Podczas wielkiego zakończenia wyłoniono prawie sto nazwisk, które zostały nagrodzone za prace artystyczne w czterech konkursach. W konkursie „Sztuka bliska naturze” – rękodzieło i sztuka ludowa zwycięzcami zostali: I miejsce Karolina Wierzchowska - Sieradz, II nagroda Kornelia Mokrogulska - Tomaszów Mazowiecki, III nagroda Anna Nowicka - Zelów, ponadto w konkursie wyróżnienia otrzymało 20 osób. W konkursiena najładniejszy zielnik pn. "Ekologia na kolorowo" nagrody otrzymali:I nagroda Franciszek Walczak - Kutno, II nagroda Wiktor Tarnowski - Opoczno, III nagroda Adrian Paśnik - Pabianice, ponadto w konkursie wyróżniono dodatkowo 11 prac. W konkursie plastycznym pn. „Na zielonym szlaku” nagrodzeni zostali: I nagroda Antonina Przydatek - Łowicz, II nagroda Jakub Gwizdała - Bełchatów, III nagroda Krzysztof Wesołkowski - Kutno. W konkursie plastycznym wręczono 28 wyróżnień, z Piotrkowa Trybunalskiego wyróżnienia otrzymali: Kacper Neuhell, Hanna Świtała, Tymoteusz Szymański, Lena Górecka, Stanisław Rózga, Dawid Radziszewski. W konkursie fotograficzny pn. „Natura oczami dziecka” zwyciężyli: I nagroda Daniel Zarębski – Kutno, II nagroda Norbert Spychała – Wieluń, III nagroda Maria Poninkiewicz – Bełchatów. W tym konkursie wręczono 16 wyróżnień. Nagrody dla zwycięzców wręczali przedstawiciele WFOŚiGW w Łodzi Andrzej Czapla i Wiesław Łukomski, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Hieronim Andrzejewski oraz Dyrektor Łódzkiego Domu Kultury Jacek Sokalski.
Przez ostatnie cztery miesiące uczestnicy wzięli udział w niemal 80 spotkaniach. Dzięki współorganizacji Łódzkiego Domu Kultury, Zespołu Parków Krajobrazowych, Związku Polskich Fotografów Przyrody, Chorągwi Łódzką ZHP i Miejskiego Ogrodu Zoologicznego każda grupa przeszła przez 3 etapy projektu. Pierwszym z nich była wycieczka ekologiczno-artystyczna do jednego z siedmiu Parków Krajobrazowych województwa łódzkiego, podczas której odbywały się warsztaty artystyczne z malarstwa, fotografii i ceramiki. Twórcy ludowi odwiedzali także ośrodki kultury w 13 miastach regionu: Tomaszowie Mazowieckim, Radomsku, Piotrkowie Trybunalskim, Wieluniu, Pabianicach, Bełchatowie, Sieradzu, Skierniewicach, Łowiczu, Opocznie, Zelowie, Kutnie i Zduńskiej Woli, w których dzieci mogły rozwijać swoje talenty na zajęciach z papieroplastyki, rzeźby w drewnie czy plecionkarstwa. Ostatnim eko przystankiem było łódzkie ZOO oraz Las Łagiewnicki, gdzie uczestnicy wzięli udział w grach terenowych, poszerzających wiedzę z zakresu bioróżnorodności fauny i flory. Było barwnie, wesoło i nie obyło się bez upominków i niespodzianek. Projekt cieszy się dużym powodzeniem, dzięki edukacji przez zabawę - podkreśla Dyrektor Łódzkiego Domu Kultury Jacek Sokalski - To także dobry sposób na spędzenie wakacyjnych dni, tym bardziej że oferta trafia do rodzin, które nie zawsze mają możliwość wycieczki do miejsc, które są naszymi eko-przystankami. Chcemy ułatwiać dostęp do kultury i pokazać, że trzeba dbać o swoje otoczenie. Nad projektowymi działaniami Kolorowej Lokomotywy honorowy patronat objął Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień. Realizacja tak szerokich działań była możliwa dzięki dofinansowaniu Projektu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Po udanych wakacjach zostają tylko wspomnienia, ale żeby uczestnicy mogli chociaż na chwilę cofnąć czas organizatorzy stworzyli Interaktywną Platformę Multimedialną promującą bioróżnorodność naszego regionu. Na stronie www.kolorowalokomotywa.ldk.lodz.pl, dostępne są wszystkie eko trasy w Parkach Krajobrazowych oraz zwierzątka i rośliny, które można spotkać podczas spaceru. Uczestnicy mogą także pochwalić się kolegom zdjęciami z wakacyjnych warsztatów.