ARTYKUŁ SPONSOROWANY

System Start – Stop w samochodzie. Jak działa i do czego służy?

Czwartek, 23 czerwca 2016
Najnowsze modele samochodów wyposażone są w funkcję Start-Stop, której rolą jest automatyczne wyłączenie silnika po zatrzymaniu samochodu. Jak działa system Start-Stop i czy jest opłacalny?
System Start – Stop w samochodzie. Jak działa i do czego służy?

Działanie systemu Start-Stop

Po pierwsze co należy wiedzieć to, że wyłączenie silnika nie powoduje szkody dla jednostki napędowej. Komputer, który steruje systemem zatrzymuje jego prace w określonych warunkach w taki sposób, aby zapewniony był komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Funkcja Start-Stop zatrzyma silnik tylko w sytuacji, gdy zachowana będzie odpowiednia temperatura silnika oraz wystarczający poziom naładowania akumulatora. Przy zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze silnik nie zostanie wyłączony. To samo nie stanie się, gdy radio, czy klimatyzacja będą wymagały stałego zasilania, a akumulator będzie miał zbyt niskie napięcie, żeby zasilić pracę urządzeń. Kiedy warunki na to pozwolą komputer zatrzyma pracę silnika po zatrzymaniu się przed skrzyżowaniem, wrzuceniu luzu i puszczeniu sprzęgła. Po ponownym wciśnięciu pedału sprzęgła silnik zostanie uruchomiony automatycznie. W przypadku aut z automatyczną skrzynią biegów, do zadziałania systemu Start -Stop wystarczy się zatrzymać, a następnie puścić hamulec, by auto zaczęło ponownie pracować.

Korzyści systemu Start-Stop

Główną zaletą tej funkcji w samochodzie jest zmniejszenie zużycia paliwa oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Z przeprowadzonych badań wynika, że zatrzymanie auta nawet na krótkim postoju oszczędza paliwo. Auta wzbogacone o program Start-Stop są zatem przyjazne zarówno środowisku, jak i kieszeni kierowcy. Można by pomyśleć, że ciągłe zatrzymywanie auta na światłach, czy krótkim postoju obciąża podzespoły i doprowadzi do szybszego uszkodzenia. Nie trzeba się jednak tego obawiać, gdyż podzespoły w samochodzie wyposażonym w system automatycznego wyłączania silnika są wzmocnione i przystosowane do większych obciążeń. Trzeba pamiętać o tym, że nie można w tych samochodach zastosować tradycyjnych podzespołów występujących w autach bez wbudowanego systemu Start-Stop.

Start-Stop – co warto wiedzieć?

Samochody wyposażone w system Start-Stop zawierają zazwyczaj przełącznik umożliwiający zatrzymanie funkcji, jednak ponowne uruchomienie silnika spowoduje jego automatyczne uruchomienie. Kolejną ważną informacją jest to, że wiele systemów zostało wzbogaconych w funkcję odzyskiwania energii, a to właśnie za sprawą zastosowania innego typu rozrusznika, akumulatora oraz alternatora niż w tradycyjnych samochodach. Trzecią istotną wiadomością jest to, że silniki wyposażone w sterowanie Start-Stop są niezwykle wrażliwe na wszelkiego rodzaju zaniedbania związane z usterkami systemu zapłonowego, czy zużytymi świecami, dlatego bardzo ważne są regularne kontrole serwisowe. Trzeba też pamiętać o tym, że brak zadziałania systemu nie oznacza usterki, ale może być wynikiem niewłaściwych warunków, o których wspomnieliśmy wcześniej tj. zbyt wysoka temperatura silnika lub niewystarczająco naładowany akumulator.

W sytuacji, gdy poruszamy się autem głównie w ruchu miejskim, któremu towarzyszą liczne korki warto pomyśleć o aucie z wbudowanym systemem Start-Stop. Pozwoli to zaoszczędzić paliwo, a dodatkowo nie pozostanie bez pozytywnego wpływu na środowisko. Więcej o systemie Start-Stop możecie przeczytać tutaj: http://www.skoda-auto.pl/oferta/jak-dziala-start-stop

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

1


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat