Advertisement

Wymiana taboru MZK w Piotrkowie? Znamy kolejne szczegóły!

ePiotrkow Środa, 23 lutego 2022443828
W przyszłym tygodniu ma zostać podpisana umowa na dostawę siedmiu nowych autobusów elektrycznych dla Miejskiego Zakładu Komunikacji. To nie koniec autobusowych nowości. Miasto zakupi jeszcze sześć nowoczesnych tzw. miękkich hybryd.
Fot. UM Piotrków Fot. UM Piotrków

Wymianę taboru MZK prezydent Krzysztof Chojniak zapowiadał już od dłuższego czasu. Teraz te obietnice nabierają realnych kształtów. W poniedziałek ma zostać podpisana umowa z firmą Solaris - zwycięzcą  przetargu na dostawę 7 autobusów.


Na wyprodukowanie nowych „emzetek” firma będzie miała 18 miesięcy. Oprócz samych autobusów miasto zakupi także ładowarki, które znajdą się w zajezdni oraz na pętlach przy ul. Słowackiego i przy ul. Dmowskiego. Kierowcy i mechanicy przejdą specjalistyczne szkolenie.

 
Jakie będą nowe autobusy?

 

Mają mieć od 11,5 do 12,5 m długości, minimum 80 miejsc, w tym, co najmniej 30 miejsc siedzących. Będą niskopodłogowe z ogrzewaniem i klimatyzacją. Przewidziano też udogodnienia dla pasażerów m.in. gniazda USB umożliwiające ładowanie telefonu oraz wyznaczone miejsca na wózek dziecięcy, wózek inwalidzki oraz rower. Wnętrza pojazdów będą też monitorowane.


Koszt autobusów, instalacji ładowarek oraz przeprowadzenia szkolenia to blisko 20 mln 500 tys. złotych. Miasto wyda jednak tylko część tej kwoty, ponieważ  pozyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Zakup "elektryków" to jeszcze nie koniec zmian w taborze piotrkowskich „emzetek”. Miasto kupi także sześć tzw. miękkich hybryd. Będą wyposażone w silniki bazujące na dieslu, spełniające normy Euro 6.


Miękkie hybrydy charakteryzują się współpracą silnika elektrycznego z silnikiem spalinowym. W czasie jazdy jednostka elektryczna generuje energię, którą potem wykorzystuje do wspomagania silnika spalinowego, np. podczas ruszania ze świateł czy przystanków. Dzięki temu pojawiają się oszczędności na paliwie.

 
Ich wyposażenie będzie praktycznie identyczne, jak w autobusach zasilanych prądem. Przewidziano taką samą długość autobusu, ilość miejsc czy wyposażenie w ogrzewanie, klimatyzację i monitoring.

 
W tym przypadku trwa jeszcze procedura przetargowa, więc nie wyłoniono firmy, która dostarczy autobusy. Możliwe, że także będzie to Solaris, ponieważ właśnie to przedsiębiorstwo zaoferowało w tym przetargu najniższą kwotę.

 

Być może miękkie hybrydy na ulicach Piotrkowa pojawią się jeszcze wcześniej niż elektryki. W tym przypadku produkcja autobusu ma potrwać dziewięć miesięcy. Jeśli w najbliższym czasie miasto podpisałoby umowę na tę dostawę, to nowoczesne „emzetki” na ulicach Piotrkowa pojawiłyby się już na przełomie 2022 i 2023 roku.


Zainteresował temat?

9

5


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (28)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)25.02.2022 22:33

A kiedy kolejne kontrole ITD piotrkowskich emzetek ??? Przecież kilka egzemplarzy to tak kopci, że niemożliwe żeby miały przegląd ważny- stan ogumienia również pozostawia wiele do życzenia

10


Djddi ~Djddi (Gość)24.02.2022 15:45

Miasto się wyludnia kto tym będzie jeździł...

43


goœć_jola ~goœć_jola (Gość)25.02.2022 12:01

temu miastu już nic i nikt nie pomoże

41


goœć_obserwator ~goœć_obserwator (Gość)23.02.2022 16:07

Kto w końcu kupuje? Chojniak, miasto czy MZK?

74


cdn ~cdn (Gość)24.02.2022 14:25

Czyżby prąd był darmowy i nic nie kosztował? Może jeszcze produkcja prądu nie zanieczyszcza środowiska? Jak łatwo zmanipulować zarządców miasta.

63


Antianti14 ~Antianti14 (Gość)23.02.2022 17:47

Hybrydy, spalinowe e6, tak! Mniejsze koszta.
Natomiast elektryki to niewypał na nasze miasto, akumulatory krótką żywotność mają i będzie problem z utylizacją ich.

66


kiszony ogór ~kiszony ogór (Gość)23.02.2022 19:35

patrzeć tylko jak bilety podrożeją
W Piotrkowie to normalne

83


Znawca tematu ~Znawca tematu (Gość)23.02.2022 13:53

Gdzie elektryk ma rurę wydechowa? - W Bełchatowie :)))

133


Jar ~Jar (Gość)23.02.2022 17:48

Zakup nowych autobusów tu nic nie poprawi! Należy dostosować trasy linii autobusowych do bieżących potrzeb mieszkańców. Zwiększyć ich częstotliwość. Nie może być tak ,że wszystkie prawie linie przebiegają obok dworca PKP i ulicą J. Słowackiego!!!

110


goœć_xyz ~goœć_xyz (Gość)23.02.2022 17:47

najniższa kwota to nadal główne kryterium przetargów? Gratulacje i wyrazy współczucia.

70


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat