Czy będziemy spać o godzinę krócej? Jeśli zajdzie konieczność pobudki do pracy to tak. Jednak jeśli sobota jest dla kogoś dniem wolnym, to z powodzeniem można wyłączyć budzik i pospać nawet godzinę dłużej. Przekora jest ponoć drugą naturą człowieka.
Na szczęście w coraz większej liczbie urządzeń przestawieniem czasu z zimowego na letni zajmuje się za nas oprogramowanie. Smartfony, tablety i komputery od lat same przestawiają czas o właściwej porze. Także sprzęt RTV radzi sobie z tym z powodzeniem. Jednak nadal wiele zegarków trzeba przestawiać własnoręcznie. I to nie tylko analogowe budziki, ale też zegary zamontowane w kuchenkach mikrofalowych, piekarnikach czy lodówkach.
Zmianę czasu na terenie Unii Europejskiej reguluje dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku, która obowiązuje bezterminowo. Choć od kilku lat mówi się o rezygnacji ze zmiany czasu w krajach Wspólnoty, do tej pory nie podjęto konkretnych decyzji. Sprawą zajmowała sie specjalna komisja, jednak jej prace przerwano po wybuchu pandemii koronawirusa. Jeśli prawo w tej kwestii się nie zmieni, to kolejne przestawianie zegarów na czas letni czeka nas 26 marca 2023 roku.