artykuł zewnętrzny

Ubezpieczenie sportowe – jak zadbać o ochronę podczas aktywnych wakacji?

Środa, 05 kwietnia 2023
O ubezpieczeniu na czas zagranicznego wyjazdu powinien pamiętać każdy turysta. W końcu nigdy nie da się przewidzieć, co może się stać i kto wie, czy z wymarzonego urlopu zamiast z pięknymi wspomnieniami nie wrócisz ze złamaną nogą. Dotyczy to szczególnie tych, którzy lubią aktywny wypoczynek i nie wyobrażają sobie wakacji bez sportu.
pixabay pixabay

Właśnie z myślą o nich powstało ubezpieczenie dla sportowców (mubi.pl/ubezpieczenie-sportowe/), dzięki któremu niezależenie od tego, jaki rodzaj aktywności fizycznej preferujesz, w razie kontuzji lub innego rodzaju kłopotów będziesz mógł liczyć na wsparcie swojego ubezpieczyciela.

 

Ubezpieczenie dla sportowców – dlaczego warto je mieć?

 

Czym charakteryzuje się tego rodzaju ochrona ubezpieczeniowa? Zalet jest wiele, ale na początku trzeba wymienić fakt, że polisa dla sportowców jest przydatna bez względu na Twój poziom zaawansowania danej dyscyplinie i ogólnej sprawności. Ubezpieczenie może bowiem chronić zarówno amatorów, którzy planują rekreacyjne uprawianie sportu, jak i bardziej doświadczone osoby, czy miłośników sportów ekstremalnych. A to oczywiście nie wszystko!

 

  1. Pomoc w trakcie leczenia – ubezpieczenie pokryje koszty wizyty lekarskiej, pobytu w szpitalu, leczenia ambulatoryjnego, zabiegów, badań itp. Możliwe będzie też sprowadzenie osoby towarzyszącej lub zorganizowanie opieki nad dziećmi podczas Twojej hospitalizacji.
  2. Opłacenie akcji ratowniczych i poszukiwawczych – wypadek w górach lub na morzu oznacza często konieczność wezwania specjalistycznych służb, których koszt jest bardzo wysoki i zwykle ponoszony przez poszkodowanego. Z polisą te wydatki pokryje ubezpieczyciel!
  3. Odszkodowanie po wypadku – w ramach NNW ubezpieczyciel zapewnia wypłatę rekompensaty za trwały uszczerbek na zdrowiu powstały podczas uprawiania sportu. Jej wysokość zależy od stopnia obrażeń i sumy ubezpieczenia.
  4. Rekompensata dla osoby trzeciej – z ubezpieczenia sportowego zostaną pokryte szkody innej osoby, która ucierpi z Twojej winy, np. narciarza, na którego wpadniesz na stoku.
  5. Ochrona sprzętu sportowego – będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela np. w razie uszkodzenia lub zniszczenia sprzętu, otrzymasz także odszkodowanie po jego kradzieży.

Dodatkowa ochrona – co można dobrać do ubezpieczenia sportowego?

 

Z powyższego wyliczenia wynika, jakie elementy zawiera podstawowa polisa dla sportowców. Zaliczają się do nich:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie akcji poszukiwawczych i ratowniczych,
  • ubezpieczenie assistance,
  • ubezpieczenie NNW,
  • ubezpieczenie OC sportowe,
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

Na tym jednak nie musi się kończyć. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różnego rodzaju dodatki i rozszerzenia do polisy, dzięki którym możesz zwiększyć zakres swojej ochrony. Są wśród nich m.in.:

    • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – w jego ramach ubezpieczyciel zwróci Ci poniesione koszty w razie nagłych wypadków przed wyjazdem (np. choroba, problemy rodzinne), które zmuszą Cię do jego odwołania, lub już w jego trakcie (np. zamknięcie stoków);

 

  • ubezpieczenie sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka – obejmuje ochroną ubezpieczeniową wypadki powstałe podczas uprawiania szczególnie niebezpiecznych sportów (ich listę znajdziesz w OWU);
  • klauzula chorób przewlekłych – rozszerza ochronę na przypadki nagłego pogorszenia się objawów choroby przewlekłej, które nie są uwzględnione w standardowym ubezpieczeniu kosztów leczenia;
  • klauzula alkoholowa – rozszerza ochronę na wypadki powstałe po spożyciu alkoholu;
  • moto assistance – przydatne, jeśli podróżujesz własnym samochodem, bo w jego ramach ubezpieczyciel zapewnia np. holowanie do warsztatu czy wynajęcie pojazdu zastępczego (uwaga – nie działa w przypadku wypożyczonych samochodów, których dotyczą inne zasady, więcej informacji na: mubi.pl/poradniki/wynajem-auta-za-granica-sprawdz-ubezpieczenie/).

Oczywiście dodatkowe ubezpieczenia są całkowicie dobrowolne i tylko od Ciebie zależy, czy się na nie zdecydujesz. Pamiętaj, żeby w każdym przypadku dopasować ochronę do własnych potrzeb – droższa polisa wcale nie oznacza lepszej i możesz zwyczajnie przepłacić za zbędne Ci usługi.

 

Ubezpieczenie sportowe – gdzie i jak kupić? Ile kosztuje?

Jeżeli wiesz już, jakiego rodzaju ochrona ubezpieczeniowa będzie dla Ciebie najlepsza, możesz przejść do etapu zakupu. Spokojnie, to nic trudnego. Wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, która wykona za Ciebie najcięższą pracę, wyszukując i zestawiając oferty różnych firm.

 

Dzięki temu będziesz mógł w łatwy sposób porównać przygotowane specjalnie pod Twoim kątem propozycje poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, wybierając spośród nich tę najbardziej Ci odpowiadającą. A to wszystko bez podawania danych osobowych – w formularzu musisz uzupełnić jedynie:

  • cel i długość wyjazdu,
  • liczbę i wiek ubezpieczonych,
  • rodzaj uprawianych aktywności.

Prawda, że wygodne? Tym bardziej, że uzyskane oferty możesz w dowolny sposób posortować, łatwo odnajdując wśród nich np. tę najtańszą lub nieco droższą, ale zawierającą korzystniejsze warunki ochrony. No właśnie, czy zawsze warto kierować się ceną?

Niekoniecznie. Zwykle i tak nie jest ona wysoka, wynosząc od kilku do kilkunastu złotych za dzień ochrony, w zamian oferując polisę nawet na kilkaset tysięcy złotych. Pamiętaj, że niewielka oszczędność może Cię później sporo kosztować. Stanie się tak, np. jeśli poniesione podczas wyjazdu koszty leczenia i ratownictwa okażą się przewyższać wybraną sumę ubezpieczenia – różnicę będziesz musiał bowiem pokryć wtedy z własnej kieszeni.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat