ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Sytuacja wokół Brexitu wywiera presję na funta

Poniedziałek, 28 października 2019
Funt wciąż podlega silnym wahaniom ze względu na sytuację z wydarzeniami związanymi z Brexitem. Szef brytyjskiego gabinetu ministrów, Boris Johnson, zaproponował przeprowadzenie ogólnych wyborów, aby znaleźć wyjście z tej długiej historii. Wszystkie rynki finansowe reagują w ten lub inny sposób na sytuację wokół Brexitu.
fot.pixabay.comfot.pixabay.com

Premier Boris Johnson, w obliczu sprzeciwu parlamentu, nie nalega już na wyjściu kraju z UE do 31 października i proponuje 12 grudnia przeprowadzić ogólne głosowanie. Konserwatyści spodziewają się uzyskać dodatkowe głosy w zgromadzeniu ustawodawczym za przyjęciem porozumienia w sprawie Brexitu.

 

Reakcja opozycji w parlamencie pojawiła się wkrótce. Jeśli istnieją gwarancje, że kraj nie opuści Unii Europejskiej bez porozumienia, partie opozycyjne wesprą inicjatywę przeprowadzenia wyborów. Decyzja o wyborach dotyczących Brexitu zostanie podjęta w najbliższy poniedziałek. Organy UE powinny ogłosić przedłużenie okresu wyjścia Wielkiej Brytanii o trzy miesiące.

 

Funt jest wrażliwy na sytuację Brexitu. Z tego powodu w ciągu tygodnia po raz pierwszy od pięciu miesięcy stracił 1,3 USD. Niemniej jednak walucie brytyjskiej udało się utrzymać na poziomie około 1,2840 dolarów na rynkach azjatyckich, wiąże się to z optymizmem analityków wobec uniknięcia Brexitu bez porozumienia. Należy zauważyć też wzrost euro w stosunku do funta.

 

Stephen Innes, ekspert finansowy w AxiTrader, mówi, że rynki brytyjskie nadal pozostają w napięciu. Jego zdaniem optymizm wokół Brexitu nie dodaje pewności w przypadku funta.

 

Przez całą sesję poranną rynek akcji doświadczał wahań. Traderzy nadal ściśle monitorują nie tylko Brexit, ale także wydarzenia wokół konfliktu handlowego Chin i USA. Pojawiła się nadzieja na porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, wskutek czego akcje nieznacznie wzrosły w tym tygodniu.

 

Niestabilna sytuacja w Hongkongu też ma pewien wpływ na rynki. Stany Zjednoczone rozważają przyjęcie ustawy, dotyczącej praw obywateli Hongkongu. Projekt ustawy przewiduje zniesienie specjalnego statusu handlowego Hongkongu w przypadku naruszenia praw człowieka przez chińskie władze. Rząd ChRL odpowiedział obietnicą odwetu.

Według wiceprezydenta USA Mike'a Pencego wcześniej z władzami ChRL udawało się znaleźć porozumienie w wielu kwestiach, w szczególności dotyczących sytuacji z Huawei. Jednocześnie przyznaje, że sytuacja w Hongkongu jest znacznie bardziej skomplikowana.

 

Podczas porannej sesji akcje na giełdach w Hongkongu i Szanghaju spadły o 0,5%, w Tajpej i Dżakarcie o 0,2%. Jednocześnie akcje na giełdach w Sydney, Singapurze i Wellingtonie wykazały dodatni wynik.

 

Cena pary EUR / GBP wzrosła do 86,46 pensów na rynku walut Forex, poprzednio wynosiła 86,41 pensów. Cena GBP / USD spadła do 1,2844 USD, podczas gdy wcześniej kosztowała 1,2846 USD.

 

Baryłka ropy WTI na rynku kosztuje 56,03 USD, spadając o 20 centów. Cena ropy Brent spadła o 22 centy, jej koszt wyniósł 61,45 USD za baryłkę. Łączny Indeks Dow Jones stracił 0,1% i wyniósł 26 805,53 punktów na zamknięciu. Natomiast FTSE 100 w Londynie wzrósł o 0,9% do 7328,25 pkt na zamknięciu.

 

Źródło wiadomości maxitrade.com.


Zainteresował temat?

2

2


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat