Na wieżę ciśnień pomysłów w ciągu ostatnich kilku lat było wiele.
Obiekt został wyremontowany w 2008 roku w ramach projektu Trakt Wielu Kultur, na który Piotrków dostał dofinansowanie. Potem miejscy urzędnicy chcieli wydzierżawić wieżę, szybko jednak okazało się to niemożliwe z powodu zobowiązań, jakie mieliśmy wobec UE – jeśli obiekt został odnowiony za unijne pieniądze, to przez 5 lat nie można na nim zarabiać.
Po upływie 5 lat wieży i tak nie udało się wydzierżawić. Ostatni przetarg na jej zagospodarowanie odbył się 25 sierpnia 2017 roku. W decyzji o warunkach zabudowy dla nieruchomości (z 2011) znajduje się m.in. budowa obiektu handlowo-usługowego z łącznikiem z wieżą ciśnień, rozbudowa wieży ciśnień o zewnętrzną klatkę schodową i dźwig osobowy, przebudowa wjazdu od ul. Słowackiego wraz z budową parkingu oraz zmiana sposobu użytkowania wieży ciśnień na funkcję usługową związaną z turystyką oraz gastronomią.
Mimo atrakcyjnych warunków (czynsz 3,5 tys. miesięcznie plus inne ułatwienia) chętnych na prowadzenie biznesu nie było.
W 2018 roku w ramach budżetu obywatelskiego złożony został projekt, w ramach którego na wieży miał powstać taras widokowy. Projekt jednak został odrzucony przez członków Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego.
- Ze względu na brak zainteresowania przez podmioty prywatne wydzierżawieniem/kupnem wieży ciśnień podjęta została decyzja, aby przeprowadzić szeroką analizę pod kątem udostępniania obiektu jako kolejnej atrakcji turystycznej, z możliwością jej „zwiedzania” - mówi nam dziś Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.
Wieżą zajmuje się funkcjonujący w Urzędzie zespół urzędników „Piotrków Otwarty na Turystów”. - Zespół przeprowadzi szeroką analizę obejmującą oszacowanie aktualnego stanu wieży ciśnień – dodaje Bąkowicz. - Członkowie mają zebrać nowe i dotychczasowe koncepcje zagospodarowania, na podstawie których ma zostać opracowana wstępna koncepcja oraz lista prac i działań niezbędnych do udostępnienia wieży ciśnień dla turystów. Wsparte to będzie opiniami niezbędnych instytucji.
Urzędnicy chcą również oszacować koszty dostosowania obiektu do opracowanej koncepcji. Równolegle poszukiwane będą dodatkowe źródła finansowania realizacji koncepcji.
Teraz miasto, a dokładniej Centrum Informacji Turystycznej, współpracuje z piotrkowskim PTTK w zakresie udostępniania wieży podczas wycieczek. Jest to element wspomnianej wcześniej analizy udostępnienia obiektu, mający na celu pozyskanie informacji dotyczącej faktycznego zainteresowania mieszkańców i turystów wykorzystaniem wieży jako punktu widokowego.