WUP liczy na oferty organizacji, stowarzyszeń, fundacji, które mają doświadczenie w pracy z ludźmi w kryzysie bezdomności. Do konkursu mogą przystąpić też m.in. samorządy, instytucje kultury i sportu, kościoły i związki wyznaniowe, pracodawcy. Chodzi o realizację kompleksowych działań mających na celu ich włączenie społeczne.
Co to oznacza?
– Żeby pomóc osobom bezdomnym, podstawą jest zdiagnozowanie i usunięcie powodu takiego stanu rzeczy. To może być kryzys rodzinny, utrata pracy, problemy zdrowotne i inne – wyjaśnia Łukasz Chłądzyński, wicedyrektor WUP w Łodzi. - Po ich wyeliminowaniu można przystąpić do warsztatów i szkoleń mających na celu wyrobienie nawyków potrzebnych do utrzymania mieszkania i samodzielnego funkcjonowania, potem podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Osobom z problemem bezdomności można pomagać tworząc mieszkania treningowe, gdzie przy pomocy specjalistów będą przygotowywane do prowadzenia niezależnego życia. Warto wykorzystywać też instrumenty o charakterze zawodowym, jak praktyki, staże, zatrudnienie wspomagane, a także edukacyjnym czy zdrowotnym. Należy pamiętać też o terapii psychologicznej, psychospołecznej, usługach asystenckich czy grupach wsparcia. To musi być indywidualna ścieżka pomocy, bo każdy ma swoją historię i potrzeby.
Nabór wniosków jest prowadzony do 11 września. Pula pieniędzy w konkursie wynosi 3,9 mln zł. Można liczyć na dofinansowanie nawet 95 proc. wydatków.
Szczegóły, w tym regulamin konkursu i wzory dokumentów, znajdują się na stronie WUP w Łodzi.