Wojewoda stwierdził nieważność uchwały w sprawie targowiska

Strefa FM Piątek, 06 listopada 202011436123
Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta w Piotrkowie dotyczącej ograniczenia targowiska miejskiego przy hali targowej. Radzie Miejskiej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
fot. archiwum epiotrkow.pl

Przypomnijmy, Rada Miejska Piotrkowa ograniczyła wolność handlu na terenie wyznaczonym do handlu w ciągu ul. Targowej, wskazując grupy konkretnych produktów, które mogą być sprzedawane przez kupców: artykuły spożywcze, rolne (warzywa i owoce) oraz ogrodnicze (m.in. kwiaty i sadzonki), zakazującym tym samym prowadzenia działalności innym przedsiębiorcom.

 

W przesłanym w piątek przez Łódzki Urząd Wojewódzki komunikacie czytamy:

 

Wojewoda łódzki uważa, iż jest to pogwałcenie zagwarantowanej polskim prawem wolności gospodarczej. Radni miejscy przekroczyli w rażący sposób przysługujące im uprawnienia, naruszając gwarantowaną Konstytucją i prawem swobodę obrotu gospodarczego i zasadę równego traktowania podmiotów gospodarczych. W związku z tym Wojewoda Łódzki stwierdził nieważność uchwały nr XXVII/385/20 Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego z dnia 30 września Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zmieniającej uchwalę w sprawie regulaminu targowisk miejskich oraz miejsc wyznaczonych do handlu na gruntach należących do Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w zakresie ograniczenia handlu na tym terenie. W przestrzeni publicznej pojawiły się również wątpliwości i głośne niezadowolenie dotyczące ograniczeń w wyznaczaniu miejsc do prowadzenia handlu. Zdaniem Wojewody Łódzkiego uchwały tego rodzaju powinny być przyjmowane na gruncie kompromisu, co nie miało miejsca w tym przypadku. Należy wyrazić niepokój z powodu niewysłuchania licznych głosów społeczności lokalnej. Niemniej ten element uchwały zdaniem Wojewody Łódzkiego nie stanowi naruszenia polskiego prawa, lecz jedynie dobrych obyczajów strefy publicznej.

 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy biuro prasowe Urzędu Miasta w Piotrkowie. - Na chwilę obecną do Urzędu Miasta nie wpłynęło żadne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody ws. uchwał, co do których wszczął postępowanie. Dużym zaskoczeniem dla nas jest fakt, że wojewoda łódzki najpierw informuje na swoim profilu FB o rozstrzygnięciu nadzorczym zanim to rozstrzygnięcie zostanie wysłane do zainteresowanej strony. Tym bardziej, że z wpisu na FB do końca nie wiadomo, której/-ych uchwały RM to dotyczy - mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego piotrkowskiego magistratu.


Zainteresował temat?

10

1


Komentarze (123)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mag ~mag (Gość)09.11.2020 07:38

Jeśli radni nie mają wpływu na to co się w mieście robi i czym handluje, to proponuję handlarzom żeby zaczęli sprzedawać broń, narkotyki, większy zysk! Jak się wojewodzie wydaje, że on tu wszystko może dla swobody działalności gospodarczej to handlarzom w to graj! Czy my mieszkańcy nie mamy nic do powiedzenia? Ludzie, obudźcie się, chcecie żeby pary cwaniaków dyktowało czym się handluje na bazarku? Handlarz ma nam dyktować czy sprzedaje majtki, talerze czy skarpetki? A nie my kupujący mamy tu więcej do powiedzenia? Ja nie chcę, żeby na hali sprzedawano chińskie badziewie!

42


gość_zorro ~gość_zorro (Gość)08.11.2020 23:44

Do gość batman no widać że prawda urzedasy ugryzł i za pamiętajcie jak Kuba Bogu tak Bóg, Kubie. Tutaj to chyba nie kupcy są cwaniaczkami tylko urzedasy że w czasie pandemii gdzie probowaliscie wykorzystać sytuację i pozbawić ludzi pracy i nie zapomnijcie że to podatnicy was utrzymuja

20


gość_teżtenbleki ~gość_teżtenbleki (Gość)08.11.2020 21:34

Każdy handel to zysk.

01


gość_zorro ~gość_zorro (Gość)08.11.2020 16:47

Ale was urzedasy i niespelnieni radni decyzja wojewody gryzie.Brak wam szacunku dla ludzi a chcecie żeby was szanowany na szacunek trzeba sobie zasłużyć. Co zrobiliście dla Piotrkowa na co wydaliscie milion trzysta pięćdziesiąt tysięcy zł z opłat pobranych z hali Jesteście wirusem Piotrkowa

61


gość_zorro ~gość_zorro (Gość)07.11.2020 19:15

A teraz wszyscy radni którzy głosowali za likwidacja zaspiewają. I znowu w życiu mi nie wyszło

74


olo ~olo (Gość)08.11.2020 11:57

Podwyższyć opłaty o 100% i problem sam się rozwiąże.

34


obiektywny ~obiektywny (Gość)06.11.2020 17:52

a ja stwierdzam, że wojewoda do wymiany bo nie przestrzega zaleceń pandemicznych premiera i stwarza zagrożenie w czasach gdy nie ma na to szczepionki, a może on nie wie co się na świecie dzieje, warto by nim zajął prezydent lub premier bo stanowi zagrożenie pandemiczne dla mieszkańców Piotrkowa i co może ważniejsze nie zdaje sobie z tego sprawy

512


gość_56666 ~gość_56666 (Gość)08.11.2020 07:33

Miejsce pracy jest na terenie całego miasta tylko trzeba opłacić placowe. Miejsce pracy jest tam gdzie samemu się je stworzy lub zatrudni w firmę na umowę. Z miastem nikt takiej nie ma. Cwaniaczki krzyczą bo im się ukryci. Zaniżanie dochodów, nie wydawanie paragonów.

33


gość_gość 1234 ~gość_gość 1234 (Gość)06.11.2020 15:01

Oznacza to tylko ze będą mogli handlować innymi artykułami.W pozostałej czesci wszystko zostaje jak ustaliła rada, nie będą handlować już na ulicach ani koło biedronki a tylko na tym kawałku które miasto udostępnia. Czyli załóżmy że wejdzie tam 50 czy trochę więcej handlujacych i to by było na tyle.Doputy, dopóki rada na przykład nie ustali ,że nie udostępnia tam żadnych miejsc do handlu,a tego nikt im już nie narzuci.

93


Były radny ~Były radny (Gość)07.11.2020 19:25

Co za bzdurne uzasadnienie Wojewody, czyli jego slużb. Idąc tym tokiem rozumowania, to opłacę kilka miejsc rezerwację i będę tam samochody wystawiał do sprzedaży. Może jakieś maszyny itp. Po to jest samorząd i jego przedstawiciele, by określać w regulaminie targowiska, czym na danym terenie można targować. Nie ma tu nic do rzeczy wolność obrotu gospodarczego i równość podmiotów. To jest, niestety klasyczny przykład wymuszenia przez radnych opozycyjnych na swoim wojewodzie takiej decyzji. Odrębną sprawą jest teren targowiska.

54


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat