Poszukiwacz zabytków odnalazł groźne niewybuchy

PolicjaOpoczno Środa, 06 listopada 20242
Amator poszukiwania zabytków, odnalazł 8 niebezpiecznych dla życia i zdrowia niewybuchów z czasów II wojny światowej. Znaleziskiem zajęli się opoczyńscy policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko- Pirotechnicznego oraz wezwani na miejsce saperzy z tomaszowskiej jednostki wojskowej.
fot. KPP Opoczno fot. KPP Opoczno

Dyżurny opoczyńskiej komendy policji, 5 listopada 2024 roku, otrzymał zgłoszenie z którego wynikało, że na nieużytkach polnych pomiędzy Opocznem, a Ogonowicami zostały odnalezione niewybuchy. Na miejsce zostali skierowani policjanci wraz z funkcjonariuszem z opoczyńskiej nieetatowej grupy rozpoznania minersko pirotechnicznego, którzy potwierdzili, że odkopane przedmioty to pociski artyleryjskie różnego kalibru z czasów II wojny światowej.


Policjanci ustalili, że mieszkaniec powiatu opoczyńskiego, który zgodnie z obowiązującymi przepisami, prowadził na nieużytkach polnych poszukiwania zabytków, odnalazł wciąż groźne dla życia i zdrowia niewybuchy. Poszukiwacz skarbów, zachował się bardzo odpowiedzialnie, natychmiast po odnalezieniu niewybuchów powiadomił o wszystkim policję.

 

Łącznie policjanci zabezpieczyli 8 sztuk pocisków artyleryjskich różnego kalibru oraz 5 granatów nasadkowych. Wszystkie odnalezione przedmioty były bardzo niebezpieczne i wciąż groziły wybuchem.

 

Policja przypomina! Pasjonaci poszukiwania przedmiotów, zabytków, militariów muszą działać zgodnie z obowiązującymi znowelizowanymi przepisami Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

 

Warto wiedzieć:
Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami: "
Art. 36b. 1. Poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych przy użyciu urządzeń elektronicznych lub technicznych może prowadzić osoba pełnoletnia pod warunkiem posiadania zgody właściciela nieruchomości i posiadacza nieruchomości oraz po dokonaniu zgłoszenia poszukiwań do rejestru poszukiwań.
2. Zgłoszenia poszukiwań, o których mowa w ust. 1, dokonuje się przed rozpoczęciem poszukiwań za pomocą aplikacji mobilnej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
3. Zgłoszenie poszukiwań, o których mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1) oznaczenie zgłaszającego: imię i nazwisko, numer PESEL albo numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL, adres do korespondencji oraz adres poczty elektronicznej;
2) termin oraz zakres terenowy prowadzenia poszukiwań, o których mowa w ust. 1;
3) oświadczenie zgłaszającego o posiadaniu zgody właściciela nieruchomości i posiadacza nieruchomości na prowadzenie poszukiwań;
4) oświadczenie zgłaszającego o byciu osobą pełnoletnią;
5) oświadczenie zgłaszającego o zobowiązaniu się do zgłaszania znalezionego przedmiotu, co do którego istnieje przypuszczenie, że jest zabytkiem archeologicznym albo innym zabytkiem ruchomym;
6) oświadczenie zgłaszającego o prawdziwości danych i informacji zawartych w zgłoszeniu poszukiwań, o których mowa w ust. 1.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Edek ~Edek (Gość)06.11.2024 14:03

Ja bym to na złom wywiózł, chociaż by co grosza wpadło a tak lipa

02


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat