Advertisement
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Sytuacja wokół Brexitu wywiera presję na funta

Poniedziałek, 28 października 2019
Funt wciąż podlega silnym wahaniom ze względu na sytuację z wydarzeniami związanymi z Brexitem. Szef brytyjskiego gabinetu ministrów, Boris Johnson, zaproponował przeprowadzenie ogólnych wyborów, aby znaleźć wyjście z tej długiej historii. Wszystkie rynki finansowe reagują w ten lub inny sposób na sytuację wokół Brexitu.
fot.pixabay.comfot.pixabay.com

Premier Boris Johnson, w obliczu sprzeciwu parlamentu, nie nalega już na wyjściu kraju z UE do 31 października i proponuje 12 grudnia przeprowadzić ogólne głosowanie. Konserwatyści spodziewają się uzyskać dodatkowe głosy w zgromadzeniu ustawodawczym za przyjęciem porozumienia w sprawie Brexitu.

 

Reakcja opozycji w parlamencie pojawiła się wkrótce. Jeśli istnieją gwarancje, że kraj nie opuści Unii Europejskiej bez porozumienia, partie opozycyjne wesprą inicjatywę przeprowadzenia wyborów. Decyzja o wyborach dotyczących Brexitu zostanie podjęta w najbliższy poniedziałek. Organy UE powinny ogłosić przedłużenie okresu wyjścia Wielkiej Brytanii o trzy miesiące.

 

Funt jest wrażliwy na sytuację Brexitu. Z tego powodu w ciągu tygodnia po raz pierwszy od pięciu miesięcy stracił 1,3 USD. Niemniej jednak walucie brytyjskiej udało się utrzymać na poziomie około 1,2840 dolarów na rynkach azjatyckich, wiąże się to z optymizmem analityków wobec uniknięcia Brexitu bez porozumienia. Należy zauważyć też wzrost euro w stosunku do funta.

 

Stephen Innes, ekspert finansowy w AxiTrader, mówi, że rynki brytyjskie nadal pozostają w napięciu. Jego zdaniem optymizm wokół Brexitu nie dodaje pewności w przypadku funta.

 

Przez całą sesję poranną rynek akcji doświadczał wahań. Traderzy nadal ściśle monitorują nie tylko Brexit, ale także wydarzenia wokół konfliktu handlowego Chin i USA. Pojawiła się nadzieja na porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, wskutek czego akcje nieznacznie wzrosły w tym tygodniu.

 

Niestabilna sytuacja w Hongkongu też ma pewien wpływ na rynki. Stany Zjednoczone rozważają przyjęcie ustawy, dotyczącej praw obywateli Hongkongu. Projekt ustawy przewiduje zniesienie specjalnego statusu handlowego Hongkongu w przypadku naruszenia praw człowieka przez chińskie władze. Rząd ChRL odpowiedział obietnicą odwetu.

Według wiceprezydenta USA Mike'a Pencego wcześniej z władzami ChRL udawało się znaleźć porozumienie w wielu kwestiach, w szczególności dotyczących sytuacji z Huawei. Jednocześnie przyznaje, że sytuacja w Hongkongu jest znacznie bardziej skomplikowana.

 

Podczas porannej sesji akcje na giełdach w Hongkongu i Szanghaju spadły o 0,5%, w Tajpej i Dżakarcie o 0,2%. Jednocześnie akcje na giełdach w Sydney, Singapurze i Wellingtonie wykazały dodatni wynik.

 

Cena pary EUR / GBP wzrosła do 86,46 pensów na rynku walut Forex, poprzednio wynosiła 86,41 pensów. Cena GBP / USD spadła do 1,2844 USD, podczas gdy wcześniej kosztowała 1,2846 USD.

 

Baryłka ropy WTI na rynku kosztuje 56,03 USD, spadając o 20 centów. Cena ropy Brent spadła o 22 centy, jej koszt wyniósł 61,45 USD za baryłkę. Łączny Indeks Dow Jones stracił 0,1% i wyniósł 26 805,53 punktów na zamknięciu. Natomiast FTSE 100 w Londynie wzrósł o 0,9% do 7328,25 pkt na zamknięciu.

 

Źródło wiadomości maxitrade.com.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat