Advertisement

Sprzątali i szukali skarbów w ziemi

ePiotrkow Środa, 25 stycznia 20233
Na ziemi piotrkowskiej w weekend gościł wyjątkowy klub sportowy. Magnes Neodymowy - Detektor Metali to zrzeszenie zawodników, którzy zajmują się... sprzątaniem. Przy okazji tego porządkowania znajdują w ziemi wiele ciekawych rzeczy.

Ładuję galerię...

Dlaczego klub sportowy zajmuje się sprzątaniem? 

Mamy zrzeszonych 330 zawodników w całej Polsce. Dlaczego zawodników? Od 1 stycznia 2018 roku chodzenie z wykrywaczem to nie jest wykroczenie, ale przestępstwo. Jako klub zmieniliśmy definicję ze słowa "poszukują" na słowo "sprzątają". W taki sposób sprzątamy w całej Polsce - wyjaśnia Sylwester Pepel, prezes klubu. 

To sprzątanie zależne jest w dużej mierze od pogody. W Piotrkowie zawodnicy trafili akurat na intensywne opady śniegu, co uniemożliwiło większe porządki w miejscach "sprzątania". Zawodnicy skupili się więc na pracy z detektorami metali i szukali ciekawych przedmiotów, które można znaleźć w ziemi. Na poszukiwania częstokroć wybiera się kilkadziesiąt osób. Niesprzyjająca aura jednak spowodowała, że w Piotrkowie pojawiło się tylko kilku najwytrwalszych pasjonatów. 

Myślę, że można to nazwać pasją. Zajęcie jest piękne, a my świetnie się przy tym bawimy. Do tego łączymy przyjemne z pożytecznym, ponieważ głównym celem jest sprzątanie - mówił jeden z uczestników eskapady, dodając, że pasja zrodziła się w czasach pandemii. - Nadmiar wolnego czasu podczas tego nieszczęsnego covidu przełożył się na większe zainteresowanie. Miałem wówczas możliwość oglądać, jak inni to robią. Sam postanowiłem spróbować - dodaje. 

Zalegający śnieg przeszkadzał w sprzątaniu, a sobotnie poszukiwana w Piotrkowie nie okazały zbyt owocne. Lepiej było w niedzielę. Tego dnia członkowie klubu wybrali się na Podklasztorze. Teren opactwa Cystersów był dla pasjonatów łaskawszy. 

Dzięki uprzejmości i pomocy księdza proboszcza w jego ogrodzie już po kilku minutach znaleźliśmy monetę pochodzącą z siedemnastego wieku. To był jednak dopiero początek. Było jeszcze więcej monet, ale i innych przedmiotów. Wszystko zgłosiliśmy do konserwatora zabytków, który w dalszej kolejności zdecyduje, co z tymi przedmiotami - podsumowuje Sylwester Pepel i zdradza, że w przyszłości możemy spodziewać się w naszym regionie kolejnych takich akcji. 

 


Zainteresował temat?

5

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga25.01.2023 22:24

Mogliby posprzątać Zalew Sulejowski przy linii brzegowej, wykorzystując obniżony poziom wody.

60


widera ~widera (Gość)25.01.2023 14:22

Już gorszej pogody na to nie było..

50


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat