Jak sygnalizują nasi czytelnicy nie wszystkie kanały dobrze odbierają. Wchodzenie na dach i zmiana kierunku anteny też nie zawsze pomaga. Z dostępnych 21 kanałów dobrze odbiera kilkanaście.
Wszystkie testy pokazywały, że nasz sprzęt spełnia wymagania. Mamy nowy telewizor i nową antenę nastawioną w kierunku komina łódzkiej ciepłowni EC4. Przed zmianą pokazywały nam się wszystkie kanały, dziś widzimy tylko ich część - mówi pan Andrzej.
Podobne problemy zgłaszają mieszkańcy różnych regionów miasta.
Nie mam TVN-u i Polsatu, ale TVP też fatalnie odbiera, więc teorie spiskowe możemy odrzucić - śmieje się pan Stanisław. - Musiałem wielokrotnie skanować, aby wyłapać więcej programów.
Jak informuje firma Emitel, która przeprowadziła zmianę częstotliwości i standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej MUX1, MUX2 oraz MUX4 w przypadku widzów z województwa łódzkiego oprócz przestrojenia odbiornika może być konieczna korekta ustawień anten odbiorczych.
Szczegółowe parametry można sprawdzić w aplikacji EmiMaps: www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/aplikacja-emimaps/.
Część z oglądających dopiero dziś przekonała się, że ich sprzęt nie nadaje się do odbioru i pobiegła do sklepów po dekodery. Najmniej przejęci zmianą są młodzi ludzie, którzy rozrywki szukają w internecie.
Ja korzystam z platform Vod, więc telewizja nie jest mi potrzebna - mówi Agnieszka, która nie ma w ogóle telewizora w domu, a filmy i ulubione seriale ogląda na tablecie lub laptopie.
Kłopotów raczej nie mają za to telewidzowie korzystający z kablówek i telewizji satelitarnych. Operatorzy zadbali, aby zmiana odbyła się prawie niezauważalnie. Ten komfort jednak kosztuje. Telewizja naziemna jest bezpłatna i z zasady powinna być najbardziej dostępna.
23 maja w województwie łódzkim system telewizji naziemnej przeszedł na nowy standard DVB-T2 HEVC (H.265/MPEG-H). Ma on poprawić zasięg stacji i jakość odbioru telewizji. Czy to się udało?