U ludzi powoduje ciężkie oparzenia, zapalenie skóry, spojówek. U zwierząt - podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. Co to takiego?
Mowa o barszczu Sosnowskiego - roślinie niebezpiecznej dla ludzkiego zdrowia i polskiej przyrody. Niestety na mapie zawierającej spis stanowisk, gdzie występuje, są także okolice Piotrkowa i Bełchatowa. Pojawiły się też informacje o przypadkach poparzenia mieszkańców Łodzi i województwa łódzkiego, warto więc przypomnieć, czym grozi kontakt z barszczem Sosnowskiego.
Roślina jest szkodliwa dla zdrowia ludzi i zwierząt. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. U ludzi - zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Natomiast łodygi, liście i owoce zawierające olejki lotne, żywice oraz alkaloidy (związki, które w kontakcie ze skórą powodują jej nadwrażliwość na działanie promieni słonecznych) u ludzi mogą wywołać trudne do wygojenia oparzenia drugiego, a nawet trzeciego stopnia. Mogą również powodować uszkodzenia układu oddechowego. Najbardziej zagrożone są osoby uczulone, które nie potrzebują bezpośredniego kontaktu z tą rośliną, aby mogły zostać dotkliwie poparzone. Wystarczy bowiem, że przejdą obok rośliny, a wydzielane przez nią soki (wystarczy ich kilka kropel) dostały się np. z wiatrem na ubranie, a przy ściąganiu bluzki wniknęły w skórę. Najbardziej wyczulone jednak na działanie barszczu są dzieci, których delikatna skóra jest bardzo podatna na głębokie poparzenia. Mylący może być fakt, że skutki kontaktu z rośliną nie są widoczne od razu po zetknięciu się z nią, ale po pewnym czasie (zazwyczaj po około 12 godzinach).
Pomimo swojego bardzo charakterystycznego wyglądu, barszcz olbrzymi i barszcz Sosnowskiego niejednokrotnie są mylone z innymi gatunkami roślin. Osoby, które nigdy nie widziały kaukaskich barszczy, często mylą je z innymi roślinami o dużych liściach, tj. łopianem, podbiałem pospolitym lub rodzimym barszczem zwyczajnym.
Na stronie http://barszcz.edu.pl, Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie zamieściła raport dotyczący wytycznych do zwalczania barszczu Sosnowskiego.