artykuł sponsorowany

Wszystko, co musisz wiedzieć jako najemca

Czwartek, 15 czerwca 2023
Niektóre osoby mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że ubezpieczenie na mieszkanie można wykupić nie tylko jako właściciele nieruchomości. Taką możliwość mają również najemcy, którym zależy na ochronie lokalu. W jakich przypadkach jeszcze przyda się taki rodzaj polisy? Co warto wiedzieć na jej temat? Sprawdźmy to.
Wszystko, co musisz wiedzieć jako najemca

OC lokatora – co warto wiedzieć?


Wynajem domu lub mieszkania nawiązuje się na podstawie pewnego ryzyka. Choć często w ogłoszeniach stawiane są konkretne wymagania względem zainteresowanych, a czasami nawet przeprowadzany jest specjalny casting, osoba wynajmująca rzadko ma pewność do tego, czy najemcy będą odpowiednio dbać o jej nieruchomość. Poza tym może dojść do sytuacji, w których trudno jest określić winnego przykrych okoliczności – zwłaszcza gdy dochodzi do zdarzeń losowych, takich jak kradzież z włamaniem czy powódź. W takich momentach – poza spisaną umową, ustaloną kaucją i (czasami pomijanym) protokołem zdawczo-odbiorczym – pomocne może okazać wykupione ubezpieczenie, która chroni nie tylko samego właściciela, ale także najemców.

 


Wówczas dla osób zamieszkujących dom czy mieszkanie, czyli właśnie lokatorów, rozwiązaniem staje się OC lokatora. Jest to rozszerzenie do polisy mieszkaniowej, które działa na takiej samej zasadzie co ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Jednak nie występuje jako oddzielny produkt, a wyłącznie dodatek. Warto tutaj przypomnieć, że polisę mieszkaniową wykupić może także najemca, a zatem zdecydowanie się na takie rozszerzenie nie stanowi dużego problemu. Należy przy tym wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują zróżnicowane oferty opierające się na ich własnych postanowieniach, dlatego zasady dotyczącego tego, co obejmuje polisa OC najemcy (czytaj na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl), mogą czasami różnić się w zależności od danej firmy. Warto więc dokładnie zapoznać się ze szczegółami umowy i OWU, aby wybrać zakres ochrony, który będzie nas satysfakcjonował. W ten sposób unikniemy też nieporozumień na dalszym etapie, kiedy towarzystwo odmówi wypłacenia odszkodowania. Warto pamiętać, że pomimo wykupienia różnych rozszerzeń, wciąż obowiązują nas ustalone wyłączenia odpowiedzialności.

 

Kogo obejmuje taka polisa?


Decydując się na zakup polisy OC lokatora, warto wiedzieć, kogo dokładnie obejmuje taki zakres ochrony. Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie będzie działać bez względu na stopień pokrewieństwa między mieszkańcami. A zatem to rozwiązanie, po które mogą sięgnąć zarówno rodziny, jak i nieznajome sobie osoby, np. studenci. Nie trzeba więc kupować ubezpieczenia dla każdego lokatora domu czy mieszkania. Taka polisa obejmuje więc wszystkich członków gospodarstwa domowego – dzieci i dorosłych. Dodatkowo w większości przypadków zakres ochrony dosięga też osoby zatrudnione w mieszkaniu czy domu, do którego przypisana jest umowa. Z tego powodu na odszkodowanie można liczyć, nawet jeśli do zdarzenia losowego doszło w obecności opiekunki dziecka czy innej pomocy domowej. Co więcej, działaniem polisy objęte są również zwierzęta domowe. Poza tym samym lokatorem może być również właściciel, dlatego taki rodzaj OC przydaje się w wielu sytuacjach. Więcej szczegółów o polisie znajdziemy na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/oc-lokatora.

 

Od czego zależy cena OC lokatora?


Do określenia składki polisy mieszkaniowej z rozszerzeniem OC najemcy potrzebne są różne informacje dotyczące nieruchomości. Cena taka będzie opierać się na m.in.:

  • lokalizacji i roku budowy mieszkania lub domu,
  • metrażu i wartości mienia,
  • wcześniejszej historii ubezpieczenia, a dokładniej powstałych szkodach,
  • ilości wszelkich ryzyk, przykładowo jeszcze kradzieży z włamaniem czy powodzi,
  • dodatkowych rozszerzeniach do pakietu, np. Home Assistance,
  • celowanej wysokości sumy ubezpieczenia.

 

Wysokość ostatecznej składki będzie różnić się w zależności od tego, co poszczególne firmy ubezpieczeniowe uznają za rozszerzenia pakietu, a także od konkretnych danych dotyczących występowania ryzyk.

 

W jakich sytuacjach ubezpieczenie przydaje się najemcy?


Podstawą działania polisy OC lokatora jest zdarzenie, do którego doszło nieintencjonalnie, a osobą lub osobami dotkniętymi skutkami nie jesteśmy my sami, a więc będą to m.in. nasi sąsiedzi, administracja budynku czy przechodnie. Przykładowych sytuacji jest wiele, wymieńmy więc chociaż kilka, aby móc lepiej zrozumieć zakres działania ubezpieczenia. OC lokatora może okazać się pomocne, gdy nasz pies kogoś ugryzie, przy czym nie musi się to stać w budynku, ale również podczas spaceru. Częstym zdarzeniem, które obejmuje odszkodowanie, jest zalanie sąsiadów mieszkających pod lokalem lub części wspólnej. Powstaje ono najczęściej w wyniku pęknięcia lub rozszczelnienia jakiejś rury, ale także innych awarii, na które nie mamy wpływu. Poza tym mieszkanie czy dom można też ubezpieczyć dodatkowo od innych zdarzeń losowych, takich jak kradzież, wandalizm i dewastacja mienia. Kluczowe jest jednak to, że do takich sytuacji nie może dojść m.in. przez rażące niedbalstwo z naszej strony.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat