Współdziałanie służb odbyło się w ramach corocznych ćwiczeń zorganizowanych przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.
5 czerwca 2023 roku kwadrans przed godziną 10.00 oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim odbiera telefon. Od anonimowego rozmówcy otrzymuje informację, że na terenie opuszczonych posesji w Magdalence mogą znajdować się materiały wybuchowe. Natychmiast reaguje, wysyłając we wskazane miejsce policyjny patrol, który potwierdza, że na terenie jednego z opuszczonych budynków, znajduje się przedmiot przypominający ładunek wybuchowy - relacjonuje Dagmara Mościńska oficer prasowy KMP w Piotrkowie. - W krótkim czasie do Magdalenki dociera grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego i okazuje się, że to atrapa bomby, ale policjanci ujawniają nielegalną produkcję środków narkotycznych. Dodatkowe siły policyjne, funkcjonariusze ds. Narkotyków z wydziału kryminalnego, przewodnik z psem służbowym zaczynają swoje czynności - dodaje Dagmara Mościńska.
Scenariusz ćwiczeń zawierał jeszcze kolejne zagrożenia. Na terenie budynków ukrywały się przed policją osoby podpalające pomieszczenia. Policyjny pies tropiący doprowadził swojego przewodnika do samochodu, w którym schowali się sprawcy. Podczas pościgu samochód sprawców wypadł z drogi i wpadł do rzeki. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali jednego ze sprawców.
Do akcji wkroczyli również funkcjonariusze straży pożarnej, gasząc pożar i ratując zakleszczonego w samochodzie drugiego podejrzanego. Szereg czynności wykonał także oficer dyżurny, który powiadomił Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego o tym, że mogło dojść skażenia pobliskiego wodociągu. Wszystkie służby współdziałały ze sobą, aby zapobiec zagrożeniu.
Wdrożenie procedur reagowania, zapewnienie prawidłowego obiegu informacji oraz szybka reakcja na zgłoszenie ma na celu przygotować mundurowych, aby w przyszłości lepiej byli przygotowani do realnych zagrożeń.