Skarb znaleziony na śmietniku (ZDJĘCIA)

Środa, 11 czerwca 201421
O mały włos skarb z czasów Zygmunta Starego trafiłby na śmietnik. Przy okazji prac w piotrkowskim Muzeum znaleziono fragment drzwi prawdopodobnie pochodzących z XVI wieku.
Skarb znaleziony na śmietniku (ZDJĘCIA)

- W czasie prac przy przegłębianiu studni w najmniejszej piwnicy naszego pałacu pracownicy wybierali różne rzeczy. Pomyślałem, że trzeba je obejrzeć. Jeden z naszych pracowników poszedł to sprawdzić do śmietnika i mówi: „Słuchaj, tam są jakieś drewna, jakieś cegły, niesamowite rzeczy!” Kolega jest na tyle przytomny (Tadeusz Zawiślak, pozdrawiam!), że przyniósł od razu to, co znalazł, a tu... zabytek z prawdziwego zdarzenia! - opowiada Piotr Gajda z Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. - Był straszny smród, bo drewno było gnijące. Po obmyciu patrzę, a tu piękne detale renesansowe, głęboko rzeźbione na 10-centymetrowym drewnie. Skojarzyłem miejsce, w którym to zostało znalezione i zacząłem się zastanawiać czy to nie jest ościeże od drzwi. Ościeża jednak raczej nie były tak bardzo zdobione, to raczej deska stanowiąca element drzwi zamykających królewski skarbiec.

Eksponat został umyty, po czym zawieziony do Muzeum Archeologicznego w Łodzi. - Był bardzo przesiąknięty wodą, drzewo zrobiło się już „masełkowate” - mówi Piotr Gajda.

Kiedy zabytek do nas wróci? Prawdopodobnie za 2 lata, bowiem ze względu na stan drewna, tyle właśnie może potrwać proces konserwacji. Same środki do konserwacji to koszt ok. 1 tys. zł. - To będzie cenny eksponat dla naszego Muzeum. Na eksponacie mamy ornament ostu, charakterystyczny w szczególności dla XVI w., troszeczkę wchodzi w XVII w. Póki nie przeprowadzimy badań, to w 100% nie określimy daty. Ja bym jednak stawiał, że to jest początek XVI w. Boli tylko to, że decyzje wydawane przez służby konserwatorskie są tak niedoskonałe, że dopuszczają do takich sytuacji. Nie jest to bowiem pierwszy przypadek, że znajdujemy coś na śmietniku. Tracimy w ten sposób historię naszego miasta. Gdyby nie nasza czujność, stracilibyśmy ten eksponat, zostałby wywieziony na śmietnik. To jest nauczka dla służb konserwatorskich, że zawsze wszystko trzeba przewidywać z odpowiednim zapasem - mówi pracownik Muzeum.

Pracownicy Muzeum mają nadzieję, że eksponat uda się uratować, że znajdą się środki na jego konserwację. - Oprócz samego pałacu, resztek ościeży renesansowych, które w tej chwili leżą na placu muzealnym, praktycznie nic nam się nie zachowało. Nawet stropy, tynki, klatka schodowa – to wszystko jest przebudowane. Co prawda w tej chwili podczas badań staramy się odtworzyć pierwotny układ, jest to ciężkie, ponieważ nie mamy możliwości dotarcia do wszystkich źródeł. Dotknąć prawdziwe drzwi z czasów Zygmunta Starego. Dotknąć drzwi, za którymi chowane były korony królewskie... to jest coś. Na podstawie tego fragmentu bylibyśmy w stanie odtworzyć całe drzwi, zamykać je i wpuszczać zwiedzających. To byłaby atrakcja historyczna. Wiele innych rzeczy zostało znalezionych, np. ceramika budowlana. To też dla nas istotne, bo po tych płytkach stąpał Zygmunt Stary, Zygmunt August – kończy Piotr Gajda.

 

 

 


Zainteresował temat?

12

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (21)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

expiotrkowianin ~expiotrkowianin (Gość)11.06.2014 16:52

"przyjezdny" napisał(a):
Gratuluję Miastu rewelacyjnego Konserwatora Zabytków


Zgadzam się z Tobą, obecny konserwator - już od lat - jest osobą kontrowersyjną Jednak nie zgadzam się w dwóch kwestiach: 1) również nie cierpię władz miasta, jednak to nie one odpowiadają za konserwatora (odpowiada wojewoda), 2) jeśli sprawa miała miejsce w murach muzeum - odpowiada dyrektor muzeum, a nie konserwator.

40


przyjezdny ~przyjezdny (Gość)11.06.2014 14:23

Gratuluję Miastu rewelacyjnego Konserwatora Zabytków... Chyba czas zwolnić miejsce młodszym i bardziej doświadczonym. Czasy Towarzysza Gomułki i Gierka odeszły w niepamięć i dobrze by było żeby czasy obecnego Konserwatora również przeszły w niepamięć. Szybkiej emerytury życzę Panu Konserwatorowi... Gratuluję "znaleziska ze śmietnika" :)

120


expiotrkowianin ~expiotrkowianin (Gość)11.06.2014 14:07

Gratuluję znaleziska. Przy dzisiejszej technice jego zakonserwowanie nie stanowi problemu. Trzeba tylko przypilnować, aby wróciło później do Piotrkowa.

50


Zenek Zenekranga11.06.2014 13:20

"obs." napisał(a):
~obs. (Gość)
21 minut temu, 12:56
Pogrzebcie jeszcie głębiej to może znajdzie się skrzynia z talarami. Jak raz przyda się w kasie miasta i może cena wody spadnie...


Chyba wzrośnie bo pomyślą, że w studniach mamy złotem i diamentami płynące źródła.

70


erwinek ~erwinek (Gość)11.06.2014 13:10

widać że remont w zamku robią totalni amatorze dodatkowo bez żadnego nadzoru ani chociażby minimum przeszkolenia.Przy jakichkolwiek wykopkach w tego typu miejscach KAŻDY przedmiot wydobyty powinien być dokładnie obejrzany zanim zostanie wyrzucony do śmieci.W tym przypadku nie jest to przedmiot chwały ale należy zastanowić się czy przypadkiem nie wyrzucono innych cennych przedmiotów nie mówiąc już o celowym ich UKRYCIU.

101


Piotrkowianin Piotrkowianinranga11.06.2014 13:04

Cytuję:
O mały włos skarb z czasów Zygmunta Starego trafiłby na śmietnik.

No to ładny jest tam nadzór nad prowadzonymi pracami. Ciekawe, ile zabytkowych przedmiotów robotnicy wyrzucili do śmietnika albo wynieśli?

140


obs. ~obs. (Gość)11.06.2014 12:56

Pogrzebcie jeszcie głębiej to może znajdzie się skrzynia z talarami. Jak raz przyda się w kasie miasta i może cena wody spadnie...

71


eryk_klaptonow ~eryk_klaptonow (Gość)11.06.2014 12:50

Naszego pałacu? Poniosło tu kogoś...

60


loka ~loka (Gość)11.06.2014 12:46

fragment drzwi do skarbca w studni? a może by tak szukać dalej w tej studni? np...skarbca

60


Wkurzony ~Wkurzony (Gość)11.06.2014 12:24

Tylko czy oddadzą?

80


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat