ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Upadłość konsumencka szansą na wyjście z długów

Środa, 10 października 2018
W dzisiejszych czasach dużych wydatków i nie zawsze wystarczających dochodów wielu z nas decyduje się na wzięcie kredytu. Rosnące potrzeby prowadzą do coraz częstszego korzystania z ofert banków czy pożyczek na dowód, a od tego już tylko krok do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Przedsiębiorstwa w obliczu kryzysu ogłaszają upadłość. Z podobnego rozwiązania mogą skorzystać osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W ich przypadku można starać się o redukcję lub nawet umorzenie zobowiązań oraz zaprzestanie naliczania odsetek w ramach upadłości konsumenckiej.
fot.pixabay.comfot.pixabay.com

Upadłość konsumencka jest prawnie możliwa, gdy niewypłacalność nastąpiła z przyczyn przez nas niezawinionych. Nie może to być wynik umyślnego postępowania ani rażącego niedbalstwa, czyli  naruszenia pewnych norm bez świadomości konsekwencji jakie się z tym wiążą. To szansa, by zostać wykreślonym z rejestru dłużników i niejako rozpocząć życie od nowa w sytuacji, gdy zobowiązania wobec wierzycieli nas przerosną a komornicy i firmy windykacyjne będą o krok od zapukania do naszych drzwi. Co ważne, jest to rozwiązanie w pełni legalne. Sąd może orzec o upadłości raz na 10 lat biorąc pod uwagę dochody i majątek zadłużonego, a także liczbę osób będących na jego utrzymaniu. Następnie majątek mający wartość rynkową zostaje zajęty, ale dłużnik nie traci wszystkiego – nadal jest w stanie zaspokajać swoje niezbędne potrzeby. Tworzy się listę wierzycieli i plan spłaty, a finalnie następuje oddłużenie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że polskie prawo upadłościowe jest dość zawiłe i nie dla każdego zrozumiałe, a sam ten proces jest żmudny i długotrwały. Bez profesjonalnej pomocy trudno dopełnić wszystkich formalności. Zanim więc przygotujemy wniosek o upadłość, powinniśmy posiąść wiedzę o różnego rodzaju niuansach prawnych, m. in. czy na skutek postępowania upadłościowego możemy stracić dom, samochód lub narzędzia pracy albo jak uregulować kwestię wspólności majątkowej z małżonkiem. Warto w tym celu skorzystać z poradników, np. https://spiralazadluzenia.pl/abc-upadlosci/.

 

Poza kwestią samej upadłości warto na bieżąco poszerzać wiedzę odnośnie racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, mądrego oszczędzania, kontaktów z wierzycielami czy sposobów spisywania umów kredytowych w taki sposób, by chronić swoje prawa (https://spiralazadluzenia.pl). Upadłość konsumencka jest bowiem korzystnym wyjściem z kłopotów finansowych czy spirali zadłużenia , ale równie ważne jest, by umieć takim problemom zapobiegać.


Zainteresował temat?

3

1


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat