Ładuję galerię...

W turnieju wzięły udział drużyny ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piotrkowie, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji z Łodzi, zawodnicy WTZ z Drzewicy, Opoczna, Pińczowa, OSW Radom, Tomaszów Mazowiecki, PCPR Poddębice. Swoje mniej liczne reprezentacje miał także piotrkowski DPS, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz uczniowie z Gimnazjum nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 10.

 

- W boccia gram od samego początku, czyli od 11 lat. Zawsze, kiedy są zawody, jest taki efekt napięcia, oczywiście skupiamy się, staramy się wygrać – mówiła podczas rywalizacji Monika Mazur, nagrodzona w jednej z kategorii zawodniczka i prezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji z Łodzi.

 

– Gram od pięciu lat, bo lubię. To taki spokojny sport - powiedziała nam Magda, uczestniczka z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Opocznie.

 

Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach równolegle – osób poruszających się na wózkach oraz osób chodzących.

 

Wyniki czwartkowych zawodów boccia przedstawiają się następująco:

 

Kategoria – osoby na wózkach

I miejsce - zawodnicy FAR Łódź – A w składzie: Monika Mazur, Mariusz Janiszewski, Jacek Witerek

II miejsce - zawodnicy FAR Łódź – B skład: Dawid Jałmużna, Michał Toma

III miejsce - drużyna Niepełnosprawnych Piotrkowa Trybunalskiego – A w składzie Tomasz Ćwikliński, Kazimierz Zawisza, Zdzisław Makowski

 

Kategoria – osoby chodzące

I miejsce - WTZ Opoczno – A w składzie: Magdalena Słowicka, Adam i Andrzej Stępień.

II miejsce - WTZ Pińczów – A w składzie: Paweł Nowak, Paweł Kubanek-Sałaga, Konrad Przeździk

III miejsce - WTZ Piotrków Trybunalski – A skład: Rafał Krasoń, Tomasz Skorupski, Przemysław Walisiak

 

Poza boccią odbywały się zawody mniejszego kalibru w darta, które rozstrzygnięto także w dwóch kategoriach.

Osoby poruszające się na wózkach:

I miejsce – Wiesław Wiktorowicz WTZ Opoczno

II miejsce – Monika Mazur FAR Łódź

III miejsce – Mariusz Janiszewski z tej samej drużyny

 

Osoby chodzące:

I miejsce – Wojciech Zwoliński WTZ Opoczno

II miejsce – Paweł Nowak WTZ Pińczów

III miejsce – Rafał Sońta OSW Radom

 

Boccia jest dyscypliną paraolimpijską, rodzajem gry w bile. Jej uprawianie ma bardzo dobry wpływ na kształtowanie sprawności fizycznej osób niepełnosprawnych, ale sprzyja także integracji z osobami sprawnymi. Sport ten może uprawiać prawie każdy bez względu na wiek, płeć. Zasady są stosunkowo proste – bile można wprowadzać na boisko dowolnym sposobem, nie jest określona również pozycja ciała zawodnika – może stać lub siedzieć. W przypadku poważniejszych schorzeń zawodnik może mieć asystenta, którego gracz instruuje. Na początku rzucana jest biała bila, zawodnicy dorzucają do niej jak najbliżej bile w kolorze niebieskim lub czerwonym.

 

Rywalizacja podczas piotrkowskich zmagań przebiegała bardzo spokojnie, w atmosferze wzajemnego szacunku i z poszanowaniem zasad fair play, czego czasami nie można powiedzieć o innych rodzajach sportu. Sędziami na boisku byli podopieczni Hufca Pracy. Patronat nad imprezą objął prezydent Krzysztof Chojniak, który osobiście wręczał nagrody najlepszym drużynom.

 

Współorganizatorami imprezy byli: Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Niepełnosprawni Piotrkowa Trybunalskiego, a także Hufiec Pracy.

 

(mw)


Zainteresował temat?

4

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat