Woda, pączki i… piękny uśmiech. W Piotrkowie ruszyła kampania wyborcza

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 27 sierpnia 20184
21 października odbędą się w Polsce wybory samorządowe. A w związku z tym, że premier ogłosił termin wyborów, ruszyła kampania. Oficjalnie. Realnie ruszyła znacznie wcześniej. Czym będą przekonywać nas kandydaci w Piotrkowie?
fot. archiwum epiotrkow.pl fot. archiwum epiotrkow.pl

Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem terminu wyborów samorządowych, bardzo aktywnie o uwagę mieszkańców zabiegała radna Marlena Wężyk-Głowacka, kandydująca w wyborach na prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego. Podczas afrykańskich upałów kandydatka komitetu PO/SLD/Nowoczesna rozdała przechodniom w parku Jana Pawła II 100 butelek lekko gazowanej wody. - Chodzi o to, że jest upał, słońce, żar leje się z nieba więc chcemy "nawodnić" mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego - mówiła.

 

Mówi się, że kampania urzędujących włodarzy gmin trwa przez całe cztery lata. Wiadomo jednak, że intensywności nabiera w ostatnim półroczu kadencji. Co prawda Krzysztof Chojniak nie potwierdził jeszcze, czy w wyborach wystartuje, wydaje się to jednak dość oczywiste. Jak na razie prezydent ładował akumulatory na urlopie. Możemy się więc spodziewać, że do ataku przystąpi z początkiem września.

 

Kto jeszcze weźmie udział w wyścigu? Radny Piotrkowa Grzegorz Lorek to kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Przed czterema laty, ubiegając się o fotel prezydenta miasta, zajął trzecie miejsce (za Krzysztofem Chojniakiem i Bronisławem Brylskim), zdobywając nieco ponad 14% głosów. Jak będzie tym razem? Jego kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła. Trudno też dostrzec, by kandydat PiS specjalnie zabiegał o uwagę elektoratu.

 

Do tej trójki dołączy Tomasz Sokalski lub Krystyna Czechowska - kandydat(ka) komitetu TAK dla Piotrkowa. Zdecydująe wynik prawyborów. 

 

W 2014 roku o fotel prezydenta miasta ubiegało się siedem osób. W tym roku tylko cztery. To, czy dołączą kolejny kandydaci, wydaje się bardzo wątpliwe. Skąd wynika ta mizeria? - Z jednej strony ze słabości struktur, z drugiej zapewne z realnej oceny sytuacji – odpowiada nam profesor Arkadiusz Adamczyk, politolog. - Większość ugrupowań zapewne "odrobiła lekcję" - dokonała stosownego bilansu. Lepiej zaangażować się tam, gdzie istnieje realna szansa osiągnięcia korzystnego rezultatu niż kierować środki na kampanię, co do wyniku której nie ma się przekonania. Pomijając też fakt, że tzw. dużym ugrupowaniom po prostu nie wypada nie wystawić żadnego kandydata.

 

Kampania przed wyborami samorządowymi rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim jest bardziej spersonalizowana. Jak twierdzi prof. Adamczyk, wyborcy głosują tak naprawdę na swoich sąsiadów, względnie sąsiadów swoich sąsiadów, a więc osoby, które nie są bądź nie powinny być dla nich anonimowe. Często w takim wypadku programy schodzą na drugi plan. - Według badań gra zawsze toczy się o tzw. elektorat przepływający, więc nawet dotarcie do jednej osoby może (jak np. kilka lat temu na Helu) przechylić szalę. Czasem wydaje się, że nawet przekaz rzucany w próżnię, w wyniku zewnętrznych uwarunkowań, nagle nabiera mocy, a więc docierać i przekonywać warto, a im więcej dyskusji, prezentacji pomysłów, tym lepiej dla lokalnej społeczności – mówi A. Adamczyk.

 

Pozostaje tylko pytanie, kto wygra. Wg naszego eksperta, jeśli chodzi o walkę o fotel prezydenta, to większej niespodzianki nie będzie. - Zdecydowanym faworytem w wyścigu pozostaje Krzysztof Chojniak, co nie znaczy, że pozostałych można lekceważyć – mówi. - Natomiast niewiadomą pozostają wyniki kampanii do organów kolegialnych. Mam nadzieję, że nie będzie nudno i że kandydaci czymś nas zaskoczą.


Zainteresował temat?

9

15


Zobacz również

reklama

Komentarze (4)

Chcesz dodać komentarz?Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
Kris wp Kris wpranga27.08.2018 21:18

Chojniak ?..szkoda komentować.

196


gość gośćranga27.08.2018 16:29

Panu Chojniakowi należy podziękować za prezydenturę. Miasto totalnie zmarnowany ma potencjał. To już w Radomsku jest lepiej bo jest strefa ekonomiczna. U nas tylko magazyny. Nie ma zakładów produkcyjnych ani perspektyw na pracę no chyba, że w magazynach. To woła o pomstę do nieba. Ja tu nie chcę nikogo obrażać ani hejtować, ale takie są fakty. Jesteśmy miastem świetnie położonym u zbiegu s8, a1 - sam środek Polski czy nie można czegoś zrobić, aby zachęcić inwestorów? A budowa mediateka to dla kogo? Emerytów, którzy z wiadomych powodów nie będą korzystać, studentów? Jakich studentów? UJK to podrzędna uczelnia z marnym wyborem kierunków studiów. To za czasów WSP więcej było studentów. Młodzież za chwilę pryśnie jak najdalej. Co z tego, że odnawia się kamienice wokół starówki i na starówce, jak i tak nie ma chętnych na zamieszkanie i rynek zamiast przyciągać to odpycha. W Piotrkowie nie ma teatru (MOK to chyba za dużo, aby teatrem nazwać), basenu odkryte go (bagienne Słoneczko to średnie rozwiązanie i niebezpieczne dla naszego zdrowia), teraz likwidują dworzec PKS i połączenia z ościennymi miastami, MZK też funkcjonuje jakby chciało, a nie mogło-2 kursy na godzinę i stary tabor, który okupuje się z tzw. Demobilu. W latach 90-tych i na początku lat 2000-ych jakoś to miasto lepiej funkcjonowało.

418


Tomek Tomkiewicz Tomek Tomkiewiczranga27.08.2018 15:56

Dlaczego Chojniak jest na fotce skoro jeszcze nie podjął decyzji o kandydowaniu???

282


Aman Amanranga27.08.2018 15:22

No i co to się porobiło, że pod tym artykułem mogą dodawać komentarze tylko osoby zalogowane. Zero trollowania na obecną władzę bo inaczej pod sąd i to "w trybie wyborczym". Czyli szybko, ładnie i sprawnie. Więc uważajcie co piszecie. Żeby to były tylko ładne i przychylne dla obecnej władzy posty. :-) Ha ha ha

303


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat