W gminie Ręczno nie chcą elektrowni wiatrowej

Strefa FM Wtorek, 01 marca 201693
Mieszkańcy gminy Ręczno protestują przeciw budowie elektrowni wiatrowej w Paskrzynie. W proteście zjednoczyło się 189 osób ze Stobnicy, Łęgu Ręczyńskiego, Wielkopola i Paskrzyna.
W gminie Ręczno nie chcą elektrowni wiatrowej

- Głównym problemem jest wpływ elektrowni wiatrowej na stan zdrowia. Powoduje ona problemy z sercem - tłumaczy Mateusz Pawulski, reprezentant wsi Paskrzyn. - Skierowaliśmy pismo do Wydziału Ochrony Środowiska w Łodzi. W odpowiedzi otrzymaliśmy informacje, że mamy się z tą sprawą zgłosić do wójta gminy. On jednak nie uwzględnił naszej petycji, ponieważ - jak twierdzi - wszystkie warunki projektu zostały spełnione, co według naszej wiedzy jest nieprawdą, ponieważ na terenie, gdzie ma powstać turbina wiatrowa nie zostały przeprowadzone żadne badania.


Mieszkaniec Paskrzyna zauważa, że na terenie powiatu zostały już wstrzymane trzy budowy turbin wiatrowych m.in. na terenie Kłudzic i Sulejowa, gdzie odległość wiatraków od zabudowań była większa, wynosiła około 700 m. - A u nas jest to ok. 500 m - wyjaśnia Pawulski. - Inwestorem elektrowni jest osoba prywatna, ale planuje budowę na wydzierżawionych gruntach. Dodam również, że osobą dzierżawiącą jest sołtys naszej wsi. Z nim także niejednokrotnie się kontaktowaliśmy. Nie bierze on pod uwagę żadnych naszych argumentów. Uważamy, że zarówno sołtys, jak i wójt kierują się głównie względami finansowymi, ponieważ gmina będzie miała z tego znaczne korzyści ze względu na podatek, jaki będzie wpływać do budżetu.

Mieszkaniec zwraca uwagę na kolejna kwestię - przyrodniczą. Na spornym terenie występują siedliska nietoperzy, żerują również bieliki, a na działce obok planowanej budowy znajduje się dorodny las. W dodatku elektrownia ma stanąć około 2 km od rzeki Pilicy, której zarówno prawy, jak i lewy brzeg objęty jest programem „Natura 2000”.


Mieszkańcy złożyli w Urzędzie Gminy petycję, która ze względu na braki formalne nie została uznana przez wójta. Jednakże zostało zorganizowane spotkanie informacyjne. - Na spotkaniu przedstawiciele inwestora próbowali wyjaśnić mieszkańcom, że te wiatraki to nie samo zło. Przedstawili również zalety, badania, jakie były przeprowadzone i wszystkie inne wymagania, które trzeba spełnić, aby taką turbinę wiatrową wybudować – tłumaczy Dariusz Chablewski z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Ręczno. - Jeżeli inwestor znajdzie sobie działkę, to składa wniosek do wójta (terytorialnie odpowiedzialnego za ten teren). Wtedy wójt zaczyna przeprowadzać procedurę, której głównym elementem jest raport oddziaływania danego przedsięwzięcia na środowisko. Wyniki raportu są uzgadniane z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Łodzi oraz sanepidem. W przypadku elektrowni w Paskrzynie również tak było i te wyniki zostały ocenione pozytywnie. Wójt nie może więc podważyć opinii organów wyspecjalizowanych.


Urzędnik przyznaje, że w gminie są oczywiście obszary objęte programem „Natura 2000” tylko, że lokalizacja turbiny wiatrowej jest przewidziana w znacznej odległości od tego miejsca. - Poza tym my jako gmina jesteśmy praktycznie w całości w otulinie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego – dodaje. - Praktycznie nie ma innej lokalizacji, żeby taką turbinę wybudować, żeby nie było ona na terenie chronionym. Lokalizacja inwestycji jest optymalna ze względu na życie, zdrowie ludzi, tereny chronione i zabudowania. Normy przewidują ok. 500 m jako minimalną odległość turbiny od zabudowań.


Protest mieszkańców wciąż trwa, złożyli odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.


Zainteresował temat?

8

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (93)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

paranoja ~paranoja (Gość)01.03.2016 15:48

Jeżeli ciemnogród ma problem z rozwojem który jest nieunikniony, niech wsiada w swoje audi w gnoju i szuka jeszcze większej dziury gdzie mieszkańcy nie potrafią nawet dobrze pisać i czytać.
Gdyby wiatrak miał powstac u takiego na polu to siedziałby jak mysz pod miotłą. Polaczki cebulaczki

66


gość ~gość (Gość)01.03.2016 21:17

Brawo dla ludzi którzy sie wreszcie za to wzieli!

54


też mieszkaniec gminy ~też mieszkaniec gminy (Gość)01.03.2016 19:58

A ja znam takich co biegali do gminy ,że nie chcą wiatraka u innych,ale u siebie już tak.

83


mieszkaniec Paskrzyna ~mieszkaniec Paskrzyna (Gość)01.03.2016 18:14

Bo tu chodzi o to ;A dlaczego nie u mnie?

56


dddd ~dddd (Gość)01.03.2016 15:32

Ale tańszy prąd to by wsioki chciały.. Jak coś nie pasuje to niech się wyprowadzą.

518


ziobro ~ziobro (Gość)01.03.2016 19:08

Stawiać i nie dyskutować z chłopkami.

46


dla dobra wsioków ~dla dobra wsioków (Gość)01.03.2016 18:54

Mieszczuchy przyjadą latem nad Pilicę, to im wiatrak bikini z du**y zedrze!! :D

45


Rycerz;-) Rycerz;-)ranga01.03.2016 18:29

dddd wsioku dokształć się i dopiero pisz to tak na przyszłość :)

42


Ona_ona ~Ona_ona (Gość)01.03.2016 17:12

Zazdrość ludziom że innym się powodzi

45


killer ~killer (Gość)01.03.2016 17:12

Gdyby nie wsioki to byś tylko mirabeki i szczaw miał, ale i to od święta

102


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat