Smoleńsk 2010. Będziemy próbować do skutku!

Kraj Piątek, 10 kwietnia 202074 6661
Prawdopodobnie nic z tego nie będzie - informuje załogę dowódca TU154 M Arkadiusz Protasiuk, na kilka minut przed katastrofą. “Będziemy próbować do skutku!” - odpowiada dyrektor protokołu dyplomatycznego MSZ Mariusz Kazana.
.

 

Kilka chwil później nawigator informuje, że wysokość wynosi 400 metrów

 

- Ktoś tu zawinił  (dodaje inny głos)

- Mówisz do widzenia (stwierdza drugi pilot)

- Nieee, ktoś za to beknie (odpowiada dowódca)

- Pomysły! (dyscyplinuje załogę najprawdopodobniej generał Błasik, jego obecność potwierdzają nagrania analizowane nową metodą, po 2015 roku)

 

Tupolew schodzi szybko. O wiele za szybko.

- Dochodź wolniej ! (Ostrzega drugi pilot)

W tym czasie ktoś (a nie jest to nikt z członków załogi) sczytuje na głos informacje o tempie schodzenia, a po chwili słychać trzask łamanych gałęzi…

 

Kurwa mać! (krzyczy dowódca)

 

To ostatni zarejestrowany zapis z pokładowego rejestratora i jednocześnie początek wielkiej narodowej tragedii. Tragedii polegającej nie tylko na śmierci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i 96 ofiar katastrofy. Wydarzenie  na trwałe podzieliło Polskę na dwa zwalczające się obozy.

Choć wyznawców teorii “zamachu” systematycznie ubywa, to do zakończenia narodowego sporu  bardzo daleko.

 

Przez dziesięć  lat, które upłynęły od pamiętnego 10 kwietnia 2010 roku, polska prokuratura wojskowa nie robi wiele aby wyjaśnić przyczyny tragedii i zakończyć dochodzenie. Śledztwo trwa opieszale i trudno oprzeć się wrażeniu, że jest wręcz hamowane przez wysoko postawione osoby.

Ale jest światełko w tunelu .Rok temu powołano międzynarodowy zespół ekspertów, m in. związanych z Texas Agricultural and Mechanical University (jedna z najlepszych amerykańskich uczelni technicznych). Jednak realna nadzieja na zbliżenie się do konkretnych ustaleń, wg prokuratury, to najwcześniej rok 2021.

Dotychczas mimo wysiłków podkomisji pod kierownictwem posła Ziemi Piotrkowskiej Antoniego Macierewicza, nic konkretnego nie udało się ustalić poza tym,co już wiadomo z oficjalnego dokumentu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych z 29 lipca 2011 roku.

Sam były już minister Macierewicz od lat , co jakiś czas , zapowiada ogłoszenie rewelacyjnych wyników swojego dochodzenia. Ale chyba nikt (włączając samego Prezesa J.Kaczyńskiego) nie traktuje już jego wypowiedzi poważnie.

                                                                                                                                                          T.S.

 

W katastrofie smoleńskiej zginęli wszyscy członkowie polskiej delegacji na uroczystości obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz załoga samolotu. Wśród ofiar znaleźli się m.in. ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Heleną Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, a także osoby towarzyszące i oficerowie BOR.

 

 

Michał Fiszer - dr nauk wojskowych, specjalista w zakresie studiów strategicznych, zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Lotnictwo”. Major rezerwy, były pilot samolotów naddźwiękowych, instruktor, zastępca dowódcy eskadry:

Dowódca zdecydował się zejść bardzo nisko. Przy tak słabej widoczności, jaka 10 kwietnia panowała pod Smoleńskiem, i biorąc jeszcze pod uwagę pewne błędy wskazań wysokościomierza, oznacza to pewne zderzenie z ziemią. Domyślam się, że pilot chciał zejść poniżej podstawy chmur, by zobaczyć, gdzie jest lotnisko. Ale to metoda niesłychanie ryzykowna, która zawsze była tępiona przez doświadczonych pilotów.

 


Zainteresował temat?

2

5


Komentarze (74)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Podobno12 ~Podobno12 (Gość)14.04.2020 09:00

Proszę o wymienienie trzech lub więcej sytuacji z ostatnich 50 lat, gdzie Rosja zachowała się jak na cywilizowany kraj przystało.
Oczywiście redakcja również może zgłaszać swoje propozycje ...

10


Barabara642 ~Barabara642 (Gość)10.04.2020 23:55

Na pewno było słychać trzask łamanych gałęzi … przy jakichś 300km/h, szumie powietrza i wyciu silników było słychać trzask łamanych gałęzi na końcówce skrzydła
Po co powielać takie bzdury ??
Jakby ktoś nie znał historii Polska-Rosja, i ich zagrywek to dla przykładu przypomnę, że nie dawno posądzono Rosje o otrucie swojego ( kolejnego już ) byłego szpiega. Wymyślono teorie o posmarowaniu klamki, po dotknięciu której szpieg zapadł w śpiączkę. Teoria na pozór wydaje się bajką, której nikt nie próbuje podważyć, ale w przypadku Smoleńska pancerna brzoza ucina skrzydło, bez jakiejkolwiek wzmianki o udziale Rosji ...

37


gość ~gość (Gość)10.04.2020 17:26

A co z komisją smoleńska co kasę wzieł z naszych to okej

45


Biskup ~Biskup (Gość)11.04.2020 11:01

"Nawet jeden liść nie spadnie z drzewa bez Jego woli" mówi Biblia. Bóg tak chciał! Uszanujmy Jego decyzję.

22


gość ~gość (Gość)11.04.2020 00:01

Posłowie do sejmu na głosowania nie nie przyjechali bo wirus ale na obchody to już zdalnie nie było obowiązku się odmeldowac lecz osobiście. Widac jaki straszny to wirus i jak trz3ba przestrzegać zaleceń 2m spotkań powyżej 2 osób itd

100


gość ~gość (Gość)10.04.2020 22:01

Dobry tekst. Żeby tylko suweren zrozumiał, w co wątpię. Tyle lat był karmiony pierdołami, więc tylko w pierdoły uwierzy.
Słuchaj suwerenie: chleb bydzie po 1,50, nawozy śtucne po łosimnaście, a jo byde prezesym syćkiego. Ino głosujta

46


czwarty wybuch ~czwarty wybuch (Gość)10.04.2020 22:49

Następcy niech także próbują. Do skutku! Będziemy się za nich modlić.
Wdzięczny Naród

21


wnerwus ~wnerwus (Gość)10.04.2020 13:14

Tak Jarosław niszczy Polskę już od ponad 10 lat! Razem z Antonim i Rydzykiem!

218


on ~on (Gość)10.04.2020 20:49

Na Tu-154 trzeba umieć latać to specyficzny samolot i bardzo dobry . Kto we mgle ląduje wiedząc ,ze to lotnisko nie ma urządzeń do naprowadzania we mgle. . Spieszyło się to są tego skutki . Moim zdaniem opatrzność wiedziała co robi i przeznaczenia nie ominiesz jak mówił Nostradamus

55


hugośpika ~hugośpika (Gość)10.04.2020 20:49

dejta już spokój z tym smoleńskiem ... nudny ten temat jak wybory prezydenckie 2020... jakby nie było kolejna tragedia... i znowu jaruś? hmm

43


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat