artykuł sponsorowany

Rury odgromowe: elementy skutecznej ochrony elewacji

Poniedziałek, 13 maja 2024
Piorunom powstającym w wyniku wyładowań atmosferycznych towarzyszą nie tylko błysk i grzmot, ale przede wszystkim olbrzymia energia elektryczna i wydzielająca się pod jej wpływem wysoka temperatura. Podstawowym zadaniem każdej instalacji odgromowej jest ochrona przed skutkami takich zjawisk polegająca m.in. na zapobieganiu przed nagrzewaniem się i zapłonem elementów konstrukcyjnych budynku. Jednym z podstawowych komponentów takiej protekcji są rury odgromowe.
Rury odgromowe: elementy skutecznej ochrony elewacji

Do czego służą rury odgromowe w piorunochronie?

 

Aby to wyjaśnić, posłużmy się prostym przykładem. Wyobraź sobie standardowy dom, w który uderza piorun. Dzięki wyposażeniu obiektu w system ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi olbrzymi ładunek elektryczny nie uszkadza bezpośrednio struktury budynku, ale zostaje przechwycony przez znajdujący się na dachu zwód pionowy. Stamtąd prąd piorunowy powinien popłynąć najpierw zwodami poziomymi, a potem przewodami odprowadzającymi, trafiając docelowo do układu uziemiającego, dzięki któremu nadmiar energii elektrycznej zostaje bezpiecznie rozproszony w gruncie.

 

Opisanemu w uproszczeniu procesowi towarzyszy każdorazowo przeniesienie ogromnych pokładów energii. A, jak wiadomo, w przyrodzie nic nie ginie – również temperatura powstała w wyniku wyładowań atmosferycznych. Pod jej wpływem przewody odgromowe mocno się nagrzewają, to zaś grozi albo bezpośrednim zapłonem, albo przeniesieniem iskry na elementy konstrukcyjne domu. W konsekwencji może ona ulec uszkodzeniu albo się zapalić. W przypadku materiałów szczególnie wrażliwych lub pojawienia się przepięć możliwy jest również wybuch.

 

Fatalnych konsekwencji takich zjawisk z pewnością nikomu nie trzeba tłumaczyć. Na szczęście można im skutecznie zapobiegać, stosując w instalacji rury odgromowe. Ich podstawowym celem jest bowiem zabezpieczenie elewacji przed uszkodzeniem, jakie mogłoby wywołać wyładowanie elektryczne. Ładunek przepływający przez taki układ, tzn. umieszczone w elewacji zwody odprowadzające, są dodatkowo zabezpieczone, a warstwa izolacji zapobiega przedostawaniu się energii elektrycznej i wysokich temperatur na zewnątrz.

 

Jak to działa?

 

Rura odgromowa to nic innego jak warstwa izolacyjna wykonana ze specjalnego tworzywa nieprzewodzącego prądu. Działa analogicznie do płaszcza standardowego kabla. Podczas gdy przewodem odgromowym odprowadzany jest prąd piorunowy, rura zapobiega przedostawaniu się ładunków na zewnątrz, aby chronić elewację oraz zapobiegając skutkom przenoszenia energii elektrycznej poza układ protekcji odgromowej.

 

Rury odgromowe montuje się za pomocą specjalnych uchwytów i złączek wykonanych ze stali ocynkowanej galwanicznie. Takie elementy przykręca się do ścian, zachowując zalecane 1-metrowe odstępy. Istotnym parametrem przy wyborze produktów jest nie tylko materiał wykonania decydujący o wytrzymałości i funkcjonalności, ale i zakres przewodu okrągłego albo płaskiego, jaki może zostać umieszczony w rurze odgromowej. Warto wybierać przy tym produkty certyfikowane, gwarantujące solidny standard wykonania oraz odporne na działanie rdzy i agresywnych warunków środowiskowych. Takie właściwości są decydujące dla utrzymania bezpieczeństwa i niezawodności piorunochronu.

 

POLECAMY

Dom 

Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat