Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium wprowadzona została głównie po to, by ograniczyć szkodliwy wpływ promieniowania UV na zdrowie człowieka. Wydaje się, że dziś już nikomu nie trzeba przypominać, że opalanie się w solarium bardzo negatywnie wpływa na skórę, ale także może wywołać raka.
- Ustawa, która weszła w życie, moim zdaniem jest dobrym posunięciem, przede wszystkim jeśli chodzi o zakaz korzystania z usług solarium przez nieletnich. Jak wiadomo, skóra młodych osób jest mniej odporna na czynniki zewnętrze, nie jest jeszcze w pełni wykształcona, przez co korzystanie z promieniowania ultrafioletowego mogłoby zaszkodzić jej dużo bardziej niż osobom dorosłym. Na świecie przeprowadzono już wiele badań klinicznych, które dowiodły, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe ma negatywny wpływ na stan skóry oraz zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego, czy nieczerniakowe nowotwory skóry - mówi Zbigniew Pietrzak, dermatolog, wenerolog z jednej z piotrkowskich przychodni. Podczas opalania się w solarium emitowane może być od 10 do 15 razy więcej natężenia promieniowania opalającego niż podczas korzystania z kąpieli słonecznych.
Zmiany, które weszły w życie nie dotyczą jedynie młodych osób, które chcą korzystać z solarium. Jest to przede wszystkim duża zmiana dla właścicieli. To właśnie oni są odpowiedzialni za to, by z usług nie korzystały osoby, które nie mają 18 lat. W przeciwnym razie narażeni są na karę od 1000 do nawet 50 000 zł. Poza tym właściciele muszą także informować swoich klientów o szkodliwości promieni UV. - Zasadniczą zmianą dla nas jest to, że nie możemy reklamować usługi opalania, nie możemy mieć różnych promocji, kart rabatowych, kart stałego klienta czy karnetów, które do tej pory występowały. Zgodnie z ustawą mamy obowiązek sprawdzać czy wszyscy klienci mają ukończone 18 lat. Akurat z usług naszego solarium sporadycznie korzystały osoby nieletnie, a więc ta zmiana nie jest dla nas odczuwalna. Zimą zwykle mnie osób korzysta z solarium, im cieplej na dworze, tym więcej osób się opala. Może bliżej wiosny będziemy mogli zauważyć wpływ nowych rozporządzeń - mówił współwłaściciel jednego z piotrkowskich solariów.
Właściciele mają obowiązek wystawienia w widocznym miejscu czytelnej informacji „Zakaz udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18 roku życia” oraz „Minister zdrowia ostrzega, korzystanie z solarium zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry”. - Instytucją kontrolującą w tym zakresie jest Państwowa Inspekcja Sanitarna - mówi Wiesława Kozińska, kierownik sekcji oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie.
Osoby nieletnie będą miały teraz trochę więcej czasu, by zastanowić się czy chcą korzystać z usług solarium. Po uzyskaniu pełnoletności, to do nich należy decyzja czy opalać się poprzez promieniowanie ultrafioletowe, czy jedynie na plaży. Informacje o szkodliwości promieni UV są ogólnodostępne, a więc każdy decydujący się na korzystanie z solarium powinien zdawać sobie sprawę, jaki może mieć to wpływ na jego zdrowie.