Advertisement

Strażacy ćwiczyli na wiatrakach

ePiotrkowRegion Sobota, 13 sierpnia 202219912
Na należącej do Grupy PGE Farmie Wiatrowej Kamieńsk odbyły się ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Podczas akcji przeprowadzono m.in. symulację akcji ratunkowej polegającej na ewakuacji z turbiny wiatrowej rannego pracownika, wykorzystując do tego celu sprzęt ratownictwa wysokościowego.
fot. PGE Energia Odnawialna fot. PGE Energia Odnawialna

W trzydniowych szkoleniach wzięło udział dwudziestu strażaków ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego Łódź


Na początku zaprosiliśmy ich do naszego magazynu w Piaskach. Tam przeprowadzone zostało szkolenie teoretyczne o pracy na wiatraku i zagrożeniach z tym związanych. Strażacy mogli też z bliska zobaczyć jak wyglądają komponenty turbiny wiatrowej takie jak: przekładnia, generator i transformator - mówi Andrzej Rumik, Kierownik Zespołu Elektrowni w PGE Energia Odnawialna.

 

Potem strażacy przenieśli się na Farmę Wiatrową Kamieńsk. - Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego Łódź są doskonale przygotowani do pracy na linach. Konieczne jest jednak regularne przeprowadzanie symulacji akcji ratunkowej w tak specjalistycznych miejscach jakimi są wiatraki. To ma bezpośredni wpływ na późniejsze działania w sytuacji realnego zagrożenia. W przyszłości chcielibyśmy, by ćwiczenia – choć w zakresie podstawowym - przeprowadzali tu także strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej - mówi Dariusz Stańczak, ekspert do spraw ratownictwa wysokościowego w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Łodzi.

 

Składająca się z 15 turbin o mocy 2 MW każda Farma Wiatrowa Kamieńsk została uruchomiona w 2007 r. Jest to pierwsza tego typu inwestycja zrealizowana przez Grupę PGE. Znajduje się ona na Górze Kamieńsk, czyli zrekultywowanym zwałowisku zewnętrznym Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.

 

Wysokość wieży każdego wiatraka na farmie w Kamieńsku wynosi 85 metrów, a średnica wirnika 70 metrów.


Zainteresował temat?

1

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ep ~Ep (Gość)13.08.2022 18:51

Szacun dla nich!!!

31


Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)13.08.2022 15:23

Bawią się na koszt podatnika

28


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat