W całym województwie takich placówek jest 36, gdzie zabezpieczono ponad 10000 łóżek. Poza siecią łóżek jest tylko 350.Poinformowano o tym podczas środowej konferencji prasowej w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.
- Od teraz szpital trzeba traktować jako oddziały szpitalne, poradnie przyszpitalne, nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, izbę przyjęć i SOR-y czyli takie kompleksowe zabezpieczenie pacjenta. Teraz dyrektor będzie musiał zapewnić tę drogę poszpitalną, a nie pacjent będzie się musiał przebijać przez gąszcz różnych trudności. To szef placówki, która jest w sieci ma zapewnić wizytę w poradni po pobycie w szpitalu, rehabilitację i to w odpowiednim czasie - podkreślał Karol Młynarczyk wicewojewoda łódzki.
Szpitale w sieci zapewnią pacjentom kompleksowe leczenie na 2056 łóżkach internistycznych, 1000 łóżek na oddziałach chirurgii ogólnej, niemal 1200 na oddziałach położniczo - ginekologicznych i ponad 700 łóżkach pediatrycznych.
Szpitale, które nie znalazły się w sieci będą mogły wystartować w konkursie NFZ. Sieciowe mają zabezpieczone środki na 4 lata.
- Jest to gwarancja udzielania świadczeń na odpowiednim poziomie przy ciągłości ich udzielania. Podmioty, które znalazły się w sieci będą zabezpieczać świadczenia opieki zdrowotnej poza systemem konkursowym - dodał Artur Olsiński, dyrektor łódzkiego oddziału NFZ.
Szpitale wybrane w konkursach i te sieciowe pacjentami w Łódzkiem mają się zaopiekować od 1 października.
Placówki z b. województwa piotrkowskiego, które znalazły się w systemie szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej w Łódzkiem:
- Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie
- NU - MED Centrum Diagniostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim
- Samodzielny Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Piotrkowie
- Szpital Powiatowy w Radomsku
- Tomaszowskie Centrum Zdrowia
- SP ZOZ Szpital Powiatowy im. E. Biernackiego w Opocznie
- Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie