Wirusowe infekcje dróg oddechowych są przenoszone drogą kropelkową oraz przez kontakt ze skażonymi rękami i przedmiotami. Najwyższą zakaźność wykazuje chory w objawowym okresie infekcji. Okres wylęgania choroby od momentu zakażenia wynosi od kilku do 48 godzin.
Choroba charakteryzuje się wysoką gorączką, bólem: głowy, gardła, mięśni, stawów oraz suchym, napadowym kaszlem i katarem. Często do objawów dołącza ból brzucha i biegunka.
Osoby chore powinny:
- pozostać w domu, w ciepłej pościeli,
- pić dużo płynów,
- stosować się do zaleceń lekarza,
- zasłaniać usta i nos chusteczką,
- unikać dotykania rękoma oczu, nosa i ust,
- zużytą chusteczkę wyrzucić do kosza,
- myć ręce mydłem i ciepłą wodą.
Miejsca, w których gromadzi się wiele osób sprzyjają szerzeniu się wirusów. Osoba z objawami infekcji powinna pozostać w domu kilka dni, aby nie zakażać innych.
W ramach profilaktyki należy zadbać o wzmocnienie odporności organizmu. Należy dokładnie i często myć ręce, wysypiać się, spożywać posiłki bogate w witaminy, kwasy omega-3, oraz mikroelementy. Zatem w zbilansowanej diecie pamiętajmy o spożywaniu warzyw, owoców, mięsa ryb, drobiu, jaj, serów. Ważne jest unikanie alkoholu, papierosów oraz zwiększenie aktywności fizycznej, chociażby poprzez spacery.
Najlepszą ochroną przed grypą są szczepienia, które zabezpieczają przed bardzo poważnymi powikłaniami tej choroby. Ze względów epidemiologicznych szczepienia zalecane są dzieciom, młodzieży, osobom starszym i przewlekle chorym oraz przebywającym w dużych skupiskach ludzkich.
- Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta
- ZUS: Niemal 837 tys. informacji o przyznaniu wakacji składkowych. Kolejne w przygotowaniu
- Wigilia dla osób samotnych w SWPA "PAŁACYK"
- Tradycyjna szopka w Klasztorze oo. Bernardynów w Piotrkowie
- Potrącenie rowerzysty w Piotrkowie
- Nikodem i Maja w Piotrkowie. Aleksander i Laura w Bełchatowie
- Sześć zarzutów kradzieży dla 34-latka
- Łódzkie z rekordowym budżetem
- Wypadek w Milejowie, kolizja w Kamocinie