Weź paragon – akcja Krajowej Administracji Skarbowej

Kraj Środa, 10 lipca 202422
Paragon fiskalny, choć z pozoru może wydawać się nieistotny, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki. Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć płacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają je w nieprawidłowej formie (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować – informuje KAS. W ciągu czterech miesięcy 2024 roku W ramach tych działań nałożono 4379 mandatów karnych na łączną kwotę 6 888 625 zł.
Weź paragon – akcja Krajowej Administracji Skarbowej

Jak wygląda prawidłowy paragon fiskalny?


Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, m.in.: napis „PARAGON FISKALNY", NIP wystawcy, nazwę i adres punktu sprzedaży, centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy.

 

Przepisy dopuszczają oprócz paragonu papierowego, również możliwość wydania paragonu w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonu.

 
Obowiązek wystawienia paragonu ma zdecydowana większość podmiotów sprzedających towary i usługi osobom fizycznym. Ewidencjonować sprzedaży na kasie rejestrującej nie muszą m.in.:

Podmioty, które sprzedają towary lub świadczą usługi i:

- zapłatę otrzymują wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a dostarczają zakupione u nich towary przez pocztę lub firmy kurierskie;
- ich roczna sprzedaż detaliczna nie przekracza 20 tys. zł (Uwaga! Zwolnienie to nie dotyczy wielu branż. Bez względu na wysokość obrotów, paragony fiskalne zawsze muszą wystawiać np. sprzedawcy takich produktów jak papierosy, komputery, perfumy, gaz płynny, a także usług – np. taksówkarskich, fryzjerskich, kosmetycznych czy gastronomicznych).
- Koła gospodyń wiejskich.
- Rolnicy ryczałtowi jeśli sprzedają towary pochodzące z własnej działalności rolniczej prowadzonej przez tego rolnika, w tym produkty roślinne i zwierzęce przetworzone w sposób inny niż przemysłowy.

 

 

Jeśli nie otrzymaliśmy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić możemy to zgłosić:

w każdym urzędzie skarbowym,
przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
na e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl,
przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie www.podatki.gov.pl/e-paragony.


W okresie I-V 2024 r. KAS przeprowadziła 21 167 nabyć sprawdzających – w 4379 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości (22,08%).

W ramach tych działań nałożono 4379 mandatów karnych na łączną kwotę 6 888 625 zł.

 

 
Aplikacja e-Paragony
Nowoczesna aplikacja daje możliwość gromadzenia i przechowywania wszystkich otrzymanych paragonów fiskalnych w jednym miejscu: na smartfonie klienta. To rozwiązanie bezpieczne, dobrowolne i zapewniające anonimowość, a jednocześnie bardzo użyteczne.
Aplikacja daje możliwość segregowania paragonów ze względu na rodzaje poniesionych wydatków. W każdej chwili można obejrzeć swoje paragony, przypomnieć sobie zakupione produkty i sprawdzić statystyki. Korzystanie z aplikacji rozwiązuje też szereg innych problemów.
Aplikacja e-Paragony jest całkowicie dobrowolna. Konsumenci i przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą z niej korzystać. Jest to jednak rozwiązanie, które niesie korzyści zarówno jednym, jak i drugim.


Więcej o aplikacji e-Paragony na stronie: www.podatki.gov.pl/e-paragony

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Nie biorę ~Nie biorę (Gość)11.07.2024 05:28

Nie wspieram tuskoreżimu.

41


Michaź ~Michaź (Gość)10.07.2024 22:51

Wolę taniej bez paragonu, nie wspieram działalności złodziejów z Wiejskiej

44


go?ć_obserwator ~go?ć_obserwator (Gość)12.07.2024 00:48

Wróciły czasy "uprzejmie proszę i donoszę, że..."
A miało być tak pięknie z sercem w klapie.

21


Piotrkowianin Piotrkowianinranga11.07.2024 20:56

Polacy to taki dziwny naród, że biorą pokwitowania z bankomatu, a potem je wyrzucają w jego pobliżu. Ostatnio przed bankomatem przy Pierdonce przy ul. Dmowskiego naliczyłem ze 20 leżących na ziemi pokwitowań.
A hitem była widziana przeze mnie 5 lat temu przed jednym z bankomatów w Polańczyku skrzyneczka na niepotrzebne potwierdzenia.

20


driver's seat ~driver's seat (Gość)11.07.2024 16:31

A bilet w autobusie podmiejskim jest fiskalny czy nie? Czy nie o to chodzi?

20


Bezcenny uśmiech ~Bezcenny uśmiech (Gość)10.07.2024 19:29

Uśmiechajcie się przedsiębiorcy szeroko, bo tego chcieliście. Ja wam tuska nie wybierałem.

50


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)10.07.2024 22:31

No widzicie, ludzie? Przez ponad tysiąc lat państwo polskie funkcjonowało bez paragonów (podatki jakoś zbierali!), a teraz już wiadomo, że bez paragonów funkcjonowanie państwa byłoby niemożliwe. No i się okazuje, że nawet jak wydajemy swoje już wcześniej opodatkowane pieniądze, to wydając je możemy "okradać" państwo, jeśli nie weźmiemy paragonu. Żeby dostać swoje zarobione pieniądze najpierw musisz uiścić od nich podatek, a żeby potem je wydać, też musisz zapłacić podatek, i to wszystko musi być skrupulatnie odnotowane i przeanalizowane przez skarbówkę.
Ale nie martwcie się, moi drodzy. Dzięki Waszym podatkom (pozdrawiam tutaj naszego forumowego Rencistę) możemy brać na utrzymanie obce narody, finansować cudze wojny i mrzonki komunistów-klimatystów. Bierzcie zatem paragony i nie martwcie się, że ich wydruk związany jest z emisją "śladu węglowego" bo ten też jak widać, może być dobry i zły.

72


Dawaj ~Dawaj (Gość)10.07.2024 21:46

Mi z żabki niegdy nie dała jeszcze. Teraz będzie musiała

30


go?ć_andrzej ~go?ć_andrzej (Gość)10.07.2024 20:41

Ja nie zbieram.Po pierwsze nie jestem konfitura,a po drugie kobita by zobaczyla ze kupilem flaszke

32


abc ~abc (Gość)10.07.2024 20:37

A na starym mieście sprzedaje się papieroski na sztuki nadal. Tylko dla "swoich" oczywiście. Paragon? hahaha

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat