Advertisement

Rozdadzą 15 tysięcy sadzonek

Wtorek, 30 maja 20235
Ponad 15 tysięcy drzewek i krzewów owocowych trafi do instytucji, stowarzyszeń i mieszkańców województwa łódzkiego. W poniedziałek w Piotrkowie zainaugurowano akcję "Owocowe Łódzkie".

Ładuję galerię...

Nowe przedsięwzięcie jest częścią projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” i jest to wspólna inicjatywa Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Centrów Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego. 

Od dłuższego czasu promujemy hasło  "Łódzkie ogrodem Polski". Ten projekt świetnie wpisuje się w te działania. Chcemy pokazać, że ogród, jakim jest nasze województwo jest nie tylko piękny i zachwyca kwiatami, ale także owocami. Drzewa i krzewy, które będą sadzone w tym projekcie, nawiązują do historycznych gatunków drzew. Warto te nasze smaki z dzieciństwa przypominać - mówił wicemarszałek Zbigniew Ziemba, podkreślając, że projekt będzie realizowany w różnych lokalizacjach.

A na czym konkretnie będzie polegała akcja? 

W wielkim skrócie na przekazywaniu sadzonek instytucją publicznym. Będą to drzewa i krzewy owocowe w szerszym znaczeniu. Nie chodzi o wykorzystanie tylko przez ludzi, ale również przez zwierzęta. Będą to derenie, morwy, śliwy dzikie, dzika róża, bez czy rokitnik. Chcemy nie tylko, żeby ludzi mogli w przyszłości wykorzystać owoce z tych drzew, ale także pokazać ich znaczenie w przyrodzie - podkreślała Katarzyna Krakowska, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, wyjaśniając, jak można wziąć udział w projekcie. - Wystarczy wejść na stronę Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. W naszych projektach należy znaleźć program "Owocowe Łódzkie". Trzeba zadzwonić do nas, wypełnić specjalny formularz i potem przez całą drogę naszego beneficjenta poprowadzi już nasz pracownik. Jest to prosta droga, a na pewno przełoży się na ubogacenie przyrody naszego województwa. Drzewa i krzewy owocowe mają ogromną wartość dla ekosystemu. To jest zarówno "stołówka", jak i miejsce bytowania wielu istot. To także fragment łańcucha pokarmowego, który występuje w przyrodzie - zaznacza. 

O przekazanie sadzonek mogą ubiegać się instytucje i urzędy czy stowarzyszenia np. szkoły, wspólnoty mieszkaniowe, parafie oraz KGW mogą je sadzić na terenach publicznych, tworząc pachnące sady, a mieszkańcy będą otrzymywać sadzonki przy okazji udziału w konkursach organizowanych podczas imprez plenerowych samorządu województwa m.in. pikników letnich.

 

Inauguracja programu „Owocowe Łódzkie” odbyła się w Centrum Rozwoju Edukacji w Piotrkowie, gdzie została połączona z finałem konkursu interdyscyplinarnego dla uczniów szkół podstawowych. Laureaci konkursu, w którym musieli się wykazać wiedzą z zakresu przyrody, chemii i ekologii oraz ich nauczyciele, z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ziemby odebrali krzewy aronii. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

5


Advertisement
Advertisement

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Konserw ~Konserw (Gość)31.05.2023 17:06

"instytucjĄ publicznym"? Serio, marszałek Ziemba takie kocopały mówi, co jest możliwe, czy redaktor taki..składny?

00


Qwra ~Qwra (Gość)30.05.2023 19:21

A sobie wicemarszałek 15 tys pensji , ot prawo i sprawiedliwość

41


Fg ~Fg (Gość)30.05.2023 16:58

Śmiechu kupa miastom niech sądzi na swój koszt a nie prywatnymi recami za darmo

30


op ~op (Gość)30.05.2023 12:40

Kto i dlaczego powycinał stare odmiany drzew owocowych, którymi kiedyś poobsadzane były drogi?

40


przewrotność ~przewrotność (Gość)30.05.2023 10:55

Prywatnie, tylko w piknikach 'wyborczych'.

40


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat