OC zarządcy nieruchomości – co warto wiedzieć?
Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju, istnieje całkiem szeroka grupa zawodów, w których wykupienie polisy OC jest wymogiem. Wyjątkiem nie jest tutaj profesja zarządcy nieruchomości – każdy z przedstawicieli tej grupy powinien zdecydować się na ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej, by nie narazić się na konsekwencje prawne.
Fakt, że OC zarządcy nieruchomości jest obowiązkiem, w żadnym wypadku nie przekreśla jego użyteczności. Musimy pamiętać o tym, że nawet najlepsza firma administrująca budynkami nie ustrzeże się zupełnie losowych przypadków, takich jak chociażby awarie instalacji elektrycznej, które mogą pociągać za sobą kosztowne naprawy. OC zarządcy ochroni w takiej sytuacji jego samego, ale również lokatorów danego budynku.
Przed czym chroni ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej?
Polisa dla naszej wspólnoty mieszkaniowej może ochronić ją na wypadek wystąpienia wielu potencjalnych niebezpieczeństw. Można tu wyróżnić chociażby zerwanie dachu budynku w przypadku mocnego wiatru, pojawienie się ognia czy zalanie. OC zarządcy ma jednak także inne funkcje, które mogą zabezpieczyć go na wypadek jego własnych błędów.
O czym konkretnie mówimy? Najlepiej będzie zobrazować to na przykładzie. Załóżmy, że jesteśmy zarządcą nieruchomości i budynek, którym się zajmujemy, wymaga termomodernizacji. Niestety nie udało nam się złożyć we właściwym czasie wszystkich niezbędnych dokumentów i z naszej winy remont mieszkań nie dojdzie do skutku. Ubezpieczenie da nam w tym wypadku odpowiednią ochronę przed skutkami tego zdarzenia.
Czasami OC może się przydać także w kontekście działań lokatorów. Czasami mogą się oni zdecydować na rozwiązania niezgodne z obowiązującymi przepisami, takimi jak przykładowo niedozwolone modernizacje sieci elektrycznej.
Dlaczego w kwestii OC warto się zwrócić do brokera ubezpieczeń?
Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie ubezpieczenie OC wybrać, a jesteśmy zarządcą nieruchomości, możemy postawić na usługi profesjonalnych brokerów, takich jak Prime Broker. Ich doświadczenie pozwala na audyt wspólnoty mieszkaniowej pod kątem ubezpieczenia – dzięki temu sprawdzą, czy umowa uwzględnia wszystkie potencjalne ryzyka, jakie mogą przytrafić się danemu budynkowi.
Dlaczego w tej sprawie najlepiej będzie zwrócić się do brokera, nie do agenta ubezpieczeń? Broker nie ma podpisanej umowy z żadnym towarzystwem ubezpieczeniowym, dzięki czemu będzie mógł wybrać dla nas opcję skrojoną pod nasze potrzeby. Agent w oczywisty sposób nie będzie mógł tego zrobić, gdyż będzie ograniczony jedynie do podawania ofert pochodzących z danej ubezpieczalni.