Dla bibliotek to okazja do atrakcyjnego, niekonwencjonalnego zaprezentowania swoich zbiorów i oferty edukacyjno-kulturalnej oraz poszerzenia grona czytelników.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie, włączając się do akcji zaprasza 4 czerwca do budynku głównego biblioteki, ul. Jerozolimska 29 w godz. 16.00 - 22.00. Wstęp wolny. Na warsztaty obowiązują zapisy.
Tegoroczne hasło akcji to „Wolno czytać!” Wolno, bo czytanie powinno być naszym wyborem. Nas, wolnych ludzi, którzy czytają, co chcą, co lubią, co im się podoba, co ich porusza, co im się przyda, co ich wzbogaca. Wolno, bo dobra literatura uświadamia nam naszą wolność jako ludzi i nasze prawo wyboru sposobu życia, wartości i obecności w życiu publicznym. Wolno także dosłownie – uważnie smakując słowa i zdania, namyślając się nad sensem tego, co czytamy, bez pośpiechu, w którym normalnie konsumujemy teksty i dni naszego życia.
Tym ma być też biblioteka – przestrzenią wolnego wyboru lektur i czasu, który płynie wolniej, a także miejscem spotkań z innymi, którym tak jak i nam wolno być sobą. Temu wszystkiemu sprzyja noc, zwłaszcza noc 4 czerwca, rocznicy polskiej wolności.
W programie:
godz. 16.00 - inauguracja „Nocy bibliotek – po drugiej stronie lady” spacer po bibliotece
godz. 17.00 – spotkanie z podróżnikiem Mieczysławem Bieńkiem
M. Bieniek ur. w 1956 r. w Katowicach; były górnik, który po ciężkim wypadku rozstaje się z kopalnią i rozpoczyna nowy, podróżniczy etap w swoim życiu. Ceniony prelegent, autor kilku książek. W 2006 roku na swoje 50. urodziny wyrusza w kilkumiesięczną podróż lądową do Dalajlamy w Indiach; w końcowej części tej drogi towarzyszy mu filmowiec Paweł Wysoczański; z nakręconych materiałów powstaje film dokumentalny „W drodze”. W 2010 roku Bieniek wydaje swoją pierwszą książkę „Hajer jedzie do Dalajlamy”, będącą opisem zarówno całej wędrówki do Dalajlamy, jak i wielu przygód z dzieciństwa, życia dorosłego, a przede wszystkim z innych podróży azjatyckich. Mieczysław Bieniek z pasją para się fotografią, robi też amatorskie filmy ze swoich podróży. Jest wziętym prelegentem na imprezach filmowych i podróżniczych, gdzie barwnymi opowieściami z miejsca podbija serca publiczności.
godz. 17.00 – Helen Doron English - lekcja języka angielskiego i konkurs dla dzieci.
godz. 17.30 – Miasto Kotów dla dzieci
godz. 18.00 - pokaz filmu dla dzieci „Kraina lodu” (USA, 2013)
godz. 19.00 - warsztaty Lego dla dorosłych (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy, decyduje kolejność zgłoszeń, tel. 44 646 52 30 wew. 33, 20)
godz. 19.00- Aga maluje – warsztaty makijażu z Agnieszką Krzemińską (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy, decyduje kolejność zgłoszeń, tel.: 44 646 52 30 wew. 33, 20)
godz. 19.00 - warsztaty foto ze Stowarzyszeniem Fotograficznym Kreatywni (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy, decyduje kolejność zgłoszeń, tel. 44 646 52 30 wew. 33, 20).
godz. 20.00 - pokaz filmu „Porachuni” (Francja, USA, 2013) reż. Luc Besson
To francusko-amerykańska komedia z 2013 roku wyreżyserowana przez Luca Bessona oraz wyprodukowana przez francuskie studio EuropaCorp i amerykańskie studio Relativity Media. Film powstał na podstawie powieści Tonino Benacquisty pt. „Malavita”. Fred Blake (Robert De Niro) z żoną Maggie (Michelle Pfeiffer) i dwojgiem dzieci wprowadza się do miasteczka na północy Francji. Opowiada sąsiadom, że przyjechał do Normandii, by spisać historię lądowania aliantów podczas II wojny światowej. Jednak Blake'owie nie są przeciętną rodziną. Naprawdę Fred to mafioso Giovanni Manzoni, który przed sądem pogrążył swojego szefa i – pod opieką agenta FBI, Roberta Stansfielda (Tommy Lee Jones) – został objęty programem ochrony świadków. Pewnego dnia dawni kumple odkrywają, gdzie Giovanni teraz mieszka.
Dodatkowo: darmowe zapisy do biblioteki, akcja „Przynieś książkę do biblioteki”, malowanie twarzy dla dzieci, kolorowanki, stoisko Miasta Kotów i Helen Doron English.