W badaniu „Zachowania Polaków związane z (nie)opłacaniem rachunków”, na pytanie „W którym miesiącu masz największe problemy z opłacaniem rachunków?” ankietowani jednoznacznie wskazali na grudzień. Na ten miesiąc padło 49% odpowiedzi dorosłych osób odpowiedzialnych za opłacanie rachunków w gospodarstwie domowym. Na drugim miejscu znalazł się styczeń – 29%. Słabo pod tym względem sytuacja przedstawia się jeszcze nawet w lutym, kiedy to wciąż problemy z opłaceniem rachunków ma 10% ankietowanych (wyniki przekraczają 100%, bo można było wskazać kilka miesięcy).
Pamiętajmy, że rachunki nie opłacone przez 60 dni od terminu, na kwoty co najmniej 200 zł, mogą spowodować, że dłużnik trafi do rejestru Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Wpisze go zniecierpliwiona firma pożyczkowa czy operator kablówki wiedząc, że może to zaszkodzić klientowi przy zakupie innych usług z odroczonym terminem płatności czy też zaciąganiem pożyczek i kredytów.
Jak wytrwać w świątecznych założeniach?
1. Pospłacaj najpierw wszystkie rachunki i raty kredytów, odłóż na życie, a na świąteczne wydatki przeznacz to, co faktycznie możesz.
2. Najlepiej wydziel na ten cel określoną kwotę, noś ją w innym portfelu i skrupulatnie sprawdzaj jak topnieje.
3. Ustal wcześniej, ile masz wydać na prezenty.
4. Jeśli jeden zakupiony podarunek jest droższy niż zaplanowany, zaoszczędź na kolejnym. Nie odwrotnie. Pamiętaj prezent to nie tylko cena, ale też pomysł.
4. Prezenty kupuj z wyprzedzeniem, bo pośpiech i panika nie sprzyjają oszczędnościom.
5. Pomyśl nad prezentami składkowymi i podziałem obdarowywanych.
6. Ustalcie w rodzinie limit ceny prezentu.
7. Zbieraj paragony i wszystko dokładnie licz.
8. Kupuj tylko w sklepach, w których można zwracać towar.
9. Jeśli jakaś rzecz faktycznie ci nie odpowiada, oddaj ją szybko. Nie zwlekaj i nie przekładaj tego na później, bo zapomnisz i nietrafiony prezent zostanie.
10. Zaciągając kredyt, bądź asertywny i nie daj się namówić na wyższą kwotę niż potrzebujesz, bo wydasz ją na pewno.
11. Pożyczonymi pieniędzmi gospodaruj ostrożnie, aby za chwilę nie pójść po kolejny kredyt, ponieważ kilka kredytów zaciągniętych na raz to pierwszy krok do spirali zadłużenia i jedna z głównych przyczyn kłopotów finansowych obok zdarzeń losowych jak utrata pracy czy ciężka choroba.
12. Jeśli z trudem wiążesz koniec z końcem, to nie oszukuj się, że dołożona do napiętego budżetu rata „drobnego” kredytu czy pożyczki, to nic wielkiego. Z danych rejestru dłużników BIG InfoMonitor wynika, że prawie jedna trzecia osób nie radzi sobie ze spłatą różnego rodzaju rachunków i kredytów nieprzekraczających 2 tys. zł.
13. Jeśli wiesz już, że co roku w grudniu brakuje ci pieniędzy, to kategorycznie odpuść sobie przed świętami zakupy dla siebie.
14. Pamiętaj, że dla wszystkich firm koniec roku to ostatnia szansa na poprawę wyniku finansowego, stąd silna presja, której trzeba dawać równie silny opór.
15. Prawdziwe wyprzedaże zaczynają się na przełomie roku. Naprawdę dasz radę doczekać do stycznia!