Rodziny patologiczne z większą szansą na mieszkanie?

Tydzień Trybunalski Wtorek, 06 listopada 201843
Czy w Piotrkowie Trybunalskim rodziny, w których na porządku dziennym jest przemoc i nadużywanie alkoholu mają większe szanse na przydział mieszkania? Zdaniem naszego czytelnika jeden z przedstawicieli piotrkowskiego Urzędu Miasta przekazał mu właśnie takie informacje.
fot. pixabay fot. pixabay

Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Piotrkowa, który od wielu miesięcy czeka na przyznanie mu lokalu komunalnego. Podczas niedawnej wizyty w piotrkowskim magistracie otrzymał od jednej z urzędniczek zaskakującą informację - Pani stwierdziła, że jeżeli będę spożywał alkohol i bił żonę, to dostaniemy szybciej mieszkanie, bo wtedy mamy do czynienia z rodziną patologiczną. Takie rodziny mają ponoć pierwszeństwo w otrzymaniu mieszkania – relacjonuje piotrkowianin.

 

Postanowiliśmy zatem ustalić, jakie rzeczywiście są kryteria przyznawania lokali komunalnych. Czy ten sposób rozmowy z petentem jest normą? Czy rzeczywiście rodziny patologiczne otrzymują mieszkania szybciej? Jak długo trzeba czekać na przyznanie lokalu? Te pytania skierowaliśmy do Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie.

W odpowiedzi otrzymaliśmy zapewnienie, że po przeprowadzeniu wewnętrznego dochodzenia ustalono, że powyższa rozmowa nigdy nie miała miejsca i że żaden pracownik piotrkowskiego magistratu na pewno nie przekazywał tego typu wiadomości mieszkańcom Piotrkowa. Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego dodał ponadto, że tego typu zarzuty kierowane bez podania konkretnego nazwiska są całkowicie bezzasadne.

 

Przesłano nam również treść ubiegłorocznych uchwał Rady Miasta, z których dowiadujemy się m.in., że uprawnionymi do najmu lokalu mieszkalnego w pierwszej kolejności są osoby:

- opuszczające po osiągnięciu pełnoletności ośrodki wymienione w przepisach o pomocy społecznej, pod warunkiem, że realizują indywidualny program usamodzielnienia;

- które straciły mieszkanie wskutek katastrofy budowlanej lub klęski żywiołowej;

- mieszkające w lokalu, w którym łączna powierzchnia mieszkalna w przeliczeniu na osobę jest mniejsza od 5 m2 lub w lokalu nie spełniającym wymagań dla stałego zamieszkania oraz nie posiadające tytułu prawnego do jakiegokolwiek lokalu w Piotrkowie Trybunalskim, a w przypadku małżonków wymóg ten spełniają oboje;

- które posiadają tytuł prawny do lokalu w zasobach prywatnych na okres nie dłuższy niż 1 rok albo wypowiedziano im umowę najmu lokalu.

 

Ponadto dowiedzieliśmy się, że czas oczekiwania na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego lub komunalnego to od 2 do 8 lat od momentu złożenia wniosku.

 

Na dzień 30 września oczekujących na mieszkania było w Piotrkowie 625 rodzin. Na lokale komunalne czeka 126 rodzin (30 na zamienne i 96 na listach według wniosków). Z kolei na lokale socjalne czeka aż 499 rodzin (wyroki sądowe 228 rodzin, zamienne - socjalne 15 rodzin, 256 na listach według wniosków).

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

4


Komentarze (43)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)06.11.2018 08:08

Rodziny patologiczne to w ogóle mają lepiej niż przeciętna rodzina z klasy średniej-wszystkie świadczenia, 500+ na każde dziecko, rodzinne, inne dodatki i jeszcze proszę-mieszkanie! Po co pracować! Po co się wysilać! Lepiej kolejne dziecko sobie zrobić

103


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat