Każdego roku WHO wybiera jeden kluczowy problem dotyczący zdrowia publicznego, który w tym czasie wymaga szczególnego działania z uwagi na skutki odczuwalne w skali całego świata. Jednoczą się wówczas do wspólnej pracy ludzie w różnym wieku i z różnych sfer życia społecznego i zawodowego. Efektem podjętych wspólnie działań ma być w efekcie poprawa stanu zdrowia ludzi na całym świecie.
W tym roku Światowy Dzień Zdrowia obchodzimy pod hasłem „Budowanie sprawiedliwego i zdrowszego świata dla wszystkich”, którego podstawa związana jest z obecna sytuacją epidemiologiczną i działaniami przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co-V-2. Obecna sytuacja epidemiologiczna pokazuje znaczenie służby zdrowia, dostępu do leczenia, a przede wszystkim rolę personelu medycznego w czasie pandemii. Jednak działania zmierzające do zwalczenia pandemii może podejmować każdy z nas w swoim otoczeniu - poprzez promocję zdrowego stylu życia, zachęcenie do działań profilaktycznych i dbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych.
W obecnej sytuacji słowa Arthura Schopenhauera „Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym” nabierają szczególnego znaczenia. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
Ponadto rok 2021 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Pracowników Służby Zdrowia i Opieki (YHCW) w uznaniu i z wdzięczności za ich pracę i niezachwiane poświęcenie w walce z pandemią COVID-19.