W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy

PAPKraj Sobota, 28 października 202314
W nocy z 28 na 29 października zmieniamy czas z letniego na zimowy - pośpimy przez to o godzinę dłużej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00.
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

 

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 r. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni.

 

Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią. Wydawany co pięć lat, na kolejne 5 lat Komunikat Komisji Europejskiej - wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego.

 

Z przeprowadzonego w październiku 2022 r. sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że prawie 80 proc. Polaków jest przeciwnych zmianie czasu z letniego na zimowy.

 

Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii).

 

Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych - we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19.

 

Badań dotyczących wpływu zmiany czasu na nasze zdrowie, samopoczucie, środowisko i gospodarkę nie brakuje. Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

 

Japończycy wyliczyli, że stosowanie wyłącznie jednego czasu może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc. Ze zmian czasu w Japonii zrezygnowano (po raz ostatni czas zmieniono w 1951 r.).

 

Dziś w wymiarze ekonomicznym zmiany czasu to głównie koszty. Szczególnie zauważalne są one w systemach logistycznych - tam, gdzie wykorzystywany jest system pracy zmianowej czy w systemach elektronicznych prowadzących transakcje finansowe w wymiarze globalnym.

 

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku, a ich celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.(PAP)

 

Autorka: Urszula Kaczorowska

 

uka/ bar/

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Stały bywalec ~Stały bywalec (Gość)28.10.2023 12:26

A co jeśli zamówię panią na godzinę właśnie podczas przestawiania czasu w nocy, czy mede miał 2 godziny w cenie jednej?

60


Samantha ~Samantha (Gość)28.10.2023 22:13

Mój Seba z soboty na niedzielę i to każdą to ma taką czasoprzestrzeń że nawet 5 godzin w przód czy w tył na nim nie robi różnicy, rano jak się budzi to nie wie jaki jest dzien i miesiąc a co tu mówić która jest godzina.

30


Grażyna ~Grażyna (Gość)29.10.2023 11:01

Ten czas mogliby zmieniać w dzień. Znuw się nie wyspałam bo w nocy przestawiałam zegarek. Wienc co z tego że godzine dłóżej jak nie można sie wyspać.

31


go?ć_teresa ~go?ć_teresa (Gość)29.10.2023 06:23

Zamiast w nocy przestawiłam czas dopiero teraz nad ranem w urządzeniach RTV.Czy coś mi za to grozi?

30


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)28.10.2023 22:28

Cytuję:
Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.


No i co z tego? W eurokołchozie demokracją sobie tylko gęby wycierają, a w rzeczywistości jest to twór komunistyczny zarządzany przez niewybieralnych w wyborach powszechnych komisarzy. I to oni mają decydujący głos, a nie demokratyczna większość. Głos większości może być uwzględniony tylko wtedy, kiedy jest zgodny z polityką nakreślaną przez komunistycznych komisarzy.
Zmiany czasu, komunizm, multi-kulti, klimatyzm, kowidianizm... Właściwie te zmiany czasu to i tak najmniejszy problem w tym bajzlu zwanym eurokołchozem.
Mi to już zwisa, ja i tak żyję na lata, a nie na godziny...

50


Farmer ~Farmer (Gość)28.10.2023 22:08

Wytłumaczcie to moim kurom

41


pisk opon ~pisk opon (Gość)28.10.2023 10:36

I po co to, komu to ma służyć? Ze szkoły i z pracy wracamy po ciemku.

61


Lov Pto ~Lov Pto (Gość)28.10.2023 17:57

Nie miało być zmiany ael UE tupo i jest

41


Boryna ~Boryna (Gość)28.10.2023 12:24

W swoich zegarkach możecie sobie cofać nawet 10 godzin ja nie zamierzam nic zmieniać

40


Grażyna ~Grażyna (Gość)28.10.2023 11:25

Ja codziennie śpie godzine dłóżej wienc to żadna atrakcia.

60


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat