Spacerem po Trakcie

Piątek, 22 lipca 20222
Centrum Informacji Turystycznej zaprasza już w najbliższą sobotę (23.07) o godz. 15.00 na kolejny w tym roku spacer z przewodnikiem po naszym mieście. Tematyką sobotniego spotkania jest - Trakt Wielu Kultur.
Fot. UM Piotrków Fot. UM Piotrków

Piotrków Trybunalski jest miastem, którego historię współtworzyli przedstawiciele wielu narodów i kultur: nie tylko Polacy, ale także Rosjanie, Żydzi, Niemcy, Ormianie, Grecy czy Romowie. By wykorzystać tą wyjątkową wielokulturowość, stworzony został projekt Trakt Wielu Kultur.
Początek spaceru z przewodnikiem o godzinie 15:00. Zbiórka pod siedzibą CIT (ul. Zamurowa 11).

 

TRAKT WIELU KULTUR
Trasa „Traktu” liczy 1 kilometr 273 metrów i uwypukla budowle historyczne oraz miejsca, które piotrkowianom od lat kojarzą się z wielokulturową przeszłością. „Trakt” zaczyna się od dworca PKP (dawnej kolei warszawsko-wiedeńskiej). Obok niego znajduje się XX-wieczna wieża ciśnień, gruntownie odnowiona w 2008 roku.


Dalej trasa biegnie jedną z najdłuższych ulic miasta – Juliusza Słowackiego, łączącą starą i nową część Piotrkowa Trybunalskiego. Idąc ulicą Słowackiego mijamy przepiękną cerkiew prawosławną, gmach Sądu Okręgowego i dwa kościoły katolickie - oo. Bernardynów i Panien Dominikanek. Dochodzimy do placu Kościuszki i widzimy dobrze zachowaną część murów obronnych z przełomu XIV i XV wieku. Następnie ulicą Sieradzką kierujemy się do Rynku Trybunalskiego.


Piotrkowska Starówka tworzy malowniczy średniowieczny układ urbanistyczny z zabytkowymi kościołami w tle. Z rynku ulicą Zamkową - obok zamku Zygmunta Starego, gdzie odbywały się Trybunały Koronne - zmierzamy w stronę ulicy Jerozolimskiej. Tutaj przy budynku dawnej Wielkiej Synagogi, w którym dziś mieści się Archiwum Państwowe, kończy się trasa „Traktu”.


Zainteresował temat?

2

0


Zobacz również

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

xn. ~xn. (Gość)23.07.2022 05:36

Dla uzupełnienia. Na Próchnika prowadzi zakład szewski Ormianin i tą ulica przemieszczają się liczni w "królewskim" mieście Ukraińcy. Pracujący przede wszystkim w pod piotrkowskich magazynach. No cóż , jak wielokulturowość to wielokulturowość.

30


Januszek ~Januszek (Gość)22.07.2022 16:54

W budynku dawnej synagogi znajduje się siedziba Archiwum Państwowego. Oj komuś się na wspomnienia zebrało.

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat